KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Egzoz gazı emisyon ölçümleri motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle de taşıtların periyodik olarak bakımlarının yapılmaması, emisyon kontrol ekipmanlarının tahrip olması, uygunsuz yakıt kullanılmasına bağlı olarak insanları zehirleyen araçlara dönüşebilmektedir. Burada taşıt sahiplerine düşen görev; araçlarının bakım ve onarımlarını yaptırmak, egzoz emisyonlarının standartlara uygun olduğunu belgelemek adına ölçümlerini yaptırmaktır. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nedir? Nasıl Yapılır? Bu konuda sık sorulan soruları ve yanıtlarını hemen aktaralım.

Emisyon Nedir?


Bir aracın yaratmakta olduğu hava kirliliğini tanımlamak adına kullanılan terimdir.

Emisyon Ölçümü Neden Yapılır?

Araç sahiplerinin belirli dönemler içinde düzenli olarak emisyon testi veya diğer bir ismi ile egzoz gazı emisyon ölçümü-muayenesi yaptırması gerekir. Bu ölçümlere göre araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı tespit edilir. Yapılan muayene neticesinde araç sahiplerine egzoz gazı emisyon ruhsatı ve egzoz gazı emisyon pulu verilir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ölçüm öncesinde araçların egzoz sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Emisyon testi öncesinde araçların egzoz sistemlerine bakılır. Eğer sorun görülür ise onarılır. Aksi taktirde muayene geçersiz olur.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Ne Zaman Yapılır?

Resmi ve binek olan araçlar için ilk 3 yaş sonunda 1 kez ve sonrasında 2 yılda bir kez yapılır. Diğer motorlu araçlarda ise ilk yaş ve sonrasında her yıl yapılmak zorundadır.

Uygulama İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Ölçüm yapılacak olan aracın tescil ve trafik belgesi, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı, nüfus cüzdanı (bunun yerine pasaport veya ehliyet de olabilir) gerekir.

Araç Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünden Kaldıysa Ne Yapılmalı?

Yapılan kontroller neticesinde emisyon değerleri belirlenen değerden yüksek çıkarsa eğer; aracık eksikleri giderilir, aynı istasyonda ücretsiz ölçüm tekrarı yapılır. Bu kapsamda 2 ücretsiz ölçüm tekrarı hakkı sunulmaktadır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Ölçüm esnasında değerlerin yönetmelikte belirlenen sınırı aşıp aşmadığına dikkat edilir. Değerleri belirlenen sınırı aşan araçlara egzoz pulu ya da ruhsatı verilmez. Bunun yanı sıra egzoz gazı emisyon ölçümünde; aracın egzoz sistemi üzerinde herhangi bir sızındı, delinme ya da çatlama bulunursa Katalitik Konvertörlü araçların konvertörlerinin sağlam olması gerekir. Bu da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Hangi Araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünden Muaftır?


Motosikletler, mopedler, tarım ve orman traktörleri, 1979 model yılı ve öncesine ait dizel motorlu taşıtlar, elektrikli araçlar, hibrit sistemli araçlar, hidrojen yakıtlı araçlar muaftır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...