KATEGORİ

Yıkama

Deri Koltuk Temizliği ve Leke Çıkarma

Kumaş koltuk temizliği oldukça basittir. Ancak koltuklarınız deriyse emin olabilirsiniz ki temizliği daha zordur. Kumaş koltukların çoğu fermuarlı veya çıtçıtlıdır. Çıkarılarak makinede ya da elde yıkanabilir. Ayrıca geri kalan yüzeylerinin temizliği de basittir. Ancak deri koltuklar her deterjanı veya temizlik malzemesini kaldıramayacak yapıdadır. Bu yüzden bilinçli hareket etmekte yarar vardır.


Deri Koltuk Nasıl Temizlenir (Yıkanır)?

Öncelikle deri koltuk için üretilen temizleyiciler tercih edilmelidir. Marketlerde deri koltuk temizleyicisine denk gelebilir, temin edebilirsiniz. Deri koltuk temizleme ürünlerinin arkasında kullanım talimatları bulunmaktadır. Bu şekilde temizleyicinin nasıl kullanılacağını da öğrenmiş, bilinçli hareket etmiş olursunuz. Bu tür ürünleri kullanmak hem deri koltuklarınıza zarar vermez hem daha net sonuç elde etmenize neden olur hem de uzun süre kullanım sağlanır.

Deri koltuklarınızın temizliği için evde bulunan malzemeleri kullanmak istiyorsanız genelde her evde mutlaka bulunan arap sabununu kullanabilirsiniz. Bu sizler için de iyi bir alternatif olacaktır.


1.AŞAMA

Bir miktar ılık suya arap sabununu karıştırın. Yumuşak veya temiz bir bezi bu karışımda yıkayarak sıkın. Sonra deri koltuklarınızın yüzeylerini sert olmayacak şekilde yumuşak hareketler ile temizleyin. Temizleme sırasında sert bir hareket yaparsanız deri yırtılabilir veya zarar görebilir. Buna mutlak dikkat edin.

2.AŞAMA

Koltuklarınızı kurulamanız gerekir. Deri koltuklar genelde kendiliğinde kısa sürede kuruyabilmektedir. Yine de acil kullanmanız gerekiyorsa kuru bir bez ile deri yüzeylerini silerek (yine yumuşak hareketler ile silerek) kurulayabilirsiniz.

3.AŞAMA

Son aşamada koltuklarınızın deri yapısına özel bakım yapmanız gerekir. Son aşama ile koltuklarınız ilk günkü kadar temiz ve şık görünüme sahip olacaktır.

Ayrıca dilerseniz deri koltuklarınızı aseton içermeyen oje çıkarıcı ile temizleyebilirsiniz. Buna ek olarak yağsız üretilen saç spreylerini de kullanabilirsiniz. Deri koltukları temizlemede bu iki malzeme de oldukça etkilidir.


Deri Koltuk Temizliği İçin Doğal Yöntemler

Deterjan gibi ürünleri kullanmak istemiyorsanız eğer deri koltuk temizliği için sirke ve keten tohumunun özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Ne kadar sirke kullanacaksanız o kadar keten tohumu kullanın. Eşit oranda bir kaba sirke ile keten tohumunu koyun. Sonra bir bezi bu karışımda sıkın ve deri koltuk yüzeylerini silin. İlk aldığınız gibi parlak ve pırıl pırıl olacaktır.

Deri koltuklar diğer kumaş koltuklara nazaran daha hassastır. Bu yüzden kumaş kaplı koltuklarda uygulanan yöntemler deri koltuklar için uygulanmamalıdır.

Bu tür işlemlerle uğraşmak istemezseniz de bu konuda profesyonel yardım alabileceğiniz bir temizlik firması ile görüşebilirsiniz. 

Bu Konuya 1 Yorum Yapıldı.

  • Belma

    16/02/2019

    Ben bu yöntemleri ofiste deri koltuklar için kullandım ve mükemmel sonuçlar aldım. Çok başarılı teşekkür ederim


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin