KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Araç Nasıl Park Edilir?

Kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız araç park etmek gerçekten zordur. Yeni ehliyet alanlar için ise bu durum daha zordur. Aracı park etmek, araç sürmek gibi deneyim gerektirir. Ancak zamanla park etme işini çözebilir ve bu konuda zorlanmazsınız. Yine de araç park etmede güçlük çekenler için pratik yöntemler sunalım.


Araç Nasıl Park Edilir?

Park edilecek yere göre paralel, geri geri, düz olarak 3 farklı şekilde açıklanabilir.

1-PARALEL ARAÇ PARK ETME


Arka arkaya sıralanan 2 araç arasında boşluk varsa ve aracınızı bu iki araç arasına park edecekseniz bu paralel park etme olarak adlandırılır.

·         Önce iki araç arasına park edeceğiniz boşluğu belirleyin.

·         Arabanızı arkanızda kalacak araçtan uzaklaştırın. Aracınızın arka lastiklerini önde kalan diğer aracın arka tamponuyla hizalayın.

·         45° lik bir açıya gelene dek yavaşça boşluğa girin ve durun. Eğer arkada yer alan aracın plakasını yan ayadan görüyorsanız 45° lik açıyı yakaladığınız anlamına gelir.

·         Her iki kısımda da makûs oranda boş alan olduğundan emin olmak için sol ve sağ tarafları kontrol edin.

·         Direksiyonu tam tersi döndürerek aracı düz konuma çevirin.

·         Gözünüz sürekli dikiz aynasında olsun, panik yapmayın.

·         Ayağınız sürekli fren pedalının üzerine ya da yanında olsun. Çünkü gazı mümkün olduğunda az kullanmanız gerekecek.

·         Yanınızda kaldırım varsa kaldırıma 30 cm’den uzak durun. Ön ve arkada kalan araçların mutlaka kolayca çıkabileceği bir mesafe bırakmayı ihmal etmeyin.

Paralel araç park etme en zor araç park etme yöntemlerinden biridir. İşlemleri harfiyen uygularsanız başarılı olursunuz.

Aracı park ettikten sonra çıkarmak için önce arkadaki arabaya değmeden geri geri gelin. Sinyal verin ve yol uygunsa direksiyonu çıkış yönüne doğru çevirerek yola çıkın.

2-GERİ GERİ ARAÇ PARK ETME


Genelde otoparkta kullanılan yöntemdir. Geri geri park etme yöntemi; parkın içinde hareket halinde olan araçları görmenizi ayrıca çevre trafiğine de hakim olmanızı sağlar.

·         Arka tarafınızda bir araç varsa eğer önce yol vererek aracın geçmesini sağlayın. Eğer size doğru bir araç geliyorsa bu kural yine geçerlidir.

·         Direksiyonu çevirerek aracı dik konuma getirin.

·         Aracı her iki şeridin merkez yerlerine yaklaştırın.

·         Aynalardan takip ederek geri geri gidin. Aynalar dışında emniyet kemerinizi çıkararak arka camlardan da arka tarafı izleyebilirsiniz. Fakat önceliğiniz her zaman için aynalar olsun.

·         Geri döndüğünüz zaman tekerleği düzleştirin. Aynaları yeniden kontrol edin.

·         Size ait olan bölümün ortasına park etmeniz lazım. Çizgilere eşit uzaklıkta park etmezseniz eğer iki yanınızdaki araba sahipleri aracına binmek için araç kapısını açamayabilir.

·         Yerde ya da işaretler üzerindeki tek yönlü talimatların farkında hareket edin. Konumunuzu da ona göre belirleyin. Ayrıca park yerinden çıkışınızı da doğru şekilde planlamanız gerekir.

Çok zor olmayan ancak yine de her ihtimale karşı dikkat gerektiren bu park etme yöntemini sunulan talimatlara uyarak kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

3-DÜZ ARAÇ PARK ETME


Tüm sürücüler tarafından sevilen, en zahmetsiz en kolay park etme yöntemidir.

·         Aracınızı ön kısımda hedeflediğiniz herhangi bir noktaya sokmanız yeterlidir.

·         Aracı park ederken eğer yanınızda araç varsa mesafeye dikkat etmelisiniz.

·         Her iki tarafta araç varsa iki aracın da kapılarının açılabileceği mesafeyi ayarlamanız gerekir.

Düz park etme şehir hayatında çok mümkün olmasa da çok kullanışlı ve pratik olduğu bir gerçektir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin