KATEGORİ

Organizasyon

Parti Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Parti vermek dışarıdan oldukça eğlencelidir. Misafirleri memnun etmek gerçekten zordur. Bu konuda yardım almadan plan yaparsanız strese girebilirsiniz ve unuttuğunuz şeyler olabilir. Parti vermek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, strese girmeden aşağıda sunulan bilgileri incelerek uygulayın.

Parti Organizasyonu Nasıl Yapılır?

1.       Partinin temasını seçin.


Bütçe öncesi parti temasının seçilmesi gerekir. Parti teması seçerseniz bütçenize uygun planlama yapabilirsiniz. Partiniz ne türde olacak? Kokteyl mi vermek istiyorsunuz? Tam teşekküllü bir yemek mi olacak? Kostümlü parti mi vereceksiniz? Resmi bir parti mi olacak? Seçiminize göre ihtiyacınız olan şeyleri sıralamanız ve buna bağlı olarak bütçe oluşturmanız gerekir.

2.       Parti için tarih ve yer belirleyin.


Kimseye çaktırmadan gelecek konukların uygun olduğu tarihleri öğrenin. Doğru tarih her zaman için önemlidir. Aksi halde sevdiklerinizin o tarihte planı olursa katılamayacakları için üzülebilirsiniz. Parti yapacağınız yeri önceden belirleyin. Parti yapacağınız tarihe uygun olup olmadığını araştırın. Genelde herkesin kolayca ulaşabileceği yerleri seçerseniz konuklar bulmakta zorlanmayacaktır. Ayrıca kolay bulabilir yer seçerseniz konuklara teker teker tarif etmek zorunda da kalmazsınız.

3.       Kimleri davet edeceğinizi belirleyin.


Davetlileri önceden belirlemek hem partiye uygun bütçe oluşturmanızı sağlar hem de doğru planlama yapmanıza neden olur. Partiye kaç kişiyi davet etmek istiyorsunuz? Davetlilerin ortak noktaları nelerdir? Davetlileri eğlendirmek için neler yapabilirsiniz? davetliler arasında size yardımcı olabilecek kişi veya kişiler var mı? Bu sorularınızın yanıtını düşünerek hareket edin. Size bu konuda bir yakınınız ya da arkadaşınız yardımcı olursa daha doğru ve eksiksiz kararlar verebilirsiniz.

4.       Menüyü belirlemeyi unutmayın.


Partinin temasına göre hangi yiyecek içecekleri seçeceğiniz önemlidir. Sıcak yemek ikram etmek isterseniz tabakların hazırlanması adına gereken süreye göre parti zamanını ayarlamanız doğru olacaktır. Mesela yemeklerin hazırlanması sırasında davetlilere ikramlıklar veya kokteyl sunabilirsiniz. Ya da yemekler gelene kadar oyalanmaları adına eğlenceli müziklerle oynanabilir bir ortam yaratabilirsiniz. İkramlıklarınız sıcak değil de soğuk olacaksa eğer dondurulabilen ikramlıkları birkaç gün önceden hazır ederseniz daha iyi olacaktır.

5.       Parti türüne göre ortamı dekore edin.


Parti dekorasyonu davetlilerin dikkatini çekecek şekilde olursa daha iyi olur. Partinin temasına uygun bir dekorasyon gerekir. Partinizin önce genel planlamasını yapın, daha sonra dekore edin. Mesela bir iş partisi verecekseniz sade bir dekorasyon iyi olacaktır. Doğum günü partisi verecekseniz eğer farklı desenlerden, renklerden ve şekillerden yararlanarak değişiklikler yaratabilirsiniz.

6.       Parti öncesi mutlaka liste hazırlayın.


Hazırladığınız listeye uyarak gitmek her zaman eksiksiz bir parti oluşturur. Aklınızda yapacağınız şeyleri tutmanız imkansız gibidir. Listeleme yaparsanız tamam dediğiniz şeylerin yanına tik atabilir bu sayede eksik kalan şeylerin bilincinde olarak hareket edebilirsiniz. Listenizde; ayarlayacağınız yer, servis edilmesini istediğiniz yemekler, gönderilmesi gereken davetiyeler, genel harcamalar, ihtiyacınıza göre alınacaklar listesi, ihtiyaca bağlı ses sistemi, ışıklandırma, dekorasyon için ihtiyaçlar listesi, öncesinde çalıştığınız ya da çalışmak istediğiniz gereksinimlerinizi karşılayabilecek kurumların listesi olabilir. Bu sayede hangisinin hazır olduğunu hangisinin eksik olduğunu daha net görebilirsiniz. Liste yapmadan kesinlikle parti yapmaya karar vermeyin. Yoksa unutacağınız çok şey olur.

7.       Müzisyen ayarlayın.


Eğlenceli ve samimi bir parti ortamı yaratmak istiyorsanız mutlaka davetlilere uygun müzik seçmelisiniz. Sevdiğiniz veya en çok sevilen tarzda, misafirlerin eğlenmesini ya da dans etmesini sağlayabilecek tarzda müzisyenler ayarlarsanız partiniz muhteşem geçer ve unutulmaz. Müzisyenin davetlilere uygun olarak her tarzı bilmesi sizin için daha iyi olacaktır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin