KATEGORİ

Ofis Kırtasiye

Yazı Tahtası Nasıl Yapılır?

Öğrencilik yıllarının vazgeçilmez materyallerinden biri yazı tahtalarıdır. Hayatımızın en önemli kısmını yazı tahtaları önünde geçiririz. 90 lı yıllara kadar kara tahta ismi ile bilinen yazı tahtaları, ahşap malzemeden üretilir. Tebeşir ismi ile bilinen bir nevi kireç taşı kullanılarak üzerine yazı yazılabilir. Bu yazılar silgi olarak bilinen bir nevi keçeden oluşan malzemelerle silinir ve yazı tahtası yeniden yazılmaya hazır olur.

Yazı tahtası üzerine yapılan tebeşirle yazılan yazılar silinirken ortamda tozlar oluşur. Buna bağlı olarak da ortam temizliğinin sıklıkla yapılması gerekir.

Günümüze bakacak olursak eğer kara tahtalar yerini laminant ya da emaye yazı tahtalarına bırakmıştır. Laminant yazı tahtalarında tebeşir yerine board marter ya da yazı tahtası kalemi olarak tabi edilen kalemler kullanılmaya başlanmıştır. Tahtanın olduğu kısımlarda tebeşir tozu konusunda gereken hijyen de sağlanmıştır.

Yazı Tahtası Nasıl Yapılır?


Beyaz yazı tahtası üretimi basittir ancak ürünlerin ağır olmaları ayrıca fazlası ile yer kaplamaları durumu üretim süresini zorlaştırır.

Beyaz yazı tahtası üretilirken genelde 8 mm kalınlığında mdf kullanılır. Üretilecek olan yazı tahtası ölçülerine uygun şekilde kesilen mdf üstüne laminant ismi ile bilinen malzeme yapıştırılır. Laminant yapıştırıldıktan sonra tahta çevresi alüminyum ya da ahşap malzeme yardımı ile kaplanır. Bu şekilde çerçeve oluşturulmuş olur. Oluşturulan çerçeve yazı tahtası güzel görünür. Ayrıca mdf üzerine yapıştırılmış olan laminant yerinden çıkmaz.

Bu yazı tahtaları duvara monte edilerek kullanılabilir. Ayrıca bunun yanı sıra metal ya da ahşap ayakları monte edilirken teleskopik ayaklı yazı tahtaları ya da ahşap ayaklı yazı tahtası olarak da kullanılabilmektedir.

Piyasaya bakacak olursak genelde en çok tercih edilen yazı tahtası beyaz yazı tahtasıdır. Ancak bununla birlikte yeşil ve siyah renkte laminant kullanılarak kara tahta ya da yeşil tahta da üretilerek kullanılmaktadır.

Yazı Tahtası Nasıl Monte Edilir?


Montajı için vida ve dübel gibi aparatlar gerekmektedir.

Yazı tahtası satın aldığınızda bu malzemeler yazı tahtasının arka kısmında yapıştırılmış şekilde gönderilir.

·         Öncelikle yazı tahtasının boyutuna göre duvara delik açılabilecek yerler tespit edilerek işaretlenir.

·         Daha sonrasında duvara matkapla delikler açılır.

·         Deliklere dübeller yerleştirilir.

·         Yazı tahtası vidalarla duvara tutturulur.

Bu şekilde yazı tahtası monte edilerek kullanıma hazır hale getirilmiş olur.

Yazı tahtasının alçıpan duvara monte edilmesi durumu yazı tahtasının ağırlığına bağlıdır. Yazı tahtasının ağırlığı eğer 15-20 kg’ı geçmiyorsa alçıpan dübeller kullanılarak işlem yukarıda anlattığımız şekilde yapılabilir. Yazı tahtası eğer 20 kg’dan fazlaysa; montaj için duvar içindeki kanallara birleştirme yapılmalıdır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...