KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Kara Saplanan Araç Nasıl Çıkartılır?

En usta şoförler bile karda araç kullanmakta güçlük çekebilir ki araç kullanmaya yeni başladıysanız önerimiz karda araç kullanmamanızdır. Buzlanma, kayma, görüş açıcısının kısalması gibi durumlar araç kullanımını olumsuz etkiler. Tabi bir de buna kara saplanma gibi bir durum eklenirse işiniz zor demektir.

Önerimiz öncelikle sakin olmanız ve bilinçli hareket etmenizdir.

Kara Saplanan Araç Nasıl Çıkarılır?

Aracınız kara saplandıysa eğer aşağıda sunacağımız yöntemler ile aracınızı kurtarabilirsiniz.

GAZA SERTÇE BASMAYIN


Bu durumun verdiği panik ile gaza sertçe basarsanız aracınızı saplı kaldığı kardan kurtaramazsınız. Tam tersi patinaj çekmek tekerlerin karda derin yuva yapasına neden olacağı için aracınız daha çok kara saplanacaktır. Ayağınızı gazdan çekin ancak motoru durdurmayın. Lastiği seri şekilde sağa ve sola hareket ettirin. İleri geri hareketler ile zemindeki karı ezin. Bu şekilde aracınızı geri geri yavaş hareketler ile çıkarabilmeniz mümkündür.

ARACI 2.VİTESTE TUTUN


Manuel vites kullanıyorsanız eğer aracı 2.viteste tutun. Bu sayede tekerleğin kaymasını önlemiş olursunuz. Motoru durdurmadan bu viteste gaza hafif basıp çıkmaya çalışın. Bu uygulama yalnız derin kara saplanma durumlarında işe yaramayabilir.

LASTİKLERİN ALTINI TEMİZLEYİN


Uyguladığınız ilk iki yöntem ile aracınız yine de çıkmadıysa, işin aksi daha derine batıyorsa lastiklerin altını temizlemeniz gerekir. Lastiklerin olduğu yerler kadar aracın altında biriken karları da temizlemelisiniz. Temin edebilirseniz karları kürekle temizleyebilirsiniz. Bu sayede işiniz kolaylaşır. Patinaj yapan tekerlekler için en büyük yardımcı araba paspasıdır. Tekerlerin altını temizledikten sonra araba paspasını tekerin altına koyun. Yavaşça ilerleyin. Paspasın yanı sıra tekerlerin altına tahta, dal veya battaniye gibi nesneler de koyabilirsiniz. Eğer ortam uygun ise tekerlerin önüne kum da dökebilirsiniz. Bu yöntemler ile aracınızı saplandığı kardan kurtarabilirsiniz.

Araç Park Halindeyken Kar Yağdıysa;


Aracınız bir kar yığınına dönmüş demektir. Bu durumda ilk önce egzozun karla kaplı olup olmadığına bakın. Karla kaplı olan bir egzoz sadece çevrenize değil arabanıza da zarar verecektir. Karla kapanmış durumda olan egzoz boruları; aracın içine egzoz gazı dolmasına sebep olabileceği gibi karbon monoksit zehirlenmelerine de sebep olabilir. O yüzden aracın egzozu kardan kurtarmalı, iyice temizlemelisiniz. Sonra aracınızı kardan çıkarmak için yukarıda sunulan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...