KATEGORİ

Tadilat Dekorasyon

En Pratik Koltuk Kaplama Yöntemleri

Koltuklarınız rengi değişti, sıkıldınız, farklılık yaratmak istiyorsunuz ancak koltuklarınızdan yine de vazgeçemiyorsanız koltuklarınızı kaplayabilirsiniz. Koltuk kaplama işlemi ile mevcut koltuklarından vazgeçmek istemeyenler için en ideal çözümdür. Makalemizi inceleyerek Evde Koltuk Kaplama Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtını bularak işlemleri uygulayabilirsiniz.

Koltuk Kaplamak İçin Hangi Malzemeler Gerekir?


·         Döşeme için talebe göre kumaş

·         Zımba tabancası

·         Kumaşı kesmek için makas

·         Fitil

·         Sıcak silikon

·         Koltuk süngeri de değişecekse uygun ölçülerde sünger de alınacak

Evde Koltuk Kaplama Nasıl Yapılır?


1.       Koltuklarınız üzerindeki kumaşı dilerseniz sökebilir dilerseniz yeni kumaşı eski kumaş üzerine kaplayabilirsiniz.

2.       Önce koltuk kenarlarında yer alan fitilleri sökün.

3.       Ardından koltuğun boyutunu ölçün ve çıkan ölçüden biraz fazla olacak şekilde kumaşı kesin.

4.       Alt kısımdan başlayarak kaplamaya başlayın.

5.       Ahşap kısımları çıkarmak zordur. Bu bölümleri isterseniz kapladıktan sonra makasla çıkarabilirsiniz.

6.       Kumaşı koltuğunuza gerdirerek zımba makinesi ile zımbalamanız gerekir. Gerdirmezseniz kötü bir görüntü oluşur. İşlemi tek kişi olarak değil de birkaç kişi ile yaparsanız daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

7.       Zımba tabancasını kullanırken ahşap yüzeye atış atmanız gerekir. Aksi taktirde kumaş yerine sabitlenemez.

8.       Koltuğu bu şekilde kapladıktan sonra seçmiş olduğunuz fitili kenarlara sıcak silikon yardımı ile sabitleyin.

9.       Sıra minderlere geldi. Koltuk minderlerinin de ölçüsünü alın. Minder ölçüsünden yine biraz büyük bir kumaş kesin (çok da büyük olmasın.) Daha sonra mindere kumaşları dikme aşamasına geçin.

10.   Dikiş işlemleriyle çok haşır neşir değilseniz eğer veya beceremiyorsanız koltuk minderlerini terzide diktirebilirsiniz. Dikiş işlemini biliyorsanız da elde dikebilirsiniz. Bu şekilde oluşabilecek ekstra masrafı da önlemiş olursunuz.

Alacağınız birkaç malzeme ile birçok masrafın önüne geçebileceğiniz gibi kendi el emeğiniz ile yeni görünümlü koltukların sahibi olabilirsiniz. İşlemleri yapmak çok basit ve zahmet istemez. Uygulama biraz vaktinizi alabilir ancak emin olabilirsiniz ki çok zevklidir.

Özellikle de birkaç ekip ile birlikte yapıldığında daha zevkli bir hale gelebilmektedir. Bu uygulamayı dilediğiniz koltuklarınıza dilediğiniz kumaşları uygulayarak yapabilirsiniz. Uygulama öncesi fazladan kumaş almamak için mutlaka kaplayacağınız koltukların ölçülerini alın. Bu şekilde yine oluşabilecek masrafların önüne geçmiş olursunuz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...