KATEGORİ

Ofis Kırtasiye

Buzdolabı Magneti Nasıl Yapılır?

Genelde ofislerde ve özellikle de evlerde buzdolaplarının üzerine bakacak olursak birçok magnete denk geliyoruz. Magnetler değişik şekilde, renkte, yapıda olan ve arka kısımlarında mıknatıs bulunup, mıknatısla buzdolabına takılan ürünlerdir. Günümüzde her tür şekilde ve yapıda magnetler yapılmaktadır. Magnetler evlerde; nikah, düğün, kına, doğum sonrası yapılarak da dağıtılabiliyorken talebe bağlı olarak da değişik görsellerde yapılabiliyor. Genelde ev hanımları veya bu tür işlere merakı olan kişiler birçok malzeme kullanarak özellikle de keçe kullanarak buzdolabı magneti yapabilmektedir.

Ancak iş yeri, firma tanıtımı, yemek firması tanıtımı gibi sektörlerde magnet daha çok işe yarıyor. Firmalar bu sayede tanıtımlarını yapmış oluyor.

Örneğin; bir çiğ köfte firmasına ait olan magneti buzdolabınıza yapıştırdığınızda canınız çiğ köfte istediğinde internetten araştırmak, sipariş vermek yerine magnet üzerindeki numarayı arayarak kısa sürede siparişinizi verebiliyorsunuz.

Magnetler; önemli olan, hatırlanmak istenen veya ihtiyaç duyulan şeylere göre ya da kullanıcı isteğine göre hazırlanır. Firmalar magnet üretimini nasıl yapıyor merak ediyor musunuz? O halde kısa bir özet geçelim.

Buzdolabı Magneti Nasıl Yapılır?


Buzdolabınız için magnet yaptırmak istiyorsanız ya da dağıtmak için magnet yaptırmak istiyorsanız magnet üretimi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar ve yapılması gerekenler aşağıda sunulmuştur.

1-GÖRSELİN BASILMASI


Talebe göre hazırlanan görsel çalışmanın baskısı genelde 270 gr Kuşe ya da 300 gr Amerikan Bristol kağıt üzerine basılmaktadır. 300 gr Amerikan Bristol üzerine baskı alınması sonucun daha iyi olmasına sebep olur. Bunun sebebi ise; magnetlerin esnek malzeme olmasıdır. Yani düşük gramajlı bir kağıtla magnet çalışması yapılırsa eğer malzeme tok görünüme sahip olmaz ve bu durum müşteriyi memnun etmez.

2-SELEFONLAMA


Baskı sonrası görselin üst kısmı selefonlanmaktadır. Firmalar genelde parlak selefon kullanmayı tercih eder. Bunun sebebi; müşterinin genelde bu tercihte olmasıdır.

3-GÖRSELİN MAGNET ÜSTÜNE SIVANMASI


Sıvama işlemi genelde normal tutkal ile yapılmaktadır. Magnet daha yok bir duruşa sahip olsun isterseniz eğer 1/9 oranında A-1 sertleştiriciyi tutkalla karıştırabilir ve uygulayabilirsiniz.

4-PRESLEME


Magnetin üzerine görsel sıvalandıktan sonra magnetler preslemeye alınır. Bu uygulama birçok firma tarafından es geçilmekte yani atlanmaktadır. Sebebi ise; magnetlerin zaten ağır malzeme ürünü olmasıdır. Üst üste yerleştirilen magnetler kendi ağırlığı ile baskı oluşturur ve doğal bir pres etkisi oluşturur. Bu yüzden preslemeyi yapmayan firmalar da vardır. Yapılmamasında bir sakınca da yoktur.

5-BIÇAK HAZIRLANMASI


Görselin gerektirdiği şekillere uygun bir bıçak hazırlanır. Bıçaklar; sürekli aynı ebatta çalışma sağlayacaksa eğer uzun süreli kullanılabilir. Bıçakların körelmesi ortalama 3000-4000 tabaka kesimi kadar sürer. Körlenen bıçak atılır. Yerine ise yeni bir bıçak yapılır. Bıçaklar körelirse eğer ayıklama esnasında magnet kenarında kapaklar kalır, bunu ayıklamak ise zordur.

6-MAGNETİN KESİLMESİ


Bıçak pedallı kesim makinesine yerleştirilir ve sonrasında tabaka magnetler kesime alınır. Pedallı kesim makinesi her seferinde tek vuruş yapar. Yani tabaka magnet üstünde bıçakla kesim apar. Tabakalar ise makineye teker teker ve elle sürülmektedir.

7-MAGNETLERİN AYIKLANMASI


Magnet el ile ayıklanmaktadır. Ayıklanan magnetler ise kategorilerine göre istiflenir ve sonra paketlenir. Sonra müşteri adresine gönderilerek kullanılmaya hazır olur ve buzdolaplarında yerini alır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...