KATEGORİ

Organizasyon

Sünnet Düğünü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Her toplumun kendine özgü gelenek ve görenekleri vardır. Ülkemizde yüz yıllar öncesine dayanan geleneklerden biri de “sünnet” tir. Türk toplumunda erkek çocuklara uygulanan bir gelenek olduğunu belirtebiliriz. Sünnet ne zaman yapılmalı? Kirve ne demektir ya da kime denir? Sünnet organizasyonu nasıl yapılır? Gibi en çok merak edilen soruları hemen yanıtlayalım.

Erkek Çocukları Ne Zaman Sünnet Olmalı?


Çoğu erkek anne babası bu sorunun yanıtını merak etmektedir. Bu konuda farklı düşünce ve fikirler olsa da çocuk doktorları;

·         2 yaş öncesi ya da 4 yaş sonrası sünneti önermektedir.

Yeni doğan bebeklerde ilk 20 güne kadar yapılması önerilir. Bu sayede yara daha hızlı iyileşir ve enfeksiyon kapma riski de azalır. Bu uzmanların önerisidir.

2 yaş öncesi veya 4 yaş sonrası olmasındaki sebep de; 2 ve 4 yaş arasındaki çocukların korkuya kapılma riskinin olmasıdır. Bunun yanı sıra çocuk vücudu üzerinde yapılan her tür işlem çocuklarda “kendini cezalandırmak için yapılıyor” şeklinde algılanır.

Bu yüzden doktorların sünnet önerisi 2 yaş öncesi ve 4 yaş sonrasıyla sınırlıdır.

Kirve Kimdir? Kime Denir?


Eski dönemlerden günümüze kadar gelen ve gelecek nesilde de etkisini sürdürecek olan sünnet geleneğinde çocuğu tutan kişiye “kirve” denmektedir. Kirve sünnet olan çocuğun akrabası muamelesi görür. Ayrıca sünnet masraflarına da katkıda bulunur. Akrabadan ziyade genelde yakın arkadaş, komşu veya dostlar kirve olmaktadır. Kirve çocukları ile sünnet edilen çocuk kardeşleri akraba olarak görülür ve evlendirilemez. Bu tür evlenme durumları ise yakın akraba evliliği olarak değerlendirilmektedir.

Sünnet Operasyonu Ne Zaman Yapılır?


Sünnet düğününden en az 1 hafta önce yapılması önerilir. Bu sayede çocuk da iyileşme aşamasına geçer, aile de rahatlamış olur. Geleneklere göre sünnet edilen çocuk 1 hafta önce akraba ve tanıdıklara götürülerek el öptürülür. Sünnet için akraba ve tanıdıkları ayrıca davetiye de götürülür. Sünnet eğer evde yapılacaksa mevlid verilebilir ve eş, dost çağırılabilir.

Sünnet düğünü nasıl bir organizasyon içeriyorsa ona göre hazırlıklar yapılır ve düğün merasiminde akrabalar, komşular, yakınlar takılarını takar veya para takılacak düşüncesiyle kese hazırlanarak paralar kese içerisine konulur. Sonra yine organizasyona göre eğlenilebilir, dualar okunabilir, çocuklara özel palyaço gösterisi yapılabilir.

Hazırlanan yemekler ya da konsepte uygun hazırlanan yiyecekler dağıtılır, eğlence sona ererek herkes evlerine dağılır.

Bir de her zaman olmasa da bazı aileler sünnet kınası yakabilmektedir. Yeni geline kına gecesinde yakılan kına gibi sünnet olan çocuğun eline de aynı şekilde kına yakılabilmektedir.

Sünnet Düğünü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

·        


Önce sünnet düğününün yapılacağı mekan belirlenir. Mekana göre; sahne kurulumu, süsleme, davetli sandalyelerinin süslenmesi, masaların dizaynı, sünnet çocuğunun bulunacağı köşenin belirlenmesi sağlanır.

·         Sünnet olan çocuk için kıyafet seçimi yapılır. Aile bireyleri de (anne ve baba) kendilerine uygun bir kıyafet seçimi yapar.

·         Eğer sünnet düğünü palyaçolu olacaksa palyaçolar konuklara oturacakları yeri belirlemede yardımcı olur. Çocukları bir araya toplayarak onları eğlendirir. Sünnet düğünü organizasyonu nasıl yapılmışsa konsepte uygun ambiyans sağlanır.

·         Sünnet düğünü için seçilen konsepte ya da organizasyona bağlı eğlence başlar ve anlaşılan saatte düğün sonlandırılır.

Sünnet düğünü yaparken masraftan kaçınmamak istiyorsanız veya her şeyin en iyisi olsun istiyorsanız önerimiz bu konuda profesyonel yardımı almanız yönündedir. Sünnet düğünü organizasyonu yapan firmalarla görüşerek anlaşabilirsiniz.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...