KATEGORİ

Temizlik

Yangın Sonrası Temizlik Nasıl Olmalı?

Böyle bir durumla kimse karşı karşıya gelmek istemez. Ofis, iş yeri veya konutlar içerisinde oluşan her tür yangın, ortam içerisinde bulunan hemen her eşyanın kül olmasına, kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Yangının büyüklüğüne göre ev, ofis ya da iş yeri komple kullanılamaz hale de gelebilir. Yangın eğer küçük çaplı ise temizliği kolaydır. Ancak büyük yangınlarda masraf yükselebilmektedir. Önemli olan canınızdır, cana geleceğine mala gelsin düşüncesiyle size yangın sonrası temizlik nasıl yapılır konusu hakkında bilgi vermek isteriz.

Yangın Sonrası Temizlik Aşamaları


Kaba temizlik ve ince temizlik olarak 2 aşama bulunmaktadır.

1-KABA TEMİZLİK

Ortam içerisinde yer alan, kullanılamaz hale gelmiş olan tüm eşyalar ortamdan uzaklaştırılır.

2-İNCE TEMİZLİK

Kaba pisliklerden uzaklaştıktan sonra boya badana, tadilat işleri, halı koltuk yıkama, yatak yıkama, genel temizlik işlemleri gerekmektedir. Ortam içerisinde hiçbir eşya kalmadıysa eğer halı koltuk ya da yatak yıkama işlemleri yapılmaz. Geri kalan uygulamalar yapılır.

Yangın Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır?


·         Ortam içerisindeki mevcut atık gazın ortam içerisindekileri zehirleme olasılığı olduğu için ortam mutlaka temizlik öncesi iyice havalandırılmalıdır.

·         Deforme olmuş olan ya da kullanılamaz hale gelmiş olan tüm kaba eşyalar veya çöpler ortamdan uzaklaştırılır.

·         Kuru bezler ile ortam içerisindeki kurumların kabası alınır. Uygulamalar tavandan tabana doğru yapılır.

·         Daha sonra boya badana ustası çağırılarak uygun bir renk seçilerek duvarlar ve tavan boyanır.

·         Koltuk veya halılar kullanılacak haldeyse antibakteriyel kimyasallar kullanılarak temizlenir. Kullanılmayacak haldeyse yenisini almaktan başka çare yoktur.

·         Ortam içerisinde daha az zarar görmüş olan perde, yastık, yorgan, battaniye gibi hijyen gerektiren ev eşyaları toplanarak yıkama fabrikasına gönderilir. Herhangi bir yerde su ve deterjanla kullanıcı tarafından yıkanmamalı ve bu işlem için halı yıkama firmalarından yardım alınmalıdır.

·         Boya badana yapılırken yerlere naylon serilmelidir. Yerlere boya dökülürse eğer temizlik için fazladan ücret ödemek durumunda kalırsınız.

·         Dekore edilecek olan alanların tespiti yapılmalıdır. Mesela tesisat zarar görmüşse tesisatçı, duvarlarda ciddi sorunlar varsa alçıpan ustası, fayanslarda sorun varsa fayans ustası çağırılmalıdır. Bu gibi yerler onarılmalı veya düzeltilmelidir.

Yangın sonrası önce hangi uygulama gerekiyor diye öğrenmek için temizlik firmaları ile görüşmeniz gerekir. Bazı firmalar ücretsiz keşif yapabilmektedir. Ücretli dahi olsa gereken uygulamalar ne ise uzmanı tarafından yapılmalı, ondan sonra yangın çıkan ortam kullanılmaya devam edilmelidir.

Yangın Sonrası Kullanıcının Yapması Gereken İşlemler


1.       Öncelikle ortamı mutlaka havalandırın. Ortamı havalandırmanız is ve kurumdan oluşabilecek zehirlenmelerin önüne geçilmesine yardımcı olur. Ortamı havalandırmadan kesinlikle ortam içinde 1 sn. bile durmayın.

2.        Ortam içinde gezerken ya da çalışırken mutlaka gözlük, eldiven ve maske gibi malzemeler kullanın.

3.       Yüksek yerlere ulaşmak için merdiven kullanın.

4.       Küçük çaplı bir yangın olduysa eğer duvar ve tavanlarda oluşan is ve kurumları kurutmak adına kuru temizleme süngeri kullanın. Duvar ve tavanları silin. Silerken su kullanmayın ve temizlik yapacağınız malzeme ıslak olmasın.

5.       İs ve kurumları sildikten sonra yumuşak sünger ya da havlu bez ile yalnızca tiner veya alkol kullanarak duvar ve tavanları silebilirsiniz.

6.       Temizlik sırasında su ya da su bazlı deterjan kullanmayın.

7.       Temizlik sırasında parkelerin su sebebiyle zarar görmemesi adına hışır örtüyle zemin parkeleri kaplayın.

8.       Alkol ya da tiner ile silinen duvar ya da tavanı çok az deterjan, ılık su ve yumuşak sünger ile silebilirsiniz.

Bu uygulamalar dışında yangın çıkan yerin son durumuna göre gereken işlemler için uzman yardımı almalısınız.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...