KATEGORİ

Ofis Kırtasiye

Kağıt Nasıl Yapılır?

Kağıt yaşantımızın en önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Önemli olan tüm notları alabiliriz, gereken belgeleri çıkarabiliriz, hatta okulda sınav olmak için bile kağıda ihtiyacımız vardır.

Kağıt; yassılaştırılmış ve birbirine geçmiş bitki liflerinden oluşur.

Bunu yapmak adına genelde tahta ya da pamuk gibi ürünler kullanılır.

Kağıt Nasıl Yapılır?


Kağıdın yapımı; 1 adet bitkiyi liflerine indirgeme ve onları hizaya getirme aşamasının sonrasında yapıştırıcı, pigment ve mineral dolgularla kaplanma işleminden ibarettir.

·         Kağıdın ham maddesi ağaçtır. Bu yüzden kağıt yapımı öncelikle ağacın kesilmesinden bağlamaktadır. Ağaç kesilerek kütük şekline getirilir.

·         Sonra kütük haline getirilen ağacın kabuğu, iç bölümüne herhangi bir zarar vermeden dikkatlice soyulur.

·         Ağaç suyun içinde gevşek lifler haline dönüşür. Kabuğu soyulan kütükler ilk başta küçük parçalara bölünür. Ardından bir öğütücünün içine kimyasal madde eklenir.

·         Bu işlem ile ağaçtaki lifleri bir araya getirmeyi sağlayan ligni adındaki madde de çözülmüş olur.

·         Aşama sonrasında hamurun beyazlatılması sağlanır.

·         Elinize geçen hamur karıştırılır. Yani karıştırıcı makineye gider. Burada hamur kağıdın kalitesini arttırmak adına maddeler eklenir. Bu maddeler ise; çin kireci gibi beyaz dolgu maddeleri olabilmektedir. Suya karşı dayanıklı olması açısından renk pigmentleri de kullanılabilir. Karıştırıcıda lifler pürüzsüz şekli getirilir.

·         Sıvı şekilde olan hamur depolandığı yerden yürümekte olan bendin üzerine dökülür. Bu uygulamanın temel sebebi; hamuru sudan arındırmaktır.

·         Suyu alınmış olan hamur silindir aracılığı ile sıkıştırılır.

·         Ek bir silindir hamuru sıkıştırma işlemini sürdürür. İşlemden sonra hamur sudan kurtulur ve düzleşmiş olur. Sonra hamur sıcak silindirlerin arasından geçilir ve kurutulur.

·         Daha düzgün ve kenarlarının temiz olması adına bazı kağıtlar ayarlı giyotine gönderilir.

·         Tabaka şekline getirilen kağıtlar denetlenir. Bozuk veya yırtık olan varsa ayrıştırılır. Sayılır ve paketlenerek satışa sunulur.

Ülkemizde Kağıt Üretimi Ne Zaman Nerede Yapıldı?


Türkiye’de ilk kağıt üretimi;

·         XV.yy’da İstanbul Kağıthane ilçesinde,

·         İkincisi XVIII.yy’da İstanbul Beykoz ilçesinde,

·         Üçüncüsü XIV.yy’da Yalova ilinde başlamıştır.

Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra kağıt fabrikalarının sayısı artmıştır. O dönemin kağıt mühendisi Mehmet Ali Kağıtçı’dır. Mehmet Ali Kağıtçı tarafından ilk kağıt ve karton fabrikasının temeli İzmit’te 1934 tarifinde atılmıştır. Türk kağıdı ise; 1938 tarihinde 18 Nisan’da yapılmıştır.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...