KATEGORİ

Yıkama

Jaluzi Temizliği Nasıl Yapılır?

Jaluzi Perdeler


Jaluziler çok yönlü kullanıma sahiptir. Ayrıca şık görüntüleri sayesinde birçok kişi tarafından da tercih edilmektedir. Görüntüsü dışında temizliği zordur. Bu yüzden de kullanmaktan vazgeçen kişilerin olduğunu da bilmekteyiz.

Jaluzilerin tercih edilmesindeki en temel sebeplerden biri estetik görüntüdür. Bunun yanı sıra içeriye giren ışığı ve mahremiyet alanını da kontrol edebilmenin yollarından biridir. Bu özelliği sayesinde de tül ve perdelerin görevini yerine getirebilmektedir.

Bu kadar olumlu yanı kadar olumsuz yanı da vardır. En önemli ve tek olumsuz tarafı ise temizliğidir. Temizliği dikkat ve detay gerektirmektedir. Temizlik işlemi bazen değil çoğu zaman zordur. Ayrıca jaluzi perde yapımında farklı malzemeler kullanılır. Kumaş, alüminyum, ahşap gibi… Temizlik işlemi için ise perdenin malzemesi önemlidir. Malzemenin çeşidine göre temizlik işlemi değişebilmektedir.

Jaluzi Temizliği Nasıl Yapılır?


Jaluzi perdelerin temizliği konusunda ilk akla gelen şey bantları teker teker silmektir. Ancak bu durum hem zahmetlidir hem de bu durumda perde zarar görebilir. Fazla baskı uygulanırsa bantlar kırılabilir. Evde bu uygulama hortum ve fırçalar ile yapılabilir. Ancak ufak bir hatanın perdeyi kullanılamaz hale dönüştüreceğini de unutmamak gerekir.

Jaluzi perde bantlarının temizlenmesinde bazı püf noktalar vardır. Bu bilgileri de size belirtmek isteriz.

·         Önce tozları alın.

Jaluzi perde bantları çok yoğun şekilde tozlanmışsa eğer ilk önce toz fırçası yardımı ile ya da elektrik süpürgesi ile yüzeyde gördüğünüz tozları almalısınız. Bant boyutları temizlemenize engel oluyorsa eğer veya kenarlarda kalan tozları alamıyorsanız kullanmadığınız temiz bir allık ya da tıraş fırçası kullanabilirsiniz. Tüm yüzeyleri bu şekilde tozlardan arındırdıktan sonra ters yöne çevirerek aynı uygulamayı diğer taraf için de yapmalısınız.

·         Sonra silin.

Temiz ya da nemli bir bez ile tüm bantları aynı yöne çevirerek silmeye başlayın. Beziniz çok sulu olmasın, suyu mutlaka iyice sıkın. Jaluzi perdenizin malzemesi ahşapsa eğer kullanacağınız temizlik ürününün uygun olup olmadığına bakın. İnce bir uzun çubuğun (mesela cetvel gibi) uç kısmına temiz bir bez takarak da bantları silebilirsiniz. Silerken dikkat edin bantlar zarar görmesin.

Size farklı gelebilir ancak temiz bir çorabı deterjanlı su ile ıslatabilir, sıkabilir ve elinize geçirerek jaluzi perde bantlarını silebilirsiniz. Bu şekilde daha iyi sonuç da elde etmiş olursunuz. Çünkü parmaklarınızla bantların kenarlarına kadar temizlik işlemini yapmış olursunuz. Çorap kirlendikçe yıkamalı veya farklı bir çorap ile işleme devam etmelisiniz.

Jaluzi Perdeler Hangi Durumlarda Kirlenir?


Mutfağınızda jaluzi perde kullanıyorsanız eğer, üstelik bir de ocağınız direk camın yanındaysa işiniz zor demektir. Çünkü jaluzi perdeniz yağ, salça gibi lekeler sebebi ile daha kolay ve çabuk kirlenebilir. Bu durumda leke oluşur oluşmaz temizlik yapılması gerekir elbette ki ancak acil işler olduğunda temizlik ertelenebilir ve işlem daha güç hale gelebilir.

Jaluzi perdeler salonda kullanılıyor ve konut cadde, sanayi gibi yerlere yakınsa çok çabuk kirlenmesi olağan bir durumdur. Ayrıca ortamda sigara ya da nargile kullanımı da yine jaluzi perdelerin bantlarının kirlenmesine sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlar tabi perde batlarındaki renklerin solmasına da neden olabilir. Bu yüzden önerimiz; jaluzi perdelerinizi sıklıkla temizlemenizdir.

İşlemlerle uğraşmak yerine veya işlemleri uygulamanıza karşın beklediğiniz sonucu alamadığınız durumlarda uzman yardımı alabilirsiniz. Bu gibi işlemleri yapan birçok firma vardır. Profesyonel yardım alırsanız daha sağlıklı sonuç elde etmiş olursunuz. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...