KATEGORİ

Ofis Kırtasiye

Mantar Pano Nasıl Yapılır?

Günlük yaşantıda ofislerden tutun da okullara, dershanelere, evlere kadar birçok alanda kullanılan Mantar Panolar ne işe yarar? Nasıl yapılır? Çeşitleri nelerdir? Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlayalım.

Mantar Panolar Nedir?


Sıkıştırılarak birbirine yapıştırılmış küçük mantar parçalarının bir düzlem haline getirilmesiyle bunun bir çerçeveye yerleştirilmesi neticesinde açığa çıkan genelde ofislerde kullanılan bir gereçtir. Mantar pano yapımında kullanılan mantarlar Akdeniz iklimlerinde yaşayan mantarlardır. Şişe mantarına benzemekte olan esnek ve özgül ağırlığı hafif olan mantarlar mantar pano yapımında kullanılır.

Ağaçlara yapışmakta olan mantarlar 10 yıl ara ile sökülür. İşlenme öncesi yumuşamaları adına su içinde muhafaza edilir. Ardından işlenir. Şişe mantarı, mantar panoları, ısı ve ses yalıtımı malzemelerine dönüşür.

Mantar Pano Çeşitleri


Lokasyon olarak 2 farklı şekilde üretilir. Çiviler veya vidalarla duvara monte edilir. Genelde bakıldığında daha çok tercih edilen çeşidi çivi vida veya iğne ile duvara sabitlenen modellerdir. Bunun için de çivi veya çift taraflı süngerler kullanılır. Bu süngerler sayesinde duvar zarar görmeden mantar pano asılabilir ve kullanılabilir.

Bazı mantar pano çeşitlerinde çift taraflı yapışkan sünger bantlar mantar panonun üzerinde bulunur. Çok hafif olmaları sebebiyle duvara bantlar ile tutunabilir.

Bir de ayaklı mantar panolar vardır. Bu panolar kendi içinde tekerlekli ya da teleskopik ayaklı mantar pano olarak 2 gruba ayrılır.

Görsel açıdan bu tür panolar cezbedici olsa da bezle kaplanarak kullanıcı beğenisine sunulur. Çuha adı verilen bu bezler ince, sık dokunmuş bir yün kumaştan ve tüysüz kumaştan oluşur. Mantar panoların dışında bilardo ve poker masalarının kaplamalarında da yine bu bez kullanılabilir. Genelde yeşil renkte olsa da çeşitleri göz önünde bulundurulduğunda farklı renk seçenekleri de vardır.

Mantar Panoların Kullanım Alanları Nelerdir?


Günlük yaşantıda neredeyse her alanda kullanılabilir. Ofislerde, okullarda, çalışma alanlarında, dershanelerde, devlet kurumlarında, apartman girişlerinde ve buna benzer alanlarda mantar pano daha çok kullanılır.

Önemli notlarınızı, ödenecek faturalarınızı, alınacaklar listesini, yemek tariflerinizi, unutmamanız gereken notlarınızı mantar panoya asabilirsiniz. Mantar panoya astığınız şeyler sürekli gözünüzün önünde olur ve unutmanızı engeller.

Öğrenciler odalarına mantar pano takarsa daha bilinçli çalışabilirler. Mesela matematik formülleri, önemli notları, sınav öncesi ezberlenmesi gereken veya bilinmesi gereken önemli notları mantar panoya asarsa sürekli gözünün önünde olur ve o konuya ya da derse hakim olması sağlanır. Bu yüzden mantar panonun yaşantımızdaki yeri önemlidir.

Bazen kolye, bileklik, yüzük gibi takıları bir kutuda muhafaza ettiğimizde kullanmak için kutuyu açtığımızda karman çorban bir görüntüye rastlarız. Kolyeler, yüzükler, bileklikler kısacası tüm takılar birbirine girer. Açmak için uğraşırız ve sıkılır bırakırız. Ya da açarken zincirlere zarar verebilir, hatta koparabiliriz. Bu gibi durumları yaşamak yerine bir mantar pano temin ederek ya da evde kendiniz yaparak takılarınızı çivi ya da raptiye ile asabilirsiniz. Bu sayede takılarınız birbirine karışmaz, her zaman gözünüzün önünde olur ve istediğiniz zaman istediğinizi alarak takabilirsiniz.

Mantar Pano Nasıl Yapılır?


Dilerseniz satın alabilir dilerseniz kendiniz de evinizde mantar pano yapabilirsiniz.

Evde Desenli Mantar Pano Yapımı

Kullanılacak Malzemeler

·         Tuval

·         Mantar pano yapımında kullanılan mantar

·         Mantara zarar vermeyecek yapıştırıcı

·         Çuha ya da kumaş

·         Zımba

Uygulama

Tuvalin üzerine mantar oturacak şekilde mantar rulodan mantarı kesin. Sonra mantara zarar vermeyecek özellikte olan yapışkanla mantar tuvalinin üzerini yapıştırın. Eğer desensiz isterseniz mantar panonuz bu şekilde kullanıma hazır olur. Ancak desenli isterseniz odanızın tasarımına göre çuha ya da kumaşı gerdirerek mantar pano yüzeyine arka kısmından zımbalayın. Kumaşın fazla gelen kısımlarını zımbalama işleminden sonra kesebilirsiniz. Mantar panonuzu daha sağlam hale getirmek için dilerseniz raptiye ile ön yüzünü çerçeveleyebilirsiniz. Tabi bu isteğinize kalmış bir durumdur.

Tuval yapısı gereği arka yüzü asılmaya uygun olduğu için istediğiniz yere asabilirsiniz. Dilerseniz dolabınızın yan kenar kısmına da asabilirsiniz. Görebileceğiniz bir yer olursa eğer daha sağlıklı olur. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin