KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Egzozdan Çıkan Duman Renklerinin Anlamı Nedir?

Araçlar bozulmadan önce sahibine bazı ipuçları verebilmektedir. Yani yolunda gitmeyen bir durum söz konusu ise araç bunu size bir şekilde anlatmaya çalışır. Araçtan ses gelirse, sürüş sırasında değişiklikler olursa bu aracın bozulduğunu veya bir aksağında sorun olduğunu belirtir. Egzozdan çıkan dumanların rengi de yine araçların verdiği tepkilerden biri olarak kabul edilir. Bu gibi tepkimeleri bilerek müdahale etmek de ileride oluşabilecek sorun ve masrafı engellemenize yardımcı olur. Bu sebeple diyebiliriz ki tüm araç sahipleri aracının egzozundan çıkacak olan her tür renkteki dumanın sebepleri konusunda bilinçli olmalıdır. Yani egzozdan çıkan dumanın rengine göre sebeplerini bilmeli, sorun olup olmadığını da anlayarak müdahale etmelidir.

Egzozdan Çıkan Duman Renkleri ve Sebepleri

1.       SİYAH DUMAN


Aracınızın egzozundan simsiyah bir duman çıkıyorsa hava filtresinde sorun olabileceğini düşünebilirsiniz. Egzozdan çıkmakta olan siyah duman; hava sensörlerinde ya da enjektörlerinde bir sorun olabileceğine işarettir. Ancak siyah duman egzoz dumanları arasında en masum olanıdır. Ancak hafife de almamak gerekir.

Siyah duman; net bir arızanın olmasa bile fazla tüketilen yakıtın ayrıca düşük performanslı sürüşün habercisidir diyebiliriz.

2.       GRİ DUMAN


Bu durumun farklı sebepleri vardır. Genelde turbonun yağ yakması sebebi ile duman rengi olur. En çok da bu duruma rast gelinir. Aracın hızla yağ eksiltip eksiltmediğini kontrol ederek sorunu anlayabilmeniz mümkündür. Araç otomatik şanzımanlıysa eğer vakum sağlamakta olan modülün arızalı olma ihtimali vardır. Yüksek ihtimalle şanzıman yağı motora sızıyordur ve bu sebeple gri duman oluşuyordur. Karter havalandırma valfi arızalıysa yağ kaçağı meydana gelmiş de olabilir.

3.       BEYAZ DUMAN


Fark edilmesi güç bir dumandır. Egzozdan su buharına benzer şekilde ince bir beyaz duman çıkıyor olması normal bir durumdur. Ancak bu duman eğer çok yoğunsa ve çok beyazsa normal bir durum olmayabilir.

Egzozdan beyaz duman çıkması; silindir blok contası, çatlan silindir bloğu ya da silindir kapak hasarı olabileceği anlamına gelir.

İleride büyük masraflar çıkmaması için bu sorunu dikkate almanızı öneririz.

4.       MAVİ DUMAN


Egzoz dumanından çıkan en tehlikeli duman rengidir.

Egzozdan mavi duman çıkması; motorun yağ yaktığını belirtir.

Büyük bir ihtimalle pistonlardaki segmanlar veya supap contalarında aşınma olabilir. Bunun yanı sıra turbo araçlarda mavi duman; yağ sızmalarının habercisi de olabilir. Vaktinde önlem alınmazsa eğer motoru tamamen yenilemek gerekebilir. Bu yüzden en çok dikkate alınması gereken duman rengidir diyebiliriz. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin