KATEGORİ

Organizasyon

Düğün Fotoğrafçısı Olabilme Kuralları Nelerdir?

Son dönemlerde en çok revaçta olan mesleklerden biri de Düğün Fotoğrafçılığıdır. Ülkemizde evlilik oranı yüksektir. Dolayısıyla da fotoğrafçılık en önemli mesleklerden biri haline gelmiştir. Ancak herkes düğün fotoğrafçısı olamaz. Daha önce tanıdıkların arkadaşların resimlerini iyi çekmek, fotoğraf çekiminde de usta olmayı gerektirmez. Düğün fotoğrafçısı iyi bir fotoğraf makinesi kullanıcısı, hayal gücü geniş, birçok mekandan haberdar olan, çevresi geniş, bu işi vergilerini ödeyerek yapan biri olmalıdır.

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

·         Öncelikle kontrol listesi oluşturmalı.

 

Gelin ve damadın fotoğraflarının çekileceği gün ön hazırlık yapılması gerekir. Yani bir liste hazırlamalıdır. Listede; ne tür mekanda çekim yapılacak? Nasıl bir mizansen oluşturulacak? Gibi akıldaki fotoğraflar planlanarak not alınmalıdır. Çekim sırasında notlar kontrol edilmeli ve yanına tik atılmalıdır. Bu fotoğraf çekimi uygulamasının daha başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

·         Aile bireylerinden biriyle iletişim kurmalı.

 

Gelin ve damatlar düğünlerinde oldukça meşgul olurlar. Her zaman ulaşmak mümkün olmaz. Bu sebeple çekimi koordine etmek adına gelinin ya da damadın kardeşi veya arkadaşlarıyla iletişime geçmek gerekir. Ülkemizde bu durum genelde sağdıç olarak tanımlanır. Sağdıç ve nedimelerle iletişim halinde olursanız çekim yeri kararlaştırılabilir, ulaşım gibi birçok konuda sorun yaşamazsınız ve kafanız rahat olur.

·         Mekanı önceden belirlemeli.

 

Çekim yapmadan önce çekim yapılacak mekanın belirlenmesi gerekir. Gökdelen, çiftlik, park gibi yerler tercih edilebilir. Gelin ve damada öncesinde nasıl ve nerede çekim yaptırmak istedikleri sorulur. Çekim yeri gelin ve damat tarafından belirlenecekse eğer fotoğrafçıya resimleri atılabilir ve mekandan haberdar olması sağlanabilir. Gelin ve damadın aklında bir yer yoksa eğer fotoğrafçı uygun gördüğü yerlerin bilgisini sunar, gerekirse gelin ve damadı önceden mekana götürür ve onaylarını aldıktan sonra mekan kesin olarak belirlenir.

·         Gelin ve damada önceki fotoğraf çekimleri göstermeli.

 

Önceden çekilen albümler ya da fotoğraflar gelin ve damada gösterilirse gelin ve damat fotoğrafları inceleyerek nasıl bir iş çıkardığınızı öğrenmiş size bu konuda güvenmiş ya da güvenmemiş olur. Önceki harika çalışmalarınızı göstererek onları bu çekime ikna edebilirsiniz. Ayrıca gelin ve damada mutlaka neler beklediği sormalı, neler sunacağınızı da belirtmelisiniz.

·         İyi bir ekipmana sahip olmalı.

 

İyi bir ekipmandan kastımız elbette ki fotoğraf makinesidir. Her zaman en pahalı fotoğraf makinesi en iyi fotoğraf makinesi demek değildir. Ülkemizde birçok marka en iyi fotoğraf makinesini üretmektedir. İyi bir çekim yapmak istiyorsanız da mükemmel özelliklere sahip olan ve aradığınız özelliklere sahip olan bir makineyi tercih etmelisiniz.

·         Fotoğraf makinesinin sesi kapalı olmalı.

 

Fotoğraf makinesinin sesi açık kalırsa eğer insanların konsantrasyonu dağılır. İyi poz veremez. Bu yüzden kullanılacak olan fotoğraf makinesinin sesi kısık olmalıdır. Bazı makineler özelliği gereği sessiz çalışmaktadır. Bu tür makineleri temin etmeniz yararınıza olacaktır ayrıca daha güzel anlatı yakalamanızı sağlayacaktır.

·         Küçük ve önemli detayları çekmeli.

 

Yüzüklerden tutun da düğün pastasına, çiçeklere, masalara, masada yer alan aksesuarlara, menülere, düğün davetiyelerine, elbisenin detaylarına kadar fotoğraf çekmelidir. Video çekilecekse eğer bu detayları videoya almalıdır. Düğün için fotoğraf albümü oluşturulurken bu detaylar harika olacaktır. Gelin ve damat düğüne hazırlık aşamasında olan şeyleri bilmez ve göremez. Bu yüzden onlar için de bir anı olacaktır.

·         Yedek fotoğraf makinesi bulundurmalı.

 

Olur da mevcut kullanılan makine arızalanırsa yedekte her zaman için bir makine daha bulunmalıdır. Düğünler genelde çok uzun sürmediği için eve uya da ofise giderek fotoğraf makinesi temin etme gibi bir düşünceniz olamaz. Bu yüzden düğün fotoğrafları çekmek için yanınızda çift fotoğraf makinesi bulundurmalısınız.

·         Tek başına çalışmamalı.

 

Tek başına çekim yapmak sıkıntılı olabilir. Yanınızda mutlaka bir ya da birkaç kişiyi bulundurursanız size fotoğraf çekimi konusunda yardımı dokunur. İnce detayları yakalayabilir, size fikir verebilir ya da detaylara odaklanmanızı sağlayabilir. Bu sayede ekipli çalışma ile hem daha az yorulur hem de daha mükemmel fotoğraflar çekmiş olursunuz.

·         Yumuşak ışık kullanmalı.

 

İnsanların yüzüne flaş patlatmak insanları yorduğu gibi aynı zamanda sinirlendirebilir de… Düğün aşamasında olan gelin ve damat zaten streslidir. Onları farklı bir strese sokmamak için yumuşak ışık kullanmalısınız. Kullanılan ışık kaynaklarının (led, flaş gibi) önüne beyaz perde ya da beyaz A4 kağıdı koyarsanız ışığın şiddeti azalacaktır. Göze daha hoş gelen yumuşak ışık elde edilecektir.

·         Fotoğrafları raw çekmeli.

 

Raw ham demektir. Raw görüntüler üzerine renk konusunda ayar yapmak her zaman daha kolaydır. .Jpeg fotoğraf çekerseniz eğer fotoğraf üzerinde düzenleme seçeneğiniz olmaz. Düğünlerde ortama bağlı olarak ışık sürekli değişir yani sabit olmaz. Bu yüzden fotoğrafların düzenlenmesi gerekir. Bunun için de resimleri sadece .jpeg şeklinde çekmemelisiniz. Düğün fotoğrafçılığında hatta fotoğrafçılıkta raw fotoğraf çekmek şarttır.

·         Arka plana dikkat etmeli.

 

Düğün fotoğrafçısı olmanın en zor yönlerinden biri de fotoğraf çekerken arkadan çıkabilecek kişileri kontrol edememektir. Gelin ve damadın fotoğrafı çekilirken arka planda sürekli gezen kişiler olur. Bu nedenle fotoğraf çekilirken arka plan her zaman için daha sade olmalıdır. Çekim yapılacak yerlerin önceden gezilerek fotoğraf çekilecek yerlerin tespit edilmesi bu durumda önemlidir. Arka planda görünen kişileri de bu konuda nazikçe uyarabilirsiniz.

·         Çektiği fotoğrafları silmemeli.

 

Çekimin yapıldığı gün fotoğraf makinesinde yer alan resimleri kesinlikle silmeyin. Hafıza kartını temizleyeyim derken en güzel fotoğrafları silebilirsiniz. Çekilen fotoğrafları bilgisayara yedeklerin yeniden çekmeye devam edin. Fotoğraflardan albüm oluşturacağınız zaman her bir fotoğraf işinize yarayacaktır.

·         Farklı açıları denemeli.

 

Düğün fotoğrafları genellikle aynı pozlardan oluşmaktadır. Fakat açılar değişebilir. Değişik açılar denenmelidir. Mesela; alt açı, üst açı, dutch angle (yamuk) açı, geniş açı, close-up gibi farklı teknikler denenmelidir. Bu şekilde düğün albümü daha keyifli olur. Farklı açılarda fotoğraf çekmekten korkmayın. Bu durum fotoğraflarda farkındalık yaratmanıza neden olur.

·         Toplu çekimler yapmalı.

 

Toplu fotoğraf çekimi hem gelin ve damadın yakınları için hem de gelin ve damat için mükemmel bir fotoğraf olacaktır. Tüm aileyi bir arada toplamanızı sağlar. Gruptan daha yüksek bir yere çıkarak herkesin fotoğrafını toplu bir şekilde bir kare içine almak değişik bir fotoğraf karesi oluşturmak demektir.

·         Sürekli çekim modunu kullanmalı.

 

Fotoğraf çekiminde önemli anları yakalamak için dikkatli olmak gerekir. Fotoğraf makinesi sürekli çekim modunda (continuous shooting mode) saniyede 7-8 kare yakalayabilmeniz mümkündür. Bu sayede en güzel anları bile kaçırmadan çekmiş olursunuz. Gelin ve damadın birbirine bakışı gibi anları ölümsüzleştirmek önemlidir.

·         Çekim sırasında yaşanan aksilikleri kaçırmamalı.

 

Düğün için her ne kadar önceden hazırlık yapılmış olsa da çekim sırasında bazen aksaklıklar yaşanabilir. Mesela; açık alanda düğün yapılırken yağmur yağabilir, gelinin gelinliği bir yere takılıp yırtılabilir, yüzükler unutulabilir… Bu gibi durumlarda fotoğraf çekmek kulağa hoş gelmeyebilir. Ancak düğün sonrası fotoğrafları incelenirken tatlı, komik ve bir o kadar da keyifli anılara dönüşebilir. Düğün fotoğrafı çekiminde sadece gelin ve damada odaklanmamak gerekir, diğer unsurların da göz önünde olması gerekir.

Fotoğraf çekimi konusunda eğitim alırsanız, çevreniz geniş olursa, fotoğraf çekimi konusunda ekipmanlarınız olur ve bir ofis ya da iş yeri açarsanız bu işi hobi yerine meslek haline getirirseniz bol miktarda para kazanabileceğinizi belirtmek isteriz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...