KATEGORİ

Matbaa Reklam

Pleksi Kutu Harf İmalatı

Pleksi Nedir?


Plexiglass olarak da bilinen, renkli, renksiz, saydam gibi çeşitleri olan plastik malzemedir. Hem kolay işlenebilir hem kolay delinebilir hem de hafiftir. Farklı ebat ve büyüklükte ölçüleri vardır. Maket bıçağı ya da özel makine ile kesilir. Kaygan ve sağlam bir malzeme olduğu için kesme işleminde dikkatli olmakta fayda vardır.

Işık geçirgenliği yüksektir ayrıca darbelere karşı da dayanıklı bir yapıdadır. Kenarları keskin olmadığı için yaralanma gibi durumlara neden olmaz. Yüksek ısıda çok kolay şekil alabilir. Özellikle de reklam sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Kendi içlerinde difüzörlü ve difüzörsüz olarak 2 çeşidi vardır. Difüzörlü olan ışığı levhanın yer yerine yayabilen akrilik levhadır. Difüzörsüz levha ise ışığı geçirmeme özelliğindedir.

Pleksi Kutu Harf Nasıl Yapılır?


Kullanılacak Malzemeler

·         Pleksi levha

·         Dekota

·         Sıcak hava tabancası

·         Yapıştırıcı

·         Çift taraflı bant

·         Bol miktarda vida

·         Maket bıçağı

·         Silikon

·         El matkabı

·         Kalın yumuşak yapıda ip ya da tel

·         Zımpara

·         Havya

·         Lehim teli

·         Elektrik bandı

·         Kablo

UYGULAMA

·         Pleksi ve dekotanın CNC ya da Lazer makine ile çalışmaya göre kesilmesi gerekir.

·         Pleksiyi yüz üstü olacak şekilde düz bir zemine yatırın.

·         Pleksinin etrafını dönmek adına kesilen pleksinin yüzünde bulunan jelatini çıkarın. Jelatini çıkarmazsanız eğer yapıştırma aşamasından sonra sökmeye çalışırsanız zorlanırsınız ayrıca yırtılma olabilir.

·         Aldığınız yapıştırıcıyı ön yüze yan şeritleri dik bir şekilde yapıştırın.

·         Sonra harfin ebatına ve boyuruna göre ısı tabancası yardımıyla mikayı yumuşatın. Fazla yumuşatmamaya dikkat edin. Pleksinin formunu bozabilirsiniz. Bu da yamuk yumuk olabileceği için içine kestirilen dekota tam olarak oturmayabilir.

·         Yavaş ve dikkatlice pleksiyi ısıtın. İstenen formu aldığında yapıştırıcı ile yapıştırın. Yapıştırıcı olarak uhu, 404 gibi yapıştırıcılar kullanırsanız işinize yaramaz. Bu yüzden özel kuvvetli yapıştırıcıları tercih etmeniz gerekir.

·         Harfi bu şekilde bitirmiş olursunuz.

·         Sonra dekotayı mika harflerinin içine oturtun ve kontrol edin. Eğer oturmayan kısımlar görürseniz dekotayı düzeltin.

·         Ardından aydınlatma için LED leri dizin. LED seçimi size bağlıdır. Genelde takoz LED olarak bilinen LED ler kullanılır. Ucuz şerit LED ler kullanıldığında ilk yağmurda patlayabilir ya da dış mekan şerit LED i kullanılırsa aydınlatma zayıf kalabilir.

·         LED leri dizdikten sonra lehim işlemine geçin.

·         LED lerin yapışkanı yoksa eğer alt kısmına çift taraflı bant kullanabilir veya yapıştırabilirsiniz.

·         LED lerin kabloları eğer havada duruyorsa silikon ile toplayın ve dekota tutturun. Bu sayede ışık yakıldığında kablolar pleksi üzerine gölge yapmaz. Daha iyi bir görüntü oluşturur.

·         Kutu harflerin kapağını kapatın. İnce uçlu matkapla dekota tutturmak için görünmeyen yerlerinden birkaç tane delik açın.

·         Ardından oraya vida takın, dekota ve mika bağlantısı bitmiş olur.

İşlemin özellikle de uzmanı tarafından yapılması şarttır. İşlem hakkında bilgi sunuyor olmamızdaki amaç ise merak edenlerin bilinçli olması içindir. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...