KATEGORİ

Organizasyon

Evde Nişan Organizasyonu

Evlilik teklifini aldınız ve nişanınızı evinizde yapmayı düşünüyorsanız hazırlık aşamalarını eksiksiz atlamanızda yarar vardır. Evinizde de tıpkı bir salonda veya farklı mekanlarda yapılan nişanlar gibi gösteriş sağlayabilirsiniz. Nişan, evlilik sürecinin en önemli aşamasıdır. Genelde dışarıda organize edilen nişanlar daha gösterişli olur. Ancak bütçeniz buna el vermiyorsa eğer bu gösterişi evinizde de makul fiyatlara yaratabilmeniz mümkündür.

Evde Nişan Nasıl Yapılır?

·      


Öncelikle evinizi baştan sona dip-köşe olmak üzere temizlemeniz gerekir. Yetişemiyorsanız eğer temizlikçi ayarlayabilir ya da ailenizle evinizin temizliğini kendiniz yapabilirsiniz.

·         Nişanınız için tahmini olarak kaç kişiyi davet edeceğinizi bilerek hareket ederseniz konukları oturtabileceğiniz yerleri de önceden ayarlayabilirsiniz. Eğer konutunuz küçükçe az kişiyle nişanınızı yapabilirsiniz. Ancak konuklar kalabalık olacaksa ve eviniz buna müsait değilse mutlaka sandalye satın almalı veya komşularınızdan emanet olarak sandalyelerini isteyerek evinizde dizayn yapmalısınız.

·         Misafirlerinize tutacağınız kolonyayı önceden alarak hazır bulundurmanız gerekir. Kolonyanın soğuması için buzdolabınızda muhafaza edebilir, konutlar gelmeye yakın çıkararak bir köşede bekletebilirsiniz.

·         İsterseniz sandalyeleri konsepte uygun aynı renkte tülle süsleyebilirsiniz. Bu daha güzel ve uyumlu bir görsel oluşturur.

·         Konukların önüne koyacağınız masayı ya da sehpayı önceden silerek temizleyin. Üzerinde toz vs. olmasın.

·          Evinizde orta sehpa varsa eğer sehpa üzerine süslü servis kapları içinde draje çikolata, kuruyemiş, lokum gibi konukları cezbedecek ikramlıklar koyabilirsiniz.

·         Hazırladığınız nişan masasının sağına ve soluna gelin damat isimlerinin baş harflerinin yer aldığı balonlar asabilirsiniz. Konsepte uygun renkte balonlar asarsanız şahane bir görüntü oluşturur.

·         Nişan masasının üzerine konsepte uygun renklerde değişik kurabiyeler yaparak koyabilirsiniz. Mümkünse eğer nişan pastanızı da yine konsepte uygun şekilde hazırlatabilir veya evinizde hazırlayabilirsiniz.

·         Masa üzerine yerleştirilen servis tabaklarını da konsepte uygun şekilde seçerseniz daha şık ve güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz. Konsept rengi ne olursa olsun genelde gümüş renkli servis tabakları çok iddialı ve mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır. Bu rengi tercih edebilirsiniz.

·         Nişan masasında en çok dikkat çeken ve çekecek olan şey ikramlıklardır. Konuklar aç olmasa bile ikramlıkları merak eder ve görüntü açısından da mükemmellik arar. Hazırlayabileceğiniz örnek ikramlıklar; nişan kurabiyesi, nişan pastası, yaprak sarması, su böreği, kısır, makarna salatası gibi…

·         İkramlıkları sunacağınız tabakların temizlenmesi veya yıkanması zor olabileceğinden dilerseniz plastik tabak da tercih edebilirsiniz. Resmi bir nişan olsun isterseniz porselen tabak görsel açısından da daha iddialı ve iyi olacaktır.

·         Kahve ikram edeceğiniz için yanında sunacağınız lokumu iyi seçmeniz gerekir. Kahve fincanlarının yanında lokumluk yeri oluyor, oraya lokumları koyabilir veya lokum için görseli iyi olan ayrıca küçük bir lokumluk seçimi yapabilirsiniz.

·         Masanın üzerine konsepte uygun bir masa örtüsü seçmeniz gerekir. Masa örtüsü olmadan ikramlıkları yerleştirmeyin. Bu şekilde daha kötü bir görüntü ayrıca umursamazmış gibi bir görüntü oluşturur. Konsepte uygun şık bir masa örtüsü güzel bir görüntü sağlayacaktır. Genelde her renkle uyum içerisinde olabilen beyaz masa örtüsü tercih edebilirsiniz. Masa örtüsünü de sermeden önce mutlaka yıkayın ve ütüleyin ki temiz ve hoş bir görüntü oluşturabilsin.

·         Kıyafetlerde renk uyumu önemlidir. Gelinin tercih ettiği kıyafet rengiyle damadın kravatının rengi aynı olursa görsel açısından da bir uyumluluk sağlar. Konsept de yine gelinin kıyafetiyle aynı veya uygun renklerde olabilir.

·         Kahve yapmak için mutlaka birkaç tane kahve makinesi tedarik etmek gerekir. Birkaç kahve makinesi veya imkan yoksa büyük bir cezve kahvelerin soğumadan aynı anda ikram edilmesini sağlar.

·         Damadın kahvesine tuz, biber veya baharatlar eklenecekse ayrı bir cezvede hazırlanmalıdır.

·         Nişan için yüzükleri kimin takacağı önceden belirlenmelidir. Bu sayede kim takacak tartışmasına veya polemiğine girmeden yüzükleriniz takılmış olur.

·         Nişan sonrası konfeti patlatma gibi düşünceniz varsa eğer bunu kimin yapacağını önceden belirlemeniz gerekir. Bu sayede yüzükler takılıp kesildiği anda görevlendirilen kişi konfetiyi patlatır ve bu durum unutulmaz anlar arasına girer.

·         Fotoğraf çekimi önemlidir. Anı ölümsüzleştirir. Sizin de nişanınıza ait resimlerinizin olması ileride çocuklarınıza hatta torunlarınıza anlatabileceğiniz bir anınız olması demektir. Bu yüzden nişan öncesi bütçeniz uygunsa bir fotoğrafçı ayarlayın, masrafa girmek istemezseniz yakınlarınızdan veya arkadaşlarınızdan fotoğraf makinesi talep ederek birini görevlendirin ve sürekli fotoğraflarınızı çekmesini belirtin. Nişan masanızın olduğu yer fotoğraf çekimi açısından uygun mu değil mi bunu da önceden belirlerseniz en azından hangi tarafta resimlerin daha iyi çıktığını öğrenmiş olursunuz ve çekilen resimler de boşa gitmemiş olur. Fotoğraf makinesi bulamazsanız eğer en iyi telefona sahip olan yakınlarınızı ya da arkadaşlarınızı bu iş için görevlendirebilirsiniz. Günümüzde akıllı telefonların çoğu fotoğraf makinesi kalitesinde resim çekebilme özelliğindedir.

Nişan sonrası dilerseniz arkadaşlarınızla ya da yakınlarınızla eğlenmeye gidebilirsiniz. Bu sizin açınızdan da iyi olacaktır. Her ne kadar sakin bir yapıya da sahip olsanız o gün stresli olursunuz. Stres atmak için de eğlenmek iyidir. Tabi nişan öncesi sizinle gelecek olan kişi sayısını belirleyerek mekan ayarlarsanız daha iyi olacaktır.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin