KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Ülkemize bakacak olursak neredeyse 15 milyondan fazla araç kaydı vardır. Üstelik bunların neredeyse yarısı otomobildir. Ayrıca şehirlerde her gün yaklaşık 500 araç trafiğe katılmaktadır. Yani ülkemizde ulaşıma yönelik yeni yollar yapılıyor ve çözümler üretiliyor olsa da bu rakamlar ile trafik sıkışıklığının önüne yine de geçilemiyor. Trafikte karşılaştığınız araçlarda bazen farklı renklerde plakalar, isimler, tutulan takıma ait harfler, destek amaçlı siyasi partiye ait harfler, mesleğe özgü plakalar alındığına şahit olunur. Bu durum elbette ki dikkat çeker ve nasıl alındığı da merak edilir. Özel Plaka Nasıl Alınır? Özel plaka almak için koşullar nelerdir? Merak ettiğiniz soruları yanıtlayalım.

Özel Plaka Nasıl Alınır?


Araç aldığınızda özel bir plaka istiyorsanız eğer önce istediğiniz plaka adresinde ikamet ediyor olmanız gerekir. O adreste ikamet etmiyorsanız eğer; özel plaka alamazsınız. Bu durumda ise ilgili trafik şubesinden verilen plaka ne ise onu kullanmanız gerekir. Bu durum sıfır ve il dışından alınan araçlar için geçerli olmaktadır. 34 plakalı bir araç alırsanız plakasını değiştiremezsiniz.

Şirkete Özel Plaka;


Böyle bir plaka almak istediğinizde; ilçe emniyet müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekir.

Şirket adına plaka çıkarmak için;

·         Şirket imza sirküleri,

·         Son 6 aya ait faaliyet belgesi

·         Vekalet belgesi gerekir.

Bu belgeler ile başvuruda bulunabilirsiniz. Bu belgeler dışında özel plaka alma konusunda başka bir şart yoktur.

Başvurunuz eğer olumlu şekilde sonuçlanırsa 5 ile 15 bin arasında değişmekte olan vergi tutarı ile özel plaka temin edebilirsiniz.

İstanbul dışında yer alan şirketlerin bağlı oldukları trafik tescil müdürlüklerine başvurması gerekir.


Devletin Resmi Olarak Tahsis Ettiği Özel Plaka;

Bu tür plakalar üzerinde; şahsın adı, soyadı, kurum ya da şirket adı kısaltılmış şekilde olur. Bu tür plakalar trafik tescil şubelerinden alınabilir.

Her sene belirli miktarda vergi önerir. Ancak çok rağbet görmeyen plakalardır.

Devletin resmi olarak tahsis ettiği özel plaka ücretlendirmesi;

Memur maaşının kat sayısı x 10.000 + KDV

Bu şekilde hesaplanarak özel plaka ücreti çıkarılabilir.


Özel Plaka Ücretleri Ne Kadar?

Tuttuğunuz takımın, sevdiklerinizin ya da kendinizin doğum tarihini, adınızı, ilgi alanınıza giren partiye ait adı plakanızda görmek isterseniz yani kendinize özel plaka çıkarmak isterseniz her yıl aracınız için ödediğiniz vergiler haricinde sabit bir ücretin olmadığını belirtebiliriz. Özel plaka çıkarma işlemleri esnasında ödediğiniz ve her sene de ödemeniz gereken 5 ile 15 bin arasında değişen fiyatlar sabit olmaktadır.

Fakat 2.el özel plaka ücretleri kadar yapacağınız bağış tutarları da kesin olarak bilinmemektedir. Bazı plakalar için rakamlar 250 Bin ₺’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel Plaka Nasıl Sorgulanır?

Önceleri T.C. kimlik numarası ya da E-Devlet şifresiyle özel plaka sorgulaması yapılabiliyordu. Fakat E-Devlet sisteminde bulunan araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemleri yalnızca kendi adınıza ait araç ve plaka ile kısıtlıdır. Bu yüzden online olarak özel plaka sorgulaması yapacağınız bir mecra yoktur. Trafik şubelerine direk giderek almak istediğiniz özel plakanın uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...