KATEGORİ

Organizasyon

Kına Gecesi Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Kına geceleri önemli bir geleneğin devam ettirilmesidir. Ayrıca düğün öncesi stres atmak için de gereklidir. Günümüze bakacak olursak eğer eskiye nazaran kına geceleri daha gösterişli ve detaylı yapılmaktadır. Önceleri mekan bile tutulmadan evde yapılan kına geceleri sadece kına yakılmaktan ve gelini ağlatmaktan ibaret olsa da günümüzde artık daha eğlenceli bir hal almıştır.

Eğer unutulmayacak bir kına geceniz olsun isterseniz organizasyon firmalarıyla görüşerek yardım almanız şarttır. Ancak organizasyon firmasına ayıracak bütçeniz yoksa ve yine de unutulmayacak bir kına geceniz olsun istiyorsanız kendi işinizi kendiniz de görebilirsiniz.

Tabi bunun için de yine bütçe gerekmektedir. Kına gecesi nerede olacak, önce bunu belirlemenizde fayda vardır. Mekanların ücretlerini düşünerek ve kendi bütçenizi düşünerek önce bir yer seçimi yapmanız gerekir. Kına gecenizin daha iyi geçmesi adına bir akış planı hazırlamanız gerekir. Yani gece nasıl başlayacak, nasıl devam edecek, nasıl bitecek… Bunları netleştirmeniz gerekir.

Kına Gecesi Akış Planı Nasıl Olur?

·        


Konuklar müzik eşliğinde kapıda karşılanır,

·         Konuklara atıştırmalık ve kına şerbeti gibi ikramlıklar sunulur,

·         Kına gecesi eğlencesi hazırlanır,

·         Gelin ve arkadaşları kına alayıyla içeri girer,

·         Yemekli olacaksa yemek ikram edilir,

·         Kına merasimi olur,

·         Geleneksel kına türküleri söylenir,

·         Kınada sadece kadınlar olacaksa gelinin eline kına yakılır,

·         Kınada kadın ve erkekler karışık olacaksa gelin ve damadın eline kına yakılır,

·         Gelini ağlatmak için çaba sarf edilir,

·         Dans ekibi tutulmuşsa eğer gösteri yapar,

·         Gelin ve damat oynar,

·         Damat gelinin duvağını açar,

·         Oyuna davetliler de katılır,

·         Kına gecesi için hazırlanan; kına poşeti, kuruyemiş poşeti veya kınaya özel hazırlanan hediyelikler konuklara dağıtılır,

·         Kına gecesi önceden bilgisi verilen saatte sonlandırılır.

Kına gecesi tarihi genelde düğün davetiyesinde de olduğu için ekstra bir davetiye bastırmaya gerek yoktur. Kına gecesini evde sade bir şekilde yapacaksanız da davetiye üzerine yazmanıza gerek yoktur. Yakın arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı direk sözlü olarak davet edebilirsiniz.

Kına Gecesi İçin Gereken Malzemeler


En duygusal ve en can alıcı bölümlerden biri kına gecesidir. Ailenin evinde bekarken kalabileceğin son gecedir. Bu sadece gelin tarafı için değil damat tarafı için de üzücü bir durum olsa da yine sonunda yaşanacak mutluluğa değmektedir. Üzerine kırmızı duvak örtülmüş, etrafında acıklı türküler söylenen, kına yakılırken ağlayan bir gelin gördüğümüzde hepimiz üzülür ve gelini tanısak da tanımasak da ağlamaya başlarız. Kına gecesi hazırlık aşamasında gereken malzemeleri eksiksiz hazırlarsanız kına yakma sırasında sorun yaşamazsınız. Kına gecesi için hangi malzemeler gerekir? sıralayalım…

·         Kına

·         Kına kesesi

·         Kına duvağı

·         Kına tası

·         Kına kutusu

·         Kına eldiveni

·         Kına el mumu

·         Kına hediyelikleri

·         Kına el gülü

·         Kına sepeti

·         Kına tepsisi

·         Kına mumu

Son zamanlarda uygulanan kına gecelerinde gelen misafirlere çeşitli hediyelikler verilmektedir. Siz de kına gecenizin unutulmaz olmasını istiyorsanız bu hediyelikleri kendiniz istediğiniz şekilde hazırlayabilir ya da hazırlatabilirsiniz. Bunlar; ruj, oje, mini boy kremi, mini banyo seti, kokulu sabunlar, kına aynası, tarak, kısacası kadınların daha çok kullanabileceği ürünler olabilir. Bu ürünler dışında hediyelik eşya ya da nikah şekeri de hediye edilebilir.

Kına Gecesi İçin Elbise Seçimi Nasıl Olmalı?


Kınanızda kıyafet seçimi tamamen size bağlıdır. Dilerseniz önce abiye giyebilir kına yakılmaya yakın bindallı ya da kaftan giyebilir, dilerseniz abiye yerinde direk konukların karşısına bindallı ya da kaftanla çıkabilirsiniz. Bu daha çok kına gecesi yapılacak olan mekana bağlı bir durumdur.

Kır düğünü mekanında ya da doğayla iç içe bir mekanda kına gecesi olacaksa eğer; askılı, düz ve hoş bir abiye tercih edebilirsiniz. Boyunuz kısaysa eğer daha çok mini abiyeler öneririz. Değişiklik yaratmak için kısa abiyenin üzerine tül taktırabilir, ilerleyen saatlerde tülü çıkararak sadece elbiseyle kalabilirsiniz. Kına elbisesi olarak genelde daha çok kırmızı ve bordo elbise tercih edilmektedir. Tabi yine konsepte ve zevkinize göre dilediğiniz rengi tercih edebilirsiniz.

Kına geceniz gösterişli olacaksa eğer bindallı yerine kaftan tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ancak kaftanlar tok kumaşlar olduğu için daha çok uzun boylu ve ince bayanlara yakışmaktadır. Yine de kaftan giyme hayaliniz varsa daha uzun görünmek için yüksek topuklu bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Kaftan yerine bindallı olsun derseniz de kadife ya da atlas kumaş üzerine; çeşitli işlememe olan, kabarık ya da isteğe göre düz kesim bir bindallı tercih edebilirsiniz. Vücut tipinize göre dilerseniz dantelli, şalvarlı, üç etek ya da Hint modeli de seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize ve kına gecesi yapılacak olan mekana bağlıdır.

Kına Gecesi Şarkıları


Kına yakılırken genelde daha çok acıklı türküler okunur.

Bunlar; Yüksek Yüksek Tepelere, Kınayı Getir Aney’dir.

Her gelin kına yakma sırasında bu türküleri dinleyerek ağlar, hatta ağlatılır. Sadece gelin mi? Gelinin annesi, kayınvalidesi, varsa eğer gelinin kardeşleri veya ablaları kısacası davetli çoğu kişi ağlar. Bu bir gelenektir.

Kına yakıldıktan sonra gelinin duvağı açılır ve ağlamak yerini oynamaya bırakır. Tüm konuklar hareketli şarkılarla, türkülerle, çiftetellilerle, halaylarla eğlenmeye devam eder. Kına tüm konuklar eğlenmiş şekilde sona erer.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...