KATEGORİ

Tadilat Dekorasyon

Tıkalı Gider Borusu Nasıl Açılır?

Su tesisatı ve gider tesisatı sorunu çok sık yaşanan durumlardır. Bu gibi sorunlarda kullanıcılar genelde neden sebep düşüncesine kapılıyor olsa da sorunun Bir an önce giderilmesi adına gereken ne ise yapmaya çalışır. Bu gibi durumlar için doğal yöntemlerde bulunur ancak doğal yöntemlerin yeterli gelmediği durumlarda profesyonel yardımı almak şarttır.

Günümüzde ev ve iş yerlerinde genelde mutfak, banyo ve tuvalet giderleri vardır. Bu giderlerin tıkanması birçok etmene bağlıdır. Tıkanıklığın giderilmesi için de birçok yöntem uygulanabilmektedir. Bu üç önemli gider tıkanıklıkları nasıl giderilebilir birlikte inceleyelim.

Mutfak Lavabosunda Neden Tıkanma Olur?


·         Yemekten sonra tabakların durulanması ile yemek artıkları giderde biriktiği için tıkanma olur.

·         Kullanılmış yağlar lavaboya döküldüğünde yağlar gider borularına yapışır ve zamanla tıkanma olur.

·         Yapı inşaat halindeyken boru içinde inşaat kalıntıları kalır bu yüzden tıkanma olur.

·         Yapı inşaat halindeyken gider borularından suyun akışını sağlamak adına boruya yetersiz meyil verilirse yine tıkanma olur.

·         Zamanla kireçlenme olur ve bu sebeple boru çapları daralır ve bu yüzden tıkanma olur.

Banyo Lavabosunda Neden Tıkanma Olur?


·         Tıraş sonrası gidere giden kıllar zamanla tıkanmalara neden olabilir.

·         Zamanla oluşan kireçlenme sebebiyle boru çapları daralır bu yüzden tıkanmalar olabilir.

·         İnşaat halindeyken lavabo giderinin içine inşaat kalıntıları kaçarsa bu yüzden de tıkanmalar olabilir.

Tuvalet Neden Tıkanır?


·         Tuvalet içine ıslak mendik, erimeyen kağıt peçete atılırsa zamanla tıkanma olabilir.

·         Kadın pedi atılırsa tıkanma olur.

·         Sünger ya da temizlik bezleri yanlışlıkla veya bilerek atılırsa tıkanma olur.

·         Çocuklar tuvalete oyuncak atarsa tıkanma olabilir.

·         Alçı, çimento, moloz gibi inşaat atıkları sebebiyle tıkanma olabilir.

·         Eğitimsiz tuvalet giderleri tıkanmalara neden olabilir.

·         Yanlış tesisat uygulamaları tıkanmalara neden olabilir.

Tıkalı Lavabo Doğal Yöntemlerle Nasıl Açılır?

Aşağıda belirtilen yöntemler basit yöntemlerdir. Yalnızca mutfak ve banyo lavabosu tıkanıklığı halinde uygulanmalıdır.

1-SİRKE VE KARBONAT


Yaklaşık 1 bardak karbonatı lavaboya dökün. Sonra 1 bardak kadar sirke dökün. Sirke elma ya da üzüm sirkesi olabilir. Karbonat ve sirkenin ölçüleri aynı olmalıdır. Atıyorum yarım bardak karbonat dökerseniz yarım bardak da sirke dökmeniz gerekir. Karbonat ve sirke kimyasal yapıları sebebiyle reaksiyona girer, tıkanıklığa neden olan cisimleri eritir. Ortalama yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Sonra 1 litre kadar kaynar suyu lavabonuzdan dökün. Tıkanıklık açılacaktır.

2-SİRKE VE TUZ


Eşit miktarda (1 bardak sirke 1 bardak tuz gibi) olacak şekilde önce tuzu sonra sirkeyi lavabonuza dökün. Yarım saat kadar bekleyin. Bu arada demlikte suyu kaynatın. Yarım saat sonra 1 litre kaynar suyu lavabonuza dökün. Sirke sadece karbonatla değil tuzla da reaksiyona girecek ve tıkanıklığa sebep olan cisimlerin erimesini sağlayacaktır.

3-EL POMPASI


Kullanılan en eski yöntemlerden biri diyebiliriz. El pompa kullanılarak yapılır. El pompasını lavabonun giderini kapatın. Sonra pompalama işlemi yapın. Bu işlemin uygulanması basittir. Ancak şöyle de bir dezavantajı vardır: pompalama işlemi sırasında yabancı cisimleri çekerken ileriye doğru kaçırabilirsiniz. Bu da tıkanıklığı daha ileri seviyeye taşıyabilir.

4-LAVABO AÇMA TELİ VEYA ASKI


Askı düz çubuk haline gelmelidir. Ucunu ise kanca olacak biçimde kıvırmak gerekir. Bu hale getirilen askı lavabo giderinden içeri doğru sokulur. Lavabo açma teli de bu şekilde kullanılabilir. Tıkanıklık yakın bir yerdeyse eğer yabancı cisimler kancaya takılır, bu şekilde çıkarılabilir. Ancak uzak yerdeyse bu yöntem pek de etkili olmaz.

5-LAVABO AÇICI VEYA KOSTİK


Bu yöntem kimyasal ürünler içermektedir. Çok da doğal olduğu söylenemez. Ancak çoğu kişi lavabosunu bu yöntemlerle açmaktadır. En çok bilinen lavabo açma yöntemi ise lavabo açıcısı ve kostiktir.

Bu ürünleri kullanmadan önce eldiven takmanız lazım. Tabi bir de maske takarsanız havasını solumamış olursunuz. Kostik ya da lavabo açıcısı kullanırken cildinize temas etmemesine özen gösterin. İşlem öncesinde mutlaka demliğinizde kaynatılmış suyu barındırın. Lavabo açıcı kullanacaksanız lavabonuza dökün sonra hemen kaynar suyu boşaltın. Kostik kullanacaksanız tencereye kaynar suyla beraber belirli bir miktarda kostik dökün, karıştırın. Karıştırırken oluşan buharı kesinlikle solumayın. Kostik kaynar su karışımını tıkanmış olan lavaboya dökün. İşlem sonrası 10-15 dakika kadar bekleyin. Tıkanıklıkta açılma olacaktır. Açılma olursa eğer bol su dökmeniz gerekir.

Tıkalı Tuvalet Doğal Yöntemlerle Nasıl Açılır?

1-KOSTİK


Kostik kimyasal bir üründür. Bu yüzden kullanmadan önce maske takmalı ve elinize eldiven geçirmelisiniz. Ardından derin bir tencereye su koyarak kaynatmalısınız. Kaynama aşamasından sonra kostik dökmeli ve karıştırmalısınız. Kostikle su karışımı reaksiyona girdiği zaman buhar çıkacaktır. Bu buharı solumamanız gerekir. Kostikle temas halinde olmamalısınız. Bu karışımı tuvalete dökün. Ortalama 5 dakika kadar bekledikten sonra tuvalete bol su dökün. Tıkanıklık giderilecektir.

2-TUVALET POMPASI


Tuvalet pompasını tuvalet deliğini kapatacak şekilde bastırmanız gerekir. Daha sonra pompalama işlemi yapın yani pompayı yukarı ve aşağı olacak şekilde hareket ettirin. İşlemi tıkanıklık giderilene kadar uygulamanız gerekir. Basit olan tıkanıklıklarda işe yarayan bir uygulamadır.

İşlemleri uyguladınız ancak yine de gider borusunda tıkanıklık varsa eğer bunun için uzman bir tesisatçıdan yardım almanız şarttır. Kullanıcı olarak tespiti yapamaz ve gereken müdahaleyi gerçekleştiremezsiniz.

Kırmadan Boru Tıkanıklığı Açılabilir mi?


Çok çok önceleri gider pimaş borularında tıkanma olduğunda, boruların içi görünmediği için, nerede tıkanma olduğu bilinmediği için tıkanıklığa ulaşana kadar borular teker teker kırılırdı. Şimdilerde mahalle tesisatçıları yani bu işte çok uzman olmayan kişiler yine aynı yöntemi kullanarak yani boruları teker teker kırarak tıkanıklığı bulup çözümlemeye çalışıyor.

Ancak günümüzde teknolojinin de gelişmesi sebebiyle kırma dökme olmadan kızılötesi ile çalışan cihazlarla sinyal gönderilerek boruların tıkanık olan yerleri tespit ediliyor ve açılıyor.

Pro Tesisat & Robot Cihazlarla Gider Borusu Açma


Ev ve iş yerlerinde nerede olursa olsun tıkanma gibi durumlarda bu cihazlarla kırılmadan ve dökülmeden tıkanıklıklar bulunarak giderilebilmektedir. Tıkalı olan alanı bulmak adına kızıl ötesi sinyal göndermekte olan cihazlar, tıkalı boruyu açmakta olan robot cihazlar, yüksek çözünürlükte, kayıt özelliği bulunan kameralı görüntüleme cihazları kullanılarak işlemler yapılır.

Tıkalı alanlar kırılmaz. Kameralı cihazlarla gider boruları görüntülenir, tıkalı olan alanın tespiti yapılır, sinyal gönderen kızılötesi cihazlar ile tıkanıklık nokta atışı ile bulunur. Kırmadan ve dökmeden robot cihazlarla tıkalı olan boruların açılması sağlanır.

Elbette ki bu işlemler uzmanlık gerektirir. Bu yüzden uzman bir tesisatçı bularak bu konuda yardım almalısınız.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...