KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Oto/Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Seyahat halindeyken aniden araç lastiğinin patladığını fark ettiyseniz panik yapmayın. Daha önce lastik değişimi yapın veya yapmayın fark etmez. Sunacağımız bilgiler doğrultusunda aracınızın lastiğini kısa sürede değiştirebileceksiniz.

Oto Lastiği Değiştirmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

1.       Yedek lastik

2.       Kriko

3.       Bijon anahtarı

Tabi bir de bilgi gerekiyor. Daha önce yapmadığınız bir işlemse uygulama biraz zaman alabilir ancak bu yapamayacağınız anlamına gelmez.

Oto Lastiği Nasıl Değiştirilir?


1.AŞAMA

GÜVENLİK

Güvenliğiniz ve sağlığınız her şeyden önemlidir. Seyir halindeyken araç lastiğinin patladığını fark ederseniz aracı park ederken önce frenleri yavaş ama sürekli kullanın. İmkanınız varsa eğer park ettiğiniz yolun düz hatta biraz da yüksekte kalan yol olmasına dikkat etmelisiniz. Aracınızı park ettikten sonra el frenini güvenlik amacı ile çekin. Aracınızı 1.viteste bırakın. Bu aracın kendiliğinden ilerlememesini sağlar. Tabi ikaz ışıklarının da yanıyor olması önemlidir, çünkü bu sayede diğer araçlar da sizi fark edecektir.


2.AŞAMA

LASTİĞİ DEĞİŞTİRME

Bijon Gevşetme

Patlayan lastiği değiştirmek için bijon anahtarını kullanmanız gerekir. Bijon anahtarı ile bijonları çevirmeniz ve gevşetmeniz gerekir. Bijonları tamamen çıkarmanıza gerek yoktur. Çünkü aracı kriko ile kaldırmadığınız için lastik yerinden çıkabilir.


Kriko

Araç lastiği değiştirme setinin en önemli parçası krikodur. Arabanın şasesinin altına krikoyu koyun. Onu, araba dingili veya herhangi bir süspansiyon parçası üzerine yerleştirmeyin. Krikonun desteklediği yer mutlaka katı ve düz bir yer olmalıdır. Doğru yere yerleştirdiğinizden eminseniz eğer kriko kolunu yavaşça çekin. Araba yükselecektir. Lastiğin yer ile teması en az 3-5 cm kadar kesilmelidir. Lastik yeterli yüksekliğe geldiğinde bu aşamayı da tamamlamış olursunuz.

Az önce gevşettiğiniz bijonları çıkararak lastiği sökün. Lastiği krikonun yanına koyun. Bu sayede krikonun yerinden oynamasını engellemiş ya da bu ihtimali azaltmış olursunuz.

Lastiği Monte Etme


Yedek lastiği çıkararak yerine yavaşça takın. Ardından bijonları yerine koyun. Önce bijonları elinizle yerleştirerek gücünüzün yettiği kadarıyla sıkın. Sonra bijonları yerini kuvvetlendirmek adına anahtar ile sıkın. İyice sıktığınızdan eminseniz kriko kolunu çevirin ve aracı kriko yardımı ile yere indirin. Yeni takılan lastik yere temas ettiğinde cıvatalarını kontrol edin. Herhangi bir sorun yoksa işlem tamamlanmış demektir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...