KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme Yöntemi

Dış darbeler sebebi ile araçların kaporta aksamları üzerinde oluşan, boyanın zarar görmediği ve genelde 5 cm çap ölçüsüne kadar kaporta göçüklerinin Amerikan takımları ile özel aletler kullanılarak orijinal boyasına zarar vermeden düzeltme yapılarak eski haline yeniden getirme tekniği ayrıca sanatıdır.

Bu vakumlama tekniği ile aracın orijinali bozulmamaktadır. Ayrıca araç satışı söz konusu olduğunda değer kaybı da olmaz. Ancak tatmin edilebilir bir sonuç elde edilmesi açısından kaportadaki göçük yerindeki sacın uzamamış ayrıca boyanın da zarar görmemiş olması gerekir.

Öncesinde hasar görmüş, macunlanarak boyanmış sac ya da alüminyum alaşımlı paneller üzerindeki göçüklerin giderilmesinde vakumlama tekniği uygulanmaz. Çünkü bu gibi durumlarda macunun ve boyanın çatlama ihtimali vardır.

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?


·         Üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletler ile ulaşılır.

·         Dışa doğru masaj yöntemi yapılarak göçük düzeltilir.

Dünyada üretilmekte olan araçların panel arkalarına ulaşılabilmesi %89-95 oranındadır. Fakat onarımı boyasız kaporta göçük düzeltme tekniği ile yapılamayan kaporta göçükleri geleneksel yöntemler ile düzeltilir sonra boyanır.

·         İlk önce masaj yöntemi uygulaması sırasında kullanılan çeşitli çubuklar ile araçta olan çöküntü dışarıya doğru itilerek düzeltme işlemi amaçlanır.

·         Boyasız göçük giderme uygulaması yapılırken hassas davranılır ki mevcut hasarın üstüne farklı hasarlar oluşturulmasın. Bu yüzden daha farklı araç ve gereçler gerekebilir.

·         Ancak en çok ihtiyaç olan gereçlerden biri uzun çubuklardır. Uzun çubuklar çökmenin düzeltilmesine yardımcı olur. Bu uygulamanın diğer avantajlı yönü ise aracın tamamının boyanmamasıdır.

·         Sorun kısa zamanda çözülür ve ortalama 2 saat gibi bir sürede araç yeniden eski haline gelir.

·         Tabi uygulamadan hemen sonra pasta cila yapılması gerekir.

Boyasız göçük düzeltme işlemi aracın kaza sonrası değer kaybetmesi durumu düşünülürse cüzi bir fiyat ile karşılaşılır denilebilir.

PDR olarak ifade edilmekte olan boyasız kaporta göçük düzeltme, onarım ve tamir işlemi karmaşık olmayan birkaç alet yardımı ile yapılmakta olan, zaman almayan ancak yine de uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Alüminyum ve çelik paneller de kullanılan bu sistem; daha çok dolu sebebi ile oluşan hasarda, kapılardaki göçüklerde, boyası bozulmayan geniş hacimli veya küçük göçüklerde kullanılmaktadır.

Dolu Yağışı Sonrası Araç Göçüğü Nasıl Düzeltilir?


Ceviz büyüklüğünde aniden bastıran dolu yağışı farkına varılmadığı ve önlem alınamadığı durumlarda aracın birçok bölgesinde göçük ve girintiler oluşturabilir. Bu gibi durumlarsa aracın her tarafına çekiş vurdurmak aracın satışı olduğunda değerinin düşmesine neden olur.

Araç doluya maruz kalırsa ya da farklı bir sebeple aracın boyası etkilenmeden kazalar olursa boyasız kaporta düzeltme işlemi uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; hasarlı bölgeye daha önceden macun, boya gibi işlemlerin yapılmamış olmasıdır. Hasar gören bölgede daha önce boya ya da macun varsa eğer kaporta ezik, göçük düzeltme uygulamasında boyada dökülme ya da çatlama olasılığı yüksektir.

·         Boyasız göçük giderme işlemi; araçta oluşan küçük çaplı hasarlar için çeşitli ekipmanlar kullanılarak yapılan düzeltme uygulamasıdır.

Tabi bu işte uzmanına göre farklı teknikler uygulanarak da işlem yapılabilir. Önerimiz ise aracınızı usta ellere bırakmanız yönündedir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...