KATEGORİ

Yıkama

El Dokuma Halı Temizliği

El Dokuma Halıları


En kaliteli yün iplikler ve kök boyaları ya da kimyasal boyalar ile çift dokuma tekniği ile yapılmaktadır. Son derece hassas aynı zamanda kıymetli halılar denilebilir. Her iki boyanın da kullanılmakta olduğu el dokuma halılarının temizliği konusunda tecrübe ve deneyim sahibi olmak gerekir. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan sorunlar yaşanabilir.

El Dokuma Halısı Nasıl Temizlenir?


Daha uzun ömürlü ve parlak olması açısından bakımlarının yani temizliklerinin düzenli şekilde yapılması gerekir. Diğer halı türlerinin temizliği gibi değildir ve aynı uygulamaları içermemektedir. Haftada 1 ya da 2 kez tüylerinin yatık olduğu tarafa doğru elektrik süpürgesi ile süpürmeniz gerekir.

Hassas bir yapıda olduğu için en uygun temizleme şekli profesyonel halı yıkama firmaları diyebiliriz. Evinizde kullanacağınız ve uygulayacağınız her tür yöntem el dokuma halınızın çöpe gitmesine neden olabilir. Ki el dokuma halıları piyasada neredeyse en pahalı ürünlerdir. Paranızın çöpe gitmemesi için ayrıca oldukça pahalıya aldığınız halınızın da çöpe gitmemesi için bu konuda profesyonel yardımı almanız şarttır.

El Dokuma Halısı Temizliğinde Dikkat Edilecek Konular


1.       El dokuma halısı temizlenirken kesinlikle su kullanılmamalıdır. Çünkü dokumada kullanılan boyalar suyla temas ettiğinde renkleri çok kolay çözülebilir.

2.       El dokuma halıları havalandırmak adına ya da tozlarının gitmesi adına silkelenmemelidir. Hassas bir dokuya sahip oldukları için esneme yapabilir.

3.     Hem rutubet hem de nemden uzak tutmak gerekir. Bunun için de düzenli aralıklarda temiz iki ip arasında tıpkı bir beşik kurar gibi asılmalı ya da temiz bir yere (balkon ya da bahçeye) ön yüzünü daha sonra diğer yüzünü sererek havalandırmalısınız.

4.       Saçaklarını beyazlatmak adına çamaşır suyu gibi beyazlatıcılar kullanılmamalıdır.

5.       Halının saçaklarını tarakla ya da benzeri malzemelerle taramayın. Bu tür işlemler halı saçaklarının dökülmesine sebep olur.

6.       Temizliği için kesinlikle kuru temizleme işlemi uygulatmayın.

Bu öneriler dikkate alınarak temizlik işlemi yapıldığında el dokuma halınız ilk günkü görüntüsünü korur.

El dokuma halıları hızlı bir şekilde yıkanmalıdır. İşinde profesyonel olan ekipler yıkama işlemi konusunda sizi önce bilinçlendirir daha sonrasında işlemi onayınız ile uygular. Bu tür halılar oldukça değerli halılar olduğu için paranızı çöpe atmamak için mutlaka uzman desteği alın.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...