KATEGORİ

Oto Servis Bakım

Araç Kullanırken Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Herkes seyahat etmeyi sever, ancak uzun yola gidilecekse eğer yakıt bütçesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için birçok yöntem olsa bile (uçak, tren, otobüs gibi) yine de insanlar kendi aracı ile yola çıkmayı daha makul görür.


Tabi aracının tüketeceği yakıtı da düşünmek durumundadır. Araçlar özellikle de şehir içinde farklı yerleri rahatça gezerek görebilmek, hız kazanmak, vakit kazanmak ve konfor sağlamak için kurtarıcı niteliğindedir. Ancak bunların da bir karşılığı vardır, yakıt tüketimi gibi… Araç kullanırken Yakıt Tasarrufu Yapma Yöntemleri hakkında bilinçli olursanız yapacağınız seyahat bütçenize de katkı sağlayacaktır.

Araç kullanırken Yakıt Tasarrufu Yapma Yöntemleri

1.       Yüksek viteste tam gaz yokuş çıkmayın.


Hız yapmak adına gaza sertçe basma ihtiyacı duyarsanız buna gerek olmadığını bilmenizi isteriz. Bu şekilde cebinizi yakarsınız. Aracınızı zorlamadan hızlanmak ve aynı hızı korumak her zaman için önemlidir. Unutulmaması gerekir ki; 90 km/s’den sonraki her 1 km/s artış; yakıt tüketimini %1 oranında yükseltir. Bu nedenle yakıt tüketimini düşürmek için; düşük viteste yarım hatta çeyrek gaz yapmak gerekir. Enjeksiyonlu araçlarda yokuş aşağı inerken gaza basmamanız gerekir. Bu şekilde yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

2.       Yüksek devirde vites değiştirmeyin.


Aracı birinci vitese alarak sürmek en yaygın yapılan hatalardan biridir. Birinci vites; önce hareket etmek adına kullanılır. Sürekli kullanıldığında ise yakıt tüketimini etkiler. Her aracın maksimum devir limiti aynı değildir yani değişmektedir. Genel olarak düşünecek olursak; yüksek devirde vites değiştirmek ekonomik bir kullanım olmayacaktır.

3.       Ani fren yapmaktan kaçının.


Gaz pedalını doğru kullanmak önemlidir. Araç sürerken hızı korumak ve hız limitini aşmamak gerekir. Ayrıca sürüş sırasında diğer araçlar ile aranızdaki mesafe de önemlidir. Hızlı giderseniz ve takip mesafesini ayarlayamazsanız ani fren yapmanız gerekebilir. Ayrıca ışıklarda ani fren yapmak, çok sık şerit değiştirmek de tasarruf yaşamada yanlış hareketlerdendir. Aracı akan trafiğin hızına uygun şekilde kullanmanız gerekir. Aksi halde ani fren ve ani hızlanma durumları yakıt tüketimini artıracaktır. Şansınız varsa eğer ani renle durmak yerine ayağınızı gazdan çekerek aracı motor kompresyonu ile yavaşlatabilir, hafif frenle durmaya çalışabilirsiniz. Bu hareket yüksek oranda tasarruf sağlamanıza neden olacaktır.

4.       Lastik hava basınçlarını kontrol edin.


Lastik hava basınçlarının ideal oranda olması gerekir. İdeal oranda değilse eğer bu durum yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Lastik hava basıncı olması gerekenden düşükse eğer lastiğin daha çok dönmesine sebep olur. Bu ise yakıt tüketimini artıran sebeplerdendir. Aşırı şişirilen lastikler yol tutuşunu zayıflatmaktadır. Bu sebeple doğru hava basıncını yakalamış olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

5.       Araç içindeki ve bagajındaki gereksiz eşya ve yükleri kaldırın.


Hafif olan bir araç her zaman yakıt tasarrufu için ideal bir araçtır. Araca fazladan takılan aynalar kadar özel olarak üretilen spoylerler ve benzeri hava tutucu hemen her şey aracın aerodinamik yapısına yük bindirmektedir. Araç içinde ve bağada gerekli olmayan eşyaları ve yükleri kaldırırsanız araç hafiflemiş olur. Bu sayede yakıt tüketimini de olumsuz yönde etkilememiş olur. Standart bir araç her 100 kg fazlalık için 100 km’de 1 litre tüketim yapıyor şeklinde hesaplanabilir.

6.       Rölantide araç ısıtmayın.


Bu yanlış bir uygulamadır. Bu şekilde araç kullanmaya alıştıysanız eğer bu süreyi kısa tutmaya çalışın. Direk yola çıktığınızda motoru ölçülü olarak ısıtın. Bu şekilde kullanırsanız çok daha faydalı ve ekonomik olacaktır.

7.       Araç camlarının hepsini açmayın.

Herkes araç kullanımında hava akışını sever. Ancak aracın tüm camları açık olursa bu cebinize yansır. Açık kalan araç camları; şehir içi ve şehir dışı yolculuklarda yakıt tüketimini 100 km’de minimum 0.3 litre kadar artırmaktadır. Bunun için ideal olan ise klima kullanımıdır. Araç klimasını kullanmak yakıt tüketimi açısından daha mantıklıdır. Gerek duymuyorsanız ve yakıt tasarrufu sağlamak istiyorsanız araç camlarının tümünü açarak seyahat etmeyin, klimayı açın ve klima ile serinlemeyi tercih edin.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin