KATEGORİ

Ofis Kırtasiye

Telefon Santrali Nasıl Çalışır?

Günümüzde özellikle de firmalar tarafından şirket içi haberleşme adına tercih edilen sistemdir. Telefon kablolarının bağlanmasından sonra birçok telefon arasında ücretsiz olarak iletişim sağlanabilmektedir. Kullanıcılar özellikle de kendilerine verilen kısa kodlar yani abone numaralarını tuşlayarak birbiri ile dış hatlarla konuşabilmektedir.

Telefon Santrali Kaç Parçadan Oluşur?

1.       Güç devresi

2.       Anakart

3.       Abone kartı

4.       Dış hat kartı

5.       Besleme üniteleri

Olmak üzere toplamda 5 parçadan meydana gelmektedir.

Telefon Santrali Nasıl Çalışır?

·        


Öncelikle santrale gelen elektrik akımı güç devresine ulaşır.

·         Güç devresi üzerinde yer alan mekanizma sebebi ile elektrik sinyali tüm sisteme yayılır.

·         Anakarta gelen sinyal işlemcide toplanır.

·         İşlemci ise cihazın beyni konumundadır.

·         İç hatların tüm şifreleri, dış hatlar ve tüm abonelik ayarları burada kayıtlıdır.

·         Telefon kabloları abonelik kartları üzerindeki soket bölümlerine takılır.

·         Birçok telefondan gelen bağlantılar tek bir soket üstünde toplanır.

Telefon Santralinde Arama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?


Abone kartının üstünde birçok işlemci mevcuttur. Bu işlemciler ise birçok hat kullanıcısının aynı anda arama yapması adınadır. Kullanıcı telefonla arama yapacağı an, abone kartının üstündeki işlemciye sinyal yollar. Sinyal; işlemciden santralin beynine yani ana karttaki işlemciye gider. Ana karttaki işlemci, beynindeki yazılımı ile hangi sayı numaralı abonenin arama yapmak adına avizeyi kaldırdığını anlar, çevir sesini vermek adına abone kartına yeniden sinyal gönderir. Abone kartında o aboneden hangi işlemci sorumlu ise sinyali alır. İşlemci bu sinyali ses sinyaline çevirir ve avizeden çevir sesi gelir. Kullanıcı ise bu durumda numarayı tuşlamaya başlar.

Telefon kabloları ile abone kartına gelen sinyal işlemciden geçer. Sonra yeniden ana karttaki işlemciye iletilir. İşlemci arayanın kaç haneli numara girdiğini anlar. Sonra hafızasında kayıtlı ve 12 haneye kadar olan sıra numaraları sayesinde gerçekleştirir. Gelen sinyal dahili bir aboneden gelmişse eğer; işlemci abone kartındaki sorumlu işlemciden sinyali alır. Aranan dahilinin bağlı bulunduğu işlemciye sinyali gönderir. İşlemciden kablolar sayesinde telefona çaldırma sinyali yollar. Telefon açıldığında kartındaki işlemciden yeniden ana karttaki işlemciye sinyal gider. Bu sayede ortak alanda görüşme sağlanmış olur.

Telefon santralleri sayesinde çok sayıda kullanıcı aynı anda iletişime geçebilmektedir. Bu kullanıcı sayıları ise telefon santrallerinin hat sayıları ile belirlenmektedir.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...