KATEGORİ

Yıkama

İpek Halı Nasıl Temizlenir?

İpek halılar piyasadaki en değerli ve kıymetli halılardandır. Maliyet konusunda yüksektir. Ancak görsellik açısından mükemmeldir ve görselliğe önem veren herkes tarafından da tercih edilir. İpek halıların kullanımı kadar temizliği de zordur. Temiz bırakmak için dikkatli kullanmak gerekir. Ayrıca temizliği için de yine tedbirli hareket etmekte yarar vardır.

İpek halılar;

Boyaları, renkleri, dokumaları ve özellikle de görüntüleri ile ayrıcalıklı halı türlerinden biridir. Dünyaca ünlü, zahmetle dokunan en değerli halılardan biridir. Bu yüzden kullanımı kadar temizliği de hassasiyet içermektedir.

İpek Halı Nasıl Temizlenir?


1. AŞAMA

Üzerindeki tozların alınmasıdır. Bunun için de en ideal uygulama elektrik süpürgesi kullanımıdır. Elektrik süpürgesi ile önce halı üzerindeki tozlar alınmalıdır.

2. AŞAMA

İpek halının tüylerini oldukları yöne doğru temiz bir bez ile silmelisiniz. İşlem sırasında özel malzemelerin kullanılması gerekir. Halının deforme olmasını engellemek gerekir. Temizlik işlemi için mutlaka yumuşak dokulu bezler tercih edilmelidir. Silme sırasında trikoretilen ya da perkloretilen içermekte olan temizlik ürünlerinin kullanılması önerilir.

3.AŞAMA

Silme işlemi bittikten sonra halının havalandırılması gerekir. Havalandırma işlemi sayesinde temizlik malzemesinin kokusu gider, ayrıca ipek halının tüyleri hava alır.

Havalandırma işlemi bittikten sonra halı yeniden yerine serilir ve kullanılmaya devam edilir.

İpek Halı Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?


Bu özel halıların temizliği zordur ve zahmet gerektirir. Bu yüzden aşağıda sunulan bilgiler doğrultusunda temizleme işlemi yapılmalıdır.

1.       Dairenizde birden çok ipek halı varsa eğer tek bir halı için 1 bez kullanmalısınız. Yani birden fazla ipek halıyı temizleyecekseniz eğer birden fazla bez kullanmanız gerekir. Aynı bez ile birden fazla ipek halı temizlenirse eğer renkler birbirine karışabilir ve ipek halınız kullanılamayacak hale gelebilir.

2.       İpek halı temizliği öncesi 1.aşama olarak sunduğumuz süpürge ile tozlarının alınması aşamasında süpürgeye fazla basınç uygulamamanız gerekir. Fazla basınç uygulaması ipek halı tüylerinin zarar görmesine sebep olabilir. Elektrik süpürgesini daha hafif ve nazikçe kullanın. Bu şekilde tüyleri zarar görmeyecektir.

İpek halınızda bazı lekelenmeler varsa eğer; çay-kahve lekesi, kalem lekesi, yemek lekesi vb. temizliğini yapmak daha da zordur. Bu durumda evde uygulanabilecek yöntemler işe yaramayabilir. Bu yüzden yapmanız gereken şey işi uzmanına bırakmaktır. İpek Halı Yıkama firmaları ile iletişime geçerek bu konudaki yardımları alabilirsiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...