KATEGORİ

Temizlik

Dış Cephe Cam Temizliği

Cam temizliği denildiği zaman direk surat ifadeleri değişir, insanlarda bir korku yaratır. Özellikle de konu dış cam temizliği olursa düşünce boyutu tamamen değişir. Hava şartları sebebiyle dış cephe kolay kirlenebilir. Görüntü kirliliği oluşmaması için ve daha temiz bir görüntü oluşması için dış cephelerin düzenli şekilde temizliği gerekmektedir.

Ülkemizde dış cephe temizliği yapan birçok firma vardır. Ancak bu işi yaptıracak olan ilgili ile yapacak olan firmanın mutlaka bir ön konuşma yapması gerekir. Dış cam temizliği basite alınacak bir uygulama değildir. Can güvenliği tehlikesi bulunmaktadır. Bu yüzden güvenilir, sertifikalı, uzman ve profesyonel ekiplerden yardım almak gerekir.

Dış Cam Temizliği Nasıl Yapılır?


Binanın yükseklik boyutuna göre dış cam temizliği; asma sepet, vinç, örümcek vinç, makaslı platform, teleskopik uzatma gibi ekipmanlar ile yapılmaktadır.

Uygulama sırasında belirlenen deterjanlar, silecekler, bezler kullanılarak temizlik işlemi uzman ekiplerce binanın yüksekliğine bağlı olarak çoğu zaman 1 günde bitirilebilmektedir. Ancak ekip sayısına bağlı olarak uygulama 1 günden daha az da sürebilir.

Burada önemli olan şey doğru dış cephe temizlik firmasına ulaşabilmenizdir. Bu konudaki püf noktalar ve iş verenin görev ve sorumlulukları aşağıdaki yazımızda belirtilmiştir.

Dış Cephe Temizlik Firma Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

1.       Öncelikle tek bir firma ile görüşerek anlaşma yapmayın. Birkaç firmadan fiyat teklifi alın, işlemleri nasıl yaptıklarını öğrenin. Düşük fiyata işlemi yapan firmaları tercihleriniz arasına koymayın. Çünkü kullanılacak olan vinç veya asansör maliyeti, camcıların alacağı maliyet, kullanılacak kimyasal ürün maliyeti de fiyata eklenecektir. Bu yüzden düşük fiyat olması kaliteli bir işçilik çıkmayacağı anlamına gelebilir.

2.       Seçim yapacağınız firmanın mutlaka dış cephe temizliği yapabileceğine dair yeterlilik belgesi olsun. Size bu belgeyi sunamıyorsa firmayı direk eleyin ve işlem yaptırmayın.

3.       Dış cephe cam temizliğinde çalışacak olan personellerin isim listesini ayrıca dış cephe uzmanlık belgelerini de kontrol edin. Belgesi bulunmayan kişilerden yardım almayın.

4.       Dış cephe cam temizliğinde kullanılacak kimyasalları analiz edin. Asit ya da dış cephede korozyon oluşturacak herhangi bir kimyasal ya da ürün kullanılacaksa eğer o firmayı da eleyin, işlem yaptırmayın.

5.       Dış cephe cam temizliği hangi yöntemle uygulanacak, nasıl yapılacak gibi sorularınıza net yanıt alın. Teklife de bu bilgilerin yazılmasını talep edin.

Bu önerileri dikkate alırsanız dış cephe cam temizliği firması seçiminde hata yapmamış olursunuz. Unutmayın ki olası bir kaza halinde sorumluluk her ne kadar işlemi yapan firmaya ait olsa da firmanın yasalara ve kurallara uygun bir işlem yapmamasına rağmen sizin tercih etmiş olmanız da başınızı ağrıtabilir.

Dış Cephe Cam Temizliği Yapan Firmaların Sorumlulukları Nelerdir?


·         Öncelikle zemin analizi yapmaları gerekir. Vinç veya benzeri araçları kullanmak için zemin uygun mu? Değil mi? Bu kontrol edilmelidir.

·         İşlemlere başlamadan önce ön hazırlık evresi vardır. Mesela çevrenin boşaltılması, otopark ya da araçlar ortamdan uzaklaştırılması gibi… Bu kontrol ve uygulamalar mutlaka yapılmalıdır.

·         Çalışma yapılacak alan eğer umumi yolları kapayacak şekildeyse; belediye ve karayolları işgaliye izinleri gibi belgelerin alınması gerekir. Bu belge olası hasarlarda ceza ödememek için gereklidir.

·         İşin başında her zaman için bir yetkilinin olması zorunlu ve önemlidir.

·         İşletmenin çalışması ayrıca yolun durumu gibi şeyler düşünülerek uygulamanın hafta sonu genelde daha sakin geçen bir günde yapılması gerekir.

·         Dış cephe temizliği için uygunluk belgesinin mutlaka olması ve işlem öncesinde ilgili kişiye gösterilmesi gerekir. Belgesiz herhangi bir işlem yapılmamalı ve yaptırılmamalıdır.

Dış cam temizliği uygulamaları hava şartlarına bağlı olarak periyodik olacak şekilde yapılmalıdır. Bu şekilde hem uygulama maliyeti düşer hem de temizlik kalitesi yüksek olur.

Dış cephe cam temizliği yapan birçok firma vardır. En iyi ve en kaliteli firmalardan yardım talep etmenizi ve gerekli belgeleri görmeden işlemi onaylamamanızı öneriyoruz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...