KATEGORİ

Nakliye

Lowbed Taşımacılığı Nedir?

Ağır nakliye taşımacılığı yapan firmalar Lowbed taşımacılığı hizmeti de vermektedir.

Lowbed taşımacılığının diğer adı “ölçü dışı taşımacılık” dır.

Lowbed Nedir?


Uluslararası ve yurt içi kara yolu taşıma yönetmeliğine göre standartların dışında, kamyonlarla ya da tırlarla taşınamayacak kadar büyük, uzun, geniş ya da tonajda olan yük veya yüklerin taşınmasını sağlamakta olan yarı römorklara “lowbed” denmektedir.

Türkçe’ye çevrildiğinde alçak yatak anlamına gelir.

Dorse makineleri, iş makineleri ve tanklar gibi araçlar ağır yük taşımacılığında yol stabilizasyonunu bozmaktadır. Ayrıca hız seviyeleri de düşük olmaktadır. Bu yüzden ağır yüklerin taşınması için lowbed araçlar kullanılmaktadır.

Lowbed Araçlarla Neler Taşınır?

1.      


Köprü kirişleri

2.       Tekerlekli vinçler

3.       Rüzgar türbinleri

4.       Tekneler

5.       Yelkenliler

6.       İnşaat ve iş makineleri

7.       Vinç malzemeleri

8.       Boru hatları

9.       Ekskavatör

10.   Kepçe

11.   Dozer

12.   Fore kazık

13.   Mobil vinç

14.   Grayder

15.   Çelik kafes konstrüksiyonlar taşınmaktadır.

Lowbed Taşımacılığın Avantajlı Yönleri Nelerdir?


Lowbed araçları; yükseklik sınırı, yükleme-boşaltma, yük kapasitesi ve manevra gibi sorunları çözmektedir. Taşınacak olan yükün ağırlığına ayrıca boyutuna göre lowbedler uzatılabilir. Hidrolik kayar rampa gibi manevra özelliğini kolaylaştıracak çözümler bu tür araçlarda bulunur.

Tonlarca ağırlığa sahip olan yüklerin taşınması ve nakliye edilmesi zordur. Bu makineler ile hasarsız ve hızlı bir şekilde yükler taşınabilmektedir.

Her yük için farklı tasarımda ve yeterlilikle araçlar vardır. Deneyimli ve işin uzmanı olan nakliye firmaları ile lowbed taşıma işlemleri yapılabilir.

Bu tür taşımacılıkta araçların donanımı kadar önemli olan bir diğer konu şoförün ülke ve yol prosedürlerini bilmesidir. Ayrıca coğrafi konum tetkiklerini doğru yapması gerekir. Bu işte yıllardır görev almış ve her tür konuda bilgi ve deneyim sahibi olması gerekir.

Seçim yapacağınız firmanın deneyim ve tecrübelerini araştırmalı, referans almalısınız. Aksi halde çok büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Lowbed taşımacılığı yapan bir firma; sadece yükleri taşımamalı, yükleri depolamalı, korumalı, lojistik desteği de sunmalıdır.

Bu tür taşımacılıklar can ve mal güvenliği açısından da risk oluşturmaktadır. Bu riski her zaman göz önünde bulundurarak profesyonel yardımı almanız şarttır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...