KATEGORİ

Matbaa Reklam

Karton Bardak Nasıl Üretilir?

Özellikle de iş yerlerinin vazgeçilmezi karton bardaklardır. Hem su hem çay hem meşrubat hem de kahve gibi içeceklerin tüketiminde bulaşık riskini düşürmek için tercih edilmektedir. Üretimde kullanılan malzeme ne kadar kaliteli olursa bardağın kalitesi de o kadar yüksek olmaktadır. Özel günlerde, doğum günlerinde veya firma etkinliklerinde firma logosu veya istenilen karakterlerin logosu yapılarak kullanılabilir. Tabi renk çeşitliliği ne kadar artarsa ücretlendirmede de o kadar artış olmaktadır.

Karton bardakta en çok kullanılan modellerden biri 7 oz karton bardaklardır.

Karton Bardak Nasıl Üretilir?


Üretim işlemi 6 aşamadan oluşmaktadır. Sırası ile sunmak gerekirse;

1.AŞAMA

Bardak temasının tasarımı seçilir. Renk seçimi ya da bardak üzerine herhangi bir resim veya logo yapılıp yapılmayacağı belirlenir. 160 ml hacme ve 73 mm x 80 mm ebatında olan 7 oz kağıt bardağın tasarımı yapılır.

2.AŞAMA

Baskı kalıbı üretimi yapılır. Talep edilen rende ve boyutlara göre tasarım hazır hale getirilir.

3.AŞAMA

Baskı ile birlikte üretim yapılır. Genellikle ağız kısmı 73 mm olur, yüksekliği 80 mm olur ve tabanı 50 mm kadar olur. Şekil olarak huniye benzer. Bu şekilde olmalarındaki sebep; bardakların iç içe konularak daha kolay muhafaza edilmesi ve yer kaplamamasıdır. Renklendirmek için gıda boyası kullanılır ve bu sağlığa zarar vermemektedir.

4.AŞAMA

Üretilen bardakların kesimi yapılır. Kesme işlemi için kalıplardan yararlanılır.

5.AŞAMA

Kesimi tamamlanan karton bardakların ağız kısımlarının hafif kıvrılması işlemi yapılır. Kullanım öncesinde son şekli verilir.

6.AŞAMA

Kullanıma hazır olan karton bardaklar iç içe geçirilir ve ambalajlanır.

Günümüzde her alanda her yerde karşımıza çıkan ve çıkmaya da devam edecek olan karton bardakların üretimi işte bu aşamalardan geçerek tamamlanmaktadır. Kullanıcı olarak karton bardaklarınızı evde kendiniz yapamazsınız. Çocuğunuzun doğum günü varsa özellikle gelen misafirlere karton bardakla meşrubat sunarsanız bulaşık gibi sıkıntılarla da uğraşmamış olursunuz.

Karton bardaklar günümüzde “Kullan At Bardaklar” olarak da bilinmektedir.

Karton Bardakla Hangi İçecekler İçilmeli?


Karton bardaklar genelde plastik, köpük veya kartondan imal edilmektedir. Plastik ve köpük bardaklar sıcak içecekleri içmek için kullanılırsa sağlık açısından bazı riskler oluşturabilir. Bu yüzden sıcak içeceklerin mutlaka kağıt bardaklarla tüketilmesi önerilir.

Sıcak içecek (mesela; çay ve kahve gibi) tüketildiğinde mümkün olduğunca cam bardak kullanımı önerilir. Karton bardaklar ise yalnızca soğuk içecekler için tercih edilmelidir. 

Bu Konuya 1 Yorum Yapıldı.

  • Aycup

    21/12/2018

    Güzel bir bilgi olmuş teşekkür ederiz.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin