KATEGORİ

Nakliye

Komple ve Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Taşımacılık önemli bir hizmet sektörüdür. Günümüzde sadece eşya taşımacılığı değil birçok ürünün taşımacılığı yapılabilmektedir. Genel olarak Komple ve Parsiyel Taşımacılık daha sık tercih edilmektedir. İkisi arasındaki fark nelerdir? İnceleyelim.

Komple ve Parsiyel Taşımacılık Arasındaki Farklar Nelerdir?

1.      

Komple yük taşımacılık; bir firma ya da kişiye ait yükün tek başına tek bir araç ile nakliyesinin yapılmasıdır. Parsiyel yük taşımacılık; birden fazla firma ya da kişiye ait olan yükün tek bir araç ile nakliyesinin yapılmasıdır.

2.       Taşınacak bir yük eğer bir aracı doldurmaya yetmiyorsa parsiyel taşıma daha avantajlıdır. Tek bir güzergah üzerindeki farklı kişilerin teslim edilecek yükleriyle tek bir kişinin farklı yerlere teslim edilecek olan yüklerinin parsiyel sevkiyatla dağıtılması da yine avantajlı olabilir. Taşınacak yük eğer tek bir aracı dolduracak gibiyse komple yük taşıma daha avantajlıdır.

3.       Ülkemizde fiyat bakımından en avantajlı taşıma tipi parsiyel taşımadır. Komple araç kiralamaktan ziyade navlun bedeli ölçü, tonaj ve adet gibi değerlere göre hesap edilen parsiyel yükleme özellikleriyle daha avantajlıdır. Genel olarak taşınacak ürün miktarı ya da hacmi düşük olduğu için parsiyel taşıma komple taşımaya göre bu yönü ile de avantajlıdır.

4.       Taşınacak olan parça eğer küçük ya da orta ölçekli ise komple taşıma yerine parsiyel taşıma tercih edilmelidir.

5.       Parsiyel taşıma en çok kara ve deniz taşımacılığında kullanılmaktadır. Özellikle de deniz taşımacılığında konteynırların, kara taşımacılığında ise arasın paylaşılması anlamına gelmektedir. Komple taşımacılık ise genelde kara taşımacılığında kullanılır.

6.       Karayolu taşımacılığında önemli olan bekleme ve ardiye masraflarıdır. Komple taşımacılıkta varış yerinin lokal masrafları önemli oluyorken parsiyel taşımacılıkta bu durum teslim şekline bağlı değişmektedir.

Kısacası tek tük eşyalarınız varsa komple taşıma yerine parsiyel taşımayı tercih etmelisiniz. Bu şekilde daha avantajlı olur, fazladan ücret de ödememiş olursunuz. Ayrıca parsiyel taşımada güvenilir firmalardan yardım alırsanız eşyalarınız kaybolmaz veya zarar görmez. Sorunsuz sevkiyat yapılmış olur. Eşyalarınız fazla; bir kamyon, tır ya da kamyonet dolduracak şekildeyse tek avantajlı taşıma yöntemi komple taşıma yöntemi olur. Bu durum için de yine önerimiz uzman yardımı almanızdır.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...