KATEGORİ

Yıkama

Kumaş, Metal, Ahşap Jaluzi Perde Temizliği

Jaluzi perdelerin kendi içlerinde çeşitleri vardır. Bunlar kumaş, ahşap ve metaldir. Her bir çeşit jaluzi perde farklı olduğu için temizlik işlemleri de farklı olmaktadır. Genel anlamda temizleme işlemi aynı yöntemle yapılır ancak temizlik için gerekli olan malzemeler yani deterjanlar değişebilmektedir.

Kumaş Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?


Kumaş çok çabuk yıpranacağı için kumaş jaluzi perde temizliği de zordur. Kumaşların özellikle de renginde deformasyon olabilir. Bu nedenle temizliğine önem vermek ve özenmek gerekir.

Temizlik işlemi öncesinde ucu temiz olan bir elektrik süpürgesi ile kumaş üzerindeki tozları çekmelisiniz. Elektrik süpürgesinin ucunda toz ya da pislikler olmasın ki kumaşa da yapışmasın. Buna dikkat edin. Tozları tamamen çektiğinizden eminseniz eğer nemli bir mikro fiber bez ile iki tarafını da silmeye başlayabilirsiniz. Bezin sulu olmamasına özen gösterin. Bu yüzden bezi iyice sıkmalısınız. Olabildiğince deterjan gibi ürünler kullanmamaya özen gösterin. Aksi halde kumaş perdenizin rengini koruyamamış olabilirsiniz. Rengi solabilir. Buna uygun deterjanlar kullanırsanız daha iyi olur. Perdenizi satın aldığınız yer ile görüşerek ne tür temizlik malzemeleri kullanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Temizlik işlemi bittiğinde perdenizi kapalı konuma alın ve kurumaya bırakın.

Ahşap Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?


Ahşap olan hemen her ürün tozları fazla olarak gösterir. Ancak söz konusu ahşap jaluzi perde ise temizliği diğer jaluzi perde türlerine göre daha basittir. Tozları çabucak gösterdiği için temizliğinin sık sık yapılması gerekir ve bu durum sizi yorabilir. Seçim yaparken de bu özelliğini göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Temizlik işlemine başlamadan önce tozları elektrik süpürgesinin ucuyla yapabilirsiniz. Elektrik süpürgelerinin irili ufaklı aparatları bulunur. Bu aparatları kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyalardaki tozları almak için dilerseniz bunun için üretilen fırçaları da kullanabilirsiniz. Fırçalar ile bantlar üzerindeki tozları alabilirsiniz. Sonra bantları aynı yöne doğru çevirerek temizliğine başlamalısınız. Temiz bir bez ve ahşap temizleyici kullanarak detaylı temizlik işlemi yapabilirsiniz. Temizlik sonrası ahşapları ıslak bırakmamalı ve mutlaka kurulamalısınız. Aksi halde şişme olabilir veya zarar görebilir. Ahşap jaluzi perdenizi aldığınız yerle de görüşerek nasıl temizleneceği konusundaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede yanlış bir deterjan kullanımı veya uygulama ile jaluzi perdelerinize zarar vermemiş olursunuz.

Metal (Alüminyum) Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?


Diğer çeşitlerine nazaran çok daha kolay kırılabilen veya yıpranabilen jaluzi perdelerdir. Bu nedenle gerek kullanım sırasında gerekse temizlik konusunda mutlaka dikkatli olmak, nazik hareket etmek gerekir.

Temizlik işlemine geçmeden önce uygun bir toz alma fırçası ile üzerindeki tüm tozları almalısınız. Bu işlemi ne kadar sık yaparsanız o kadar temiz ve sağlıklı bir kullanım sağlamış olursunuz. Tozlarından arındırdıktan sonra nemli bir bez yardımı ile yavaşça bantları silebilirsiniz. Silme işlemi için deterjan kullanabilirsiniz. Ancak öncesinde metal jaluzi perdeyi satın aldığınız yerle görüşerek ne tür deterjan kullanmanız gerektiği konusundaki bilgilere ulaşmalısınız. Yanlış bir uygulama çiziklere veya kırılmalara sebep olabilir. Bu ise metal jaluzi perdenin kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Uzun Süredir Jaluzi Perde Temizliği Yapılmadıysa;

Perde bantları üzerindeki tozlar iyice yerleşmiş demektir. Bu durumda tabi ki yine yukarıda belirtilen uygulamalar ile temizlik işlemini yapabilirsiniz. Ancak daha detaylı temizlik gerekebileceği için aşağıdaki yöntemi uygulamanızı öneririz:

DİKKAT! Aşağıda sunulan bilgiler Ahşap Jaluzi perdeler için geçerli değildir. Diğer tüm malzemeler için uygulanabilir.

Jaluzi perdenizi tamamen yerinden çıkarın. Terasınıza, balkonunuza veya bahçenize kısacası temiz olan bir yere bırakın. İmkanınız varsa eğer yüksek bir yere de asabilirsiniz. Bu şekilde daha iyi olur. Hortum yardımı ile perdenizi güzelce yıkayın. Daha zor ve çıkmayan tozlar için küveti ılık su ile doldurabilir, içerisine deterjan ekleyebilir, jaluzi perdeyi küvet içine yerleştirerek bir süre kadar bekletebilirsiniz. Bekleme sonrasında durulmaya geçebilir, kurumaya bırakabilir, iyice kuruduğundan emin olduktan sonra yeniden yerine takabilirsiniz.

Jaluzi perde temizliğinde sizin için en kolay yöntem hangisiyse onu uygulayabilirsiniz. Ancak perde cinsine göre deterjan kullanmanızı ve işlem sırasında dikkatli olup perdeye zarar vermemenizi öneririz. İşlemi yapmanıza rağmen beklediğiniz sonucu alamadıysanız veya işlemle uğraşmak istemiyorsanız bu konuda profesyonel destek de alabilirsiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...