KATEGORİ

Organizasyon

1 Yaş Doğum Günü Organizasyonu

Una Hamilelik süreci anne adaylarının en mutlu süreçleridir. Tabi doğum sonrası bebeklerinin büyüdüklerini görmek de anne ve babaları ayrıca mutlu eder. Önceleri tek bir pasta ile kutlanan doğum günleri artık daha eğlenceli ve unutulmayan ayrıca dikkat çeken doğum günlerine bıraktı. Özellikle de bebeğinizin ilk yaş gününü kutlamak için eminiz ki elinizi biraz olsun cebinize atmak istiyorsunuz. E haksız da sayılmazsınız. Bu durum sadece kendiniz için değil bebeğiniz için de unutulmaz bir an olacaktır…

1 Yaş Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

1.       Öncelikle bütçe belirleyin.

 

Doğum günü hazırlıkları öncesi bütçenizi gözden geçirmeniz gerekir. Süslemelerden tutun da bebeğinize giydireceğiniz kıyafete, giyeceğiniz kıyafete, konsept masraflarına, pastaya kadar her şey için para harcayacaksınız. Organizasyonu dışarıda yapmayı düşünüyorsanız önce organizasyon ve mekan ücretini düşünerek geri kalan masrafları da yuvarlak şekilde hesaplayarak bit bütçe oluşturmalısınız. Bütçeniz el veriyorsa organizasyon firmasıyla anlaşabilir, değişik mekanlarda yapabilirsiniz. Ancak bütçeniz el vermiyorsa eğer harika bir pasta yaptırabilir, bebeğinize kostüm alabilir, süslemek için malzemeler alarak evinizin bir köşesini veya salonunuzun her yerini süsleyerek de bir doğum günü partisi hazırlayabilirsiniz.

2.       Organizasyonu nerede yapacağınıza karar verin.

 

Evde mi yapacaksınız yoksa bir mekan mı tutacaksınız, önce buna karar vermeniz gerekir. Bu durumda bütçenizi düşünerek karar verebilirsiniz. Eğer ev dışında farklı bir mekanda düşünüyorsanız vakit kaybetmeden mekan arayışına girmeli ve mekan belirlemelisiniz. Bahar dönemlerinde ya da yaz dönemlerinde talepler daha yoğun olduğu için mekanlar önceden dolabiliyor. Bu yüzden 4-5 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

3.       Dışarıda yapacaksanız mutlaka organizasyon firmasıyla görüşün.

 

Çocuğunuzun doğum gününü unutulmaz hale getirmek ve o gün çoğu şeyle ilgileneceğiniz için atladığınız, unutacağınız şeyler olmasın diye bir organizasyon firmasıyla görüşerek anlaşabilirsiniz. Bu şekilde her şeyi organize eden bir firmayla anlaşmış ve kusursuz bir hizmet almış olursunuz. Konuklarınız da eksiksiz ve harika vakit geçirebileceği bir partiye katılmış olur.

4.       Konsepte karar verin.

 

Bebeğinizin doğum günü kıyafetinden tutun da pastasına kadar her şey bu konsepte bağlı olacağı için iyi düşünmeniz gerekir. Konsept seçimini hızlandırmak için bebeğinizin sevdiği bir karakteri ya da renkleri düşünebilirsiniz. Ne giyeceğiniz ve ne giydireceğinize bağlı olarak da konsepti belirleyebilirsiniz. Erkek bebekler için ayrı kız bebekler için apayrı konseptler vardır. İyi düşünerek hareket ederseniz en iyi konsepti belirlemiş olursunuz.

5.       Davetiye listesi hazırlayın.

 

Bebeğinizin doğum gününe kimleri davet edeceğinizin listesini çıkarın ki sonra unuttuklarınız olmasın. Zira bu gibi durumlarda eş, dost, akraba, arkadaşlar alıngandır. Kimseyi unutmamak için mutlaka çağırılacaklar listesi oluşturun ve mekan belirlendikten sonra kişileri sırası ile arayarak davet edin.

6.       Pastaya karar verin.

 

Pasta seçimini özenle yapmalısınız. Çünkü herkes tarafından en çok merak edilen şeylerden biri pasta olur. Pasta seçimi ayrıca organizasyonunuzun ne kadar önemli olduğunu da vurgulamanızı sağlar. Doğum günü konseptine uygun bir pasta yaptırmanız gerekir. Erkek bebekler için ayrı kız bebekler için ayrı konseptte pasta yaptırabilirsiniz. Dilerseniz bebeğinizin en çok sevdiği çizgi film karakterini de pastanızda yaşattırabilirsiniz.

7.       Konsepte uygun masa belirleyin.

 

1 yaş doğum günlerinde en dikkat çeken şeylerden biri de masalardır. Konuklar direk hazırlıkları merak ettiğinden masaya göz gezdirecektir. Konsepte uygun bir masa hazırlamak da yine ortamda bir uyum sağlayacaktır. Masa üzerindeki süslemeler, masa örtüsünün renk uyumu, masada sunulacak olan ikramlıklar bunlar önemli konulardır. Konsepte uygun renkler seçilirse daha iyi olacaktır.

8.       İkramlıkları hazırlayın veya hazırlatın.

 

Konuklara pasta dışında ne vereceksiniz? Elbette ki pastanın yanında mutlaka kurabiye, börek, kek, salata tarzı yiyecekler olmalıdır. Neleri hazırlayacağınızı önceden belirleyin. Eğer dışarıdan birine hazırlatacaksanız ne hazırlatacağınıza mutlaka karar verin.

9.       İmkanınız varsa fotoğrafçı ayarlayın.

 

Bebeğinizin ilk yaşı unutulmayacak bir andır. Bu bebeğiniz ve kendiniz için önemlidir. Eğer maddiyat konusunda imkanınız varsa fotoğrafçıyla anlaşabilir ve bebeğinizin her an için fotoğraflarının çekilmesini sağlayabilirsiniz. Siz bu aşamadayken fotoğraf çekmek aklınıza gelmeyebilir ya da konuklarla ilgilenmekten vaktiniz olmayabilir. İmkanınız varsa fotoğrafçı ayarlayın, imkanınız yoksa fotoğraf çekimi konusunda mutlaka bir ya da birkaç kişiyi görevlendirin. Farklı açılardan çekilen fotoğraflar da farkındalık yaratacaktır.

10.   Giyilecek kıyafetleri belirleyin.

 

Bebeğinize giydireceğiniz kıyafet kadar sizin giyeceğiniz kıyafet de önemlidir. Dilerseniz bebeğinizin t-shirt üne ismi ile birlikte 1 Yaşında yazısı (mesela Ali 1 Yaşında gibi) yazdırarak giydirebilirsiniz veya sevdiği bir çizgi film karakterinin kıyafetini giydirebilirsiniz. Konsepte uygun kıyafet seçimi ortamda uyum sağlayacaktır. Eşiniz, siz ve bebeğiniz aynı renkte veya aynı özellikte kıyafet seçimi de yapabilirsiniz. Bu tamamen zevkinize bağlıdır.

11.   Konuklara vermek üzere hediyelikler hazırlayın.

 

Konuklarınıza hem partinize katıldıkları için hem de bebeğinizden hatıra kalması için hediyelikler hazırlayın veya hazırlatın. Bu hediyelikler herkesin günlük yaşantıda kullanabileceği tarzda olabilir. Mesela bir magnet hazırlatabilirsiniz, buzdolaplarını süsleyebilir. Bu yine konsepte uygun şekilde belirlenmelidir.

Önerimiz dışarıda yapmak istediğiniz her tür organizasyon için bir organizasyon firmasıyla anlaşmanız yönündedir. Bu şekilde her şeyiyle eksiksiz bir parti yapmış olursunuz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin