KATEGORİ

Yıkama

Kumaş Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Hemen her kapalı ortamda kumaş koltuklara denk gelebilmekteyiz. Özellikle de dairelerde daha çok kullanılır. Evde küçük çocuk ya da bebek varsa veya evcil hayvan varsa koltuklar emin olabilirsiniz ki daha çok kirlenir. Koltuk minderleri üzerindeki kumaş fermuarlı ise fermuarından açarak kumaşı makinede veya elde yıkayabilir, kurutabilir, yerine takabilirsiniz. Kenarlarını ise uygun bir bezle silebilirsiniz. Ancak minderler fermuarlı değilse işiniz gerçekten zor demektir.


Kumaş Koltuk Temizliği İçin Ön Hazırlık Aşamaları

1.AŞAMA

·         Koltuklarınızın üzerindeki tozları, ufak parçaları ya da kırıntıları elektrik süpürgesi ile çekin.

Koltuk yüzeylerinde, yastıklarda veya koltuk aralarında kalan tüm tozları öncelikle elektrik süpürgesi ile çekmeniz gerekir. Koltuklarınızı yüksek seviyede vakumlamanız gerekir. Koltuğunuzda ulaşamadığınız dar kısımlar varsa eğer elektrik süpürgenizin küçük ince aparatlarını kullanmalısınız. Koltuklarınızın yastıkları çıkarılıyorsa eğer hepsini elektrik süpürgesi ile çekmenizi öneririz. Koltukta çıkarılan tüm yastık ve minderleri kaldırarak elektrik süpürgesi ile tüm toz ve kırıntıları çekmelisiniz.

2.AŞAMA

·         Sert tüy fırça ile yüzeydeki toz kitlelerini, kırıntıları ve topakları toplayın.

Koltuk yüzeylerindeki kırıntılar bazen elektrik süpürgesi ile çekilemeyebilir. Bu gibi durumlarda koltuklarınızın yapısına göre tüy fırçasını kullanmalısınız. Ulaşılamayan bölümler için sivri tüyleri olan fırçayı da kullanabilirsiniz. Koltuk kumaşına zarar vermeden sert bir şekilde fırçalama yaparak tüm yüzeylerin temizlendiğinden emin olun. Sonrasında tozlar aşırı derecede birikmiş olursa yine elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz.

3.AŞAMA

·         Evinizce evcil hayvan besliyorsanız tüy toplayıcı ile koltuk yüzeylerindeki tüyleri toplayın.

Evcil hayvanları herkes sever ve besler. Ancak şu da bir gerçektir ki tüylerinin koltuklarda kalması kötü bir durumdur. Evinizde eğer evcil hayvan varsa tüy toplayıcı temin etmeniz gerekir. Genelde tüm mağazalarda tüy toplayıcılar sayılır. Evcil hayvan tüyleri elektrik süpürgesi ile zor alınır. Bu yüzden tüy toplayıcılar en pratik yöntemdir. Tüy toplayıcı kullanırken koltuk yüzeylerinde doğru bir orantıda gitmeniz gerekir. Bu şekilde koltuk yüzeylerini atlamadan tüm yüzeylerdeki tüyleri toplamış olursunuz. Gözünüzden kaçan tüy olmaz ve koltuğunuzun ön hazırlık temizliği de yapılmış olur.

4.AŞAMA

·         Koltuklarınızın sert yüzeylerini, metal ya da ahşap olan kısımlarını silin.

Marketlerde genelde temizleme sıvıları satılmaktadır. Temiz ve yumuşak bir bez ile yüzeyleri temizlemeniz gerekir. Bu uygulama dışında sprey sıvılar vardır. Kağıt havlu kullanarak koltuğunuzun sert yüzeylerinde bulunan tozları alabilirsiniz.

5.AŞAMA

·         Koltuğunuzun kumaş cinsini öğrenmeniz gerekir.

Temizleme konusunda yanlış bir ürün tercih etmeniz demek, koltuk kumaşının renginin solmasına ayrıca kumaşın yıpranmasına sebep olmak demektir. Kullandığınız koltukların kumaşını mutlaka bilmeli ve ona göre malzeme temin etmelisiniz.

Mobilya üreticilerinin kullanmakta olduğu uluslararası standart kumaş temizleme kodları vardır. Bu kodları bilmeniz ve takip etmeniz gerekir. Bu kodları ve temizlik için neleri kullanmanız gerektiğini kısaca aktaralım.

1.       W: Su bazlı deterjan ile temizlenmesi gerekir.

2.       S: Yumuşak temizleyici ile su olmadan temizlenmelidir.

3.       WS: Su bazlı deterjan veya yumuşak temizleyici ile temizlenmelidir.

4.       X: Sadece elektrik süpürgesi ile ya da uygun bir fırça ile temizlenmelidir.

Koltuğunuzun kumaş cinsini öğrenebilir ve yukarıda belirtilen cinslere göre nasıl bir temizlik işlemi yapacağınızı belirlemelisiniz.

Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltukları bazı karışımlardan yararlanarak silebilirsiniz. Fakat koltukları silmeden önce mutlaka lifli bezler kullanmanızı öneriyoruz. Marketlerde de kumaş koltuk temizleyiciler alıp kullanabilirsiniz. Ancak en derinlemesine temizlik işlemi lifli bezler ile yapılmaktadır. Kumaş koltuk temizleyici alırken de mutlaka içeriğini okumalı ve koltuk kumaşını ağartıcı özellikte olmadığından emin olmalısınız. Aksi halde koltuğunuzun kumaş rengi solabilir, yıpranabilir ya da yırtılarak kullanılamaz hale gelebilir.

Bilmenizi İsteriz: Bazı koltuk kumaşları çeşitli deterjan veya sabundan zarar görebileceği için yukarıda belirttiğimiz son aşama (5.aşama) mutlaka dikkate alınmalıdır.

Kumaş koltuklar evde birçok ürün kullanılarak temizlenebilir. Bu ürünleri ve nasıl kullanılacağını kısaca anlatalım:


1.       BEYAZ SABUNLA TEMİZLEME

Kumaş koltuk temizlemede akla gelen ilk yöntemdir. Ilık suyun içinde beyaz sabunu köpürtün. Temiz bez ya da havlu ile kumaş yüzeylerini temizlemeye başlayın. Sabunlu bezle kumaş yüzeylerini sildikten sonra duru su hazırlayarak temizlediğiniz bölgeleri silin ve kurumaya bırakın.


2.       AMONYAKLA TEMİZLEME

Bir kovanın yarısına kadar ılık su doldurun. Sonra 1 şişe amonyağın yarısını bu suya dökün. Temiz bez yardımı ile koltuk yüzeylerini silin. Koltuk kumaşlarınız koyu renkse eğer kumaşlarda ağartma yapacağından kumaş renginin bozulmasına sebep olabilir. Bu yüzden önce ufak bir yerde test çalışması yapın. Ağarma olmuyorsa tüm yüzeyleri silin. Ağarma oluyorsa da bu yöntemi uygulamayın.


3.       ARAP SABUNUYLA TEMİZLEME

Ev temizliği için de genelde arap sabunu tercih edilebilmektedir. Ayrıca koltuk yüzeylerinde ve kumaş koltuklarda da bir o kadar etkili olduğunu belirtebiliriz. Bir kabın içine sıcak su ile arap sabununu karıştırın. Sonra temiz bir bez ile koltuk kumaşlarını silin. Temizleme işlemi bittikten sonra soğuk su ile çamaşır yumuşatıcısını karıştırın. Koltuk kumaşlarını ikinci kez silin. Silme işleminden sonra koltuklarınızı kurumaya bırakın. Evinizdeki elektrik süpürgesi eğer su çekme özelliğindeyse kuruma işlemini hızlandırmak amacı ile vakumlama yapabilirsiniz.


4.       SİRKEYLE TEMİZLEME

Sirke çoğu alana iyi gelip, çoğu şeyde de kullanılmaktadır. Her türlü temizlikte kullanıldığı da görülebilir. Koltuk temizliği için de sirkenin önemi büyüktür. Fakat direk doğrudan koltuk kumaşlarına sirke uygulanmaması gerekir. Koltuklarınızın kumaşının özelliğini de bilerek hareket etmenizde fayda vardır. Genel temizlik adına sirke kullanacaksanız eğer; suyla sirkeyi karıştırabilirsiniz. 1 bardak su ile 1 bardak sirkeyi orantılı kullanmalısınız. Ne kadar su kullanacaksanız o kadar sirke kullanmalısınız. Hazırladığınız sirkeli suya lif ya da temiz bir bezi koyun. Ortalama 2 saat kadar bez ya da lifin sirkeli suda kalmasını sağlayın. Daha sonra ılık su ve sirkeli suda bekletilen bezi sıkın ve koltuk yüzeylerini temizlemeye başlayın.


5.       KARBONATLA TEMİZLEME

En güçlü temizlik malzemelerinden biri de karbonattır. Koltuk temizleme konusunda da kullanabileceğiniz en doğal yöntemler arasında gelmektedir. Koltuk kumaşına karbonat serpiştirin. Daha sonra temiz ve ılık suda bekletilmiş olan bez ile koltuk kumaşlarını ovalayarak temizleyin. Karbonat sayesinde koltuk kumaşlarınız hem parlayacaktır hem kötü kokuları yok olacaktır hem de pırıl pırıl olacaktır.

6.       DİĞER YÖNTEMLER

Koltuk kumaşlarındaki lekeleri çıkarmada ve koltuk kumaşlarını temizlemede limon kolonyası da kullanılabilir. Ayrıca çiğ lahana hem koltukların hem de halıların lekelerini çıkarabilmektedir. Bu iki yöntemden birini de uygulayabilirsiniz.


Koltuk kılıflarını çıkararak temizlik yapacaksanız eğer; yıkama işlemi öncesinde kılıfların fermuar ya da çıtçıtlarını kapatmanız gerekir. Kılıfı elde yıkayacaksanız soğuk su ile yıkamalı ve sert bir şekilde çitilememelisiniz. Yumuşak hareketler ile temizlemeniz gerekir. Suya sokacağınız zaman, suyun içine karıştırılan sabun ya da deterjan mutlaka çözülmüş olsun.

Bu gibi işlemlerle uğraşmak istemezseniz veya uygulamaları yapmanıza rağmen yine beklediğiniz sonucu elde etmezseniz mutlaka yıkama hizmetleri sunan bir firma ile görüşerek işlemi uzmanına yaptırmalısınız.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...