KATEGORİ

Matbaa Reklam

Fatura Nerede Basılır?

Fatura Nerede Nasıl Basılır?


Faturalar hem kıymetli hem de resmi evraktır. Her yerde herkesin fatura basması gibi bir durum söz konusu olamaz. Fatura basma yetkisi yalnızca Maliye Bakanlığı tarafından belirli koşulları sağlamakta olan matbaalara verilmektedir. Bu matbaalar ise şekil şartlarına uygun olacak şekilde faturayı basmaktadır. Dolayısı ile fatura basmaya ihtiyacınız varsa eğer mutlak fatura basma yetkisi olan matbaa ile irtibata geçmeniz gerekir.

Matbaaya fiyat sormadan önce basılmasını talep ettiğiniz faturanın özelliklerini iletmeniz gerekir. Fatura formatınız A4 boyutunda olursa daha kolay olur. Bu sayede birçok standart yazıcıdan çıktı alabilme imkanınız olur.

Faturanız en az 3 nüshalı olmalıdır. Bu şekilde baskı talep etmeyi unutmayın. Çünkü ilk nüsha müşteriye iletilecek. İkinci nüsha muhasebe fişinin altına takılır. Diğer nüsha ya da nüshalar ise fatura dosyasında arşivlenmektedir.

Fatura dosyasında yalnızda kestiğiniz faturanın 3.nüshası yer alır. İstediğiniz faturayı dosya içinde bulabilirsiniz. Eğer özel bir renk tercihiniz varsa matbaaya bunu mutlaka bildirin. Faturayı elle yazacaksanız eğer otokopili fatura kullanmanız da mümkündür.

Genellikle matbaa; faturada olması gereken asgari bilgileri sizden talep eder. Bu bilgilerin yanı sıra; basılacak fatura tasarımını pdf olarak pantone renkleriyle beraber matbaaya iletmeniz yararınıza olacaktır. Fatura üzerine müşterinin ödeme yapması gereken banka hesap bilgileri de yer almalıdır. Bu sayede tahsilatlarınız da hızlanmış olur.

Fatura adedi yükseldikçe maliyet ücreti de yükselmektedir. Fakat herhangi bir isim, logo veya adres değişikliğinde fatura iptal süreçleriyle uğraşmamak adına 1 yıl içinde kullanacağınız kadar fatura bastırırsanız daha iyi olacaktır.

Matbaa Fatura Basmak İçin Hangi Bilgileri İster?


Yazımızın başında fatura basma işlemini her matbaa yapamaz demiştir. Fatura basma yetkisi verilen matbaa, fatura basmak adına sizden;

·         Vergi Levhası

·         Yoklama Tutanağı veya KDV beyannamesinin Tahakkuk Fişi

·         İmza Sirküleri

·         Ticaret Sicil Gazetesi ister.

Bu belgelerden biri ya da birkaçı eksik olursa matbaa faturasını basmayacaktır.

Açık ve Kapalı Fatura Arasındaki Fark Nedir?

Vadeli bir satış yapılırsa faturanın üstüne kaşe basılarak imzalanır. Bu tip faturalar “Açık Fatura” lardır. Peşin ödemeli satış yapılırsa fatura altına kaşe basılarak imzalanır. Bu ödemenin alındığı anlamına gelir ve bu tip faturalar “Kapalı Fatura” lardır.

Ticari hayatta uygulanan açık ya da kapalı fatura ayrımı vergi kanununda yoktur. Vergi kanununda kaşenin faturada nereye vurulduğu önemli değildir ya da hukuki olarak tahsilatla alakalı ispat gücü bulunmamaktadır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin