KATEGORİ

Organizasyon

Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Yıllarınızı paylaştığınız, evet kesin olarak bu diyebileceğiniz kişiden gelen teklif sonrası tatlı ve mutlu bir hazırlık içerisine girersiniz, Nişan hazırlıkları… Nişan, evlilik yolunda atılan ilk adım, unutulmayacak bir adımdır. Bu yüzden herkes hayalince farklı olmasını istediği bir nişan talep eder. Ancak daha öncesinde bu evreden geçmemiş olanlar nelerin gerektiğini, ne yapılması gerektiğini bilemez. Bu durumda aslına bakılırsa önerimiz özellikle de vakti olmayanlar, bütçe açısından sorun olmayanlar için organizasyon firmalarıdır. Organizasyon firmasıyla konuşup anlaşırsanız nişanınızı düşünmez, işi profesyoneline bırakırsınız. Üstelik yıllardır bu hizmeti veren bir firmadan yardım alırsanız yaşantınız boyunca unutamayacağınız bir nişanınız olabilir…

Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?

1-      Öncelikle bütçenizi belirleyin.


Bazen hayaller hayatlara sığmayabilir. Çok şey hayal edersiniz ancak bütçeniz el vermiyorsa hayallerinizi suya atmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat unutulmayacak bir nişan istiyorsanız eğer bütçenizi de biraz aşmanız gerekecek. Öncelikle nişan için maksimum ne kadar harcamaya yapabileceğinizi belirleyin. Nişan için yapacağınız harcamalar; düğün için, ev için, eşya için yapacağınız harcamaları kısıtlayacak mı? Önce bunu belirlemeniz gerekir. Seçilen mekan ve organizasyona göre ücretler değişir. Bütçe belirledikten sonra organizasyon firmasıyla görüşerek bütçenize uygun nasıl bir organizasyon yapılacağını öğrenebilirsiniz.

2-      Nasıl bir nişan istediğinizi kararlaştırın.


Düşündüğünüz nişan aile arası mı olacak yoksa arkadaşlarınızla doyasıya eğlenmek düşüncesinde misiniz? Bunu kararlaştırmanızda yarar var. Dilerseniz kokteyl tarzı hem yakın arkadaşlarınız hem de ailelerinizle şık bir kutlamayı da tercih edebilirsiniz. Bütçe belirlemesi sonrası eş adayınızla konuşarak ortak bir karar alabilirsiniz. Sizin kadar onun fikirleri de önemlidir. İçinize sinecek ve sizi tatmin edebilecek bir karara varın.

3-      Nişan için tarih belirleyin.


Nişanlar, düğünlere nazaran daha az kişiyle kutlanır. Bu bir gerçektir. Ayrıca nişan için resmi olarak belediyeden tarih almanıza da gerek yoktur. O yüzden ailenizi bir araya toplayarak veya talep ettiğiniz bir tarihi eş adayınızla belirleyerek kararınızı kesin olarak verebilirsiniz. Nişan tarihiniz hem sizin taraf için hem de karşı taraf için mutlaka uygun bir zaman olmalıdır.

4-      Nişanı yapacağınız yeri seçin.


Seçtiğiniz organizasyona bağlı olarak nişan yapacağınız bir yer belirlemelisiniz. Bu yeri ya da mekanı yine eş adayınızla düşünerek karar verebilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa eğer daha samimi bir tören isterseniz evinizde yapabilirsiniz. Aile arasında hem şık hem de iddialı konseptler güzel bir nişan yaratacaktır. Bu sayede misafirlerinizi de daha rahat ve samimi bir yerde karşılamış olursunuz. Daha büyük çaplı ya da tamamen eğlence odaklı bir kutlama düşünüyorsanız eğer, restoran, otel ya da bar gibi kalabalık ekiple hem rahat edeceğiniz hem de doyasıya eğleneceğiniz bir mekan seçebilirsiniz. Organizasyon firmasından yardım alırsanız mekan konusunda öneriler alarak da seçiminizi yapabilirsiniz.

5-      Nişanınıza kimleri davet edeceğinizi belirleyin.


Mekan seçimi elbette ki davetliler göz önünde bulundurularak yapılır. Nişanınıza kimleri davet edeceğinizi belirlemenizde yarar vardır. Kalabalık bir nişan organizasyonu düşünüyorsanız eğer bu durumda konutlar için davetiye hazırlayabilir ya da hazırlatabilirsiniz. Aile içinde olacaksa eğer nişan töreninden yaklaşık 1-2 hafta önce davetlileri arayarak nişanınıza davet edebilirsiniz. Nişan için aile büyükleri mutlaka olsun. Dilerseniz sonrasında arkadaşlarınızla farklı bir mekana giderek de eğlence yapabilirsiniz. Bu şekilde hem ailenizi hem de arkadaşlarınızı mutlu etmiş olursunuz.

6-      Nişan menüsünü belirleyin.


Nişanınızda misafirlerinizi memnun etmenin yolu eğlence ve görsellik kadar mideyle de alakalıdır. Onlara ne ya da neler ikram edeceksiniz? Yemekli bir nişan düşünüyorsanız eğer ayrıca nişanınızı evde yapacaksanız menüyü düşünerek ve araştırarak belirlemelisiniz. Az kişi katılacaksa eğer catering ekipleriyle çalışmanıza gerek yok. Evde kendiniz de menü belirleyerek ikramlıkları hazırlayabilirsiniz. Nişanı restoranda yapmak isterseniz seçim yapacağınız menüyü önceden tadın, beğendiğiniz menüyü tercih edin. Kokteyl tarzı düşünüyorsanız servis edilecek olan atıştırmalıkları yine önceden tadın, birbiriyle uyum sağlayan atıştırmalıkları tercih edin.

7-      Fotoğrafçıyla anlaşın veya sürekli fotoğraf çekebilecek birini belirleyin.


Hayatınız için en önemli adımı atacağınız nişanınızı mutlaka ölümsüzleştirmeniz gerekir. Evde, dışarıda fark etmez. Nerede yaparsanız yapın ileride çocuklarınıza hatta torunlarınıza gösterebileceğiniz bir anınız mutlaka olsun. Nişanınızı eğer dışarıda bir yerde yapacaksanız bunun için fotoğrafçıyla anlaşabilirsiniz. Ancak evde sade bir nişan istiyorsanız bir yakınınızı veya arkadaşınızı bu iş için görevlendirin. Her anı çekerek yaşadığınız bu mutlu günü ölümsüzleştirsin.

8-      Yüzük almayı unutmayın.


Organizasyon öncesi nişan yüzüklerinizi aldıysanız sorun yok, ancak almadıysanız mutlaka almalısınız. Nişan merasiminde yüzükler takılır, büyükler tarafından kurdele kesilir ve nişan eğlenceyle devam eder. Yüzük sadece nişanı değil evliliği de simgeleyen ve yaşamınız boyunca takacağınız bir takıdır. Yüzük seçerken de hem eş adayınız hem de kendinizin beğendiği yüzüğü alın. Ortak bir karar verirseniz seçiminiz daha kısa sürer.

9-      Nişan kıyafetinizi seçin.


Nişan tarihinden en az 2-3 hafta önce kıyafetinizi belirlemeniz gerekir. Son dakikaya bırakırsanız işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Nişan kıyafetinizi aldıktan sonra mutlaka 1-2 gün önce deneyin. O süre zarfında eğer kilo kaybınız olursa veya kilo alma gibi durumlarınız olursa kıyafetiniz üzerinizde hoş olmayan görüntüye sebep olabilir. O yüzden birkaç gün öncesinden denemelisiniz, sorunla karşılaşırsanız da hemen terziye verebilir tadilatını gerçekleştirebilirsiniz. Nişanda olabildiğince eş adayınızla uyumlu olmaya çalışın. Bu görsellik açısından da önemlidir. Nişanınız kutlamalı geçecekse ona göre rahat kıyafetler tercih edin, hareket etmekte zorlanacağınız ya da sizi daraltacak kıyafetleri tercih etmeyin. Kıyafetiniz üstünüze ne çok fazla otursun ne de bol olsun. Dilerseniz beğendiğiniz veya tasarladığınız bir kıyafeti terziye giderek kumaş belirleyip bedeninize göre de diktirebilirsiniz.

10-   Nişan tepsinizi hazırlayın.


Kutlamanın en önemli kısmı da yüzük merasimidir. Elbette ki yüzükler tepside durur. Tepsinin görsel açıdan iddialı olması konukların da dikkatini çekecektir. Nişan tepsiniz kıyafetinize ya da konseptinize uygun renklerde olursa ortam akışına da uyum sağlar. Dilerseniz tepsinizi ve gereken malzemeleri alarak evde nişan tepsinizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Ya da uğraşacak vaktiniz yoksa eğer nişan tepsisi yapan kişilerle ya da yerlerle de görüşerek talebinize uygun beğeneceğiniz nişan tepsisi yaptırabilirsiniz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...