KATEGORİ

Kuru Temizleme

Yorgan Nasıl Yıkanır/Temizlenir?

Elyaf yorganların temizliği her zaman daha kolaydır. Makineye düşük sıcaklıkta atılabilir, hemen her tür makineye kolayca sığabilir ve yıkanabilir. Ancak söz konusu yün yorganların temizliği ise işiniz gerçekten zor demektir. Şu durumu da es geçmemek gerekir: kış aylarında ısınmak gerçekten zordur ve gece üşümemek için elyaf yorgandan ziyade yün yorgan etkili ve iyidir. Bu yüzden günümüzde hala yün yorgan kullanan kişi sayısı oldukça fazladır.

Yorgan Nasıl Yıkanır?


Yorganınız kaz tüyü ya da kuş tüyü ise kuru temizleme firmasına vermenizi öneririz. Ancak elde ya da çamaşır makinesinde yıkama gibi bir yöntem de uygulayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Yorgan Yıkama

Belki de uygulanabilecek en zahmetsiz ve temiz yöntemlerden biridir. Ancak evinizdeki çamaşır makineniz büyük yani yorganı yıkayabilecek kapasitede olması gerekir. Aksi halde masraf çıkarmayayım derken büyük masrafa sebep olabilirsiniz.

·         Yorgan su çektiğinde yıkanmadan önceki halinden daha ağır olur. Bu durumu düşünerek yüksek kapasiteli bir çamaşır makinesi kullanın. Yorganınızı çamaşır makinesine yavaşça yerleştirin.

·         Program olarak hassas yıkamayı seçin.

·         Deterjan gözüne az miktarda hafif ya da doğal deterjan ekleyin. Sabunu ya da deterjanı çok koyarsanız makinadan taşabilir.

·         Yorganı sabundan arındırmak adına 2 kez durulama yapın. Yorganda sabun kalıntıları olursa vücudunuzda alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

·         Çamaşır makinesinde yıkadığınız yorganı kurutmak için kurutma makineniz varsa onu tercih edebilirsiniz. Kurutucuda birkaç kez kurutmanız gerekebilir. Nemli kalırsa küflenme olacağı için iyice kuruduğundan emin olun.

·         Kurutma makinesi yoksa eğer çamaşır askısına sererek ya da bir yere sererek güneş altında kurutabilirsiniz.

·         Makinede kurutacaksanız eğer tüylerin yapılmaması ve birbirinden ayrılması adına kurutucuya tenis topları yerleştirebilirsiniz. Kurutma süresince yorganı birkaç kez alarak kabartmalısınız.

·         Yorganın kuruduğundan emin değilseniz eğer yukarıya doğru kaldırarak kumaşın içine doğru bakın. Kümeler görünüyorsa eğer yani tüyler toplu bir şekilde duruyorsa bu iyi bir kurutma gerçekleşmediği anlamına gelir. Yeniden kurutucuya koyun ve kurutma işlemini tüyler yayılana kadar devam ettirin.

·         Yine de nemli kaldığını düşünüyorsanız veya kurutucuyu kullanmak istemiyorsanız güneş gören bir yerde tutabilir, kurumasını sağlayabilirsiniz.

Yorganı makinede bu şekilde yıkayabilir, kurutma evresi tamamlandığında kullanabilir ya da kaldırabilirsiniz.

Elde Yorgan Yıkama


Çamaşır makinenizin kapasitesi düşükse eğer yorganınızı ya kuru temizlemeye vereceksiniz ya da elinizde yıkayacaksınız. Kuru temizlemeye vermek istemiyorsanız yorgan elde nasıl yıkanır kısaca bilgi sunalım.

·         Elde yorgan yıkarken en önemli kural sıcak suyun kullanılmamasıdır. Sıcak su yünlerin topaklanmasına sebep olur. Bu da hoş bir görüntü oluşturmayacağı gibi sizi de fazlası ile yorar.

·         Küvet ya da büyük bir leğene soğuk suyu doldurun.

·         Daha sonra yorganınızı bu suya batırın.

·         Ortalama 1-2 saat kadar soğuk suda yorganı bekleyin.

·         Sonra yünlü kumaşlar için uygun olan bir deterjan temin ederek yaklaşık 1-1,5 çay bardağı kadar deterjanı dökerek suyu köpürtün.

·         Yorganı bu suda ters-düz çevirin.

·         Yorganı bu şekilde yıkadıktan sonra suyu boşaltın ve yeniden su koyarak durulama aşamasına geçin.

·         Deterjan artığı kalmayana dek durulama işlemine devam edin. Aksi halde deterjan kalıntıları alerjiye sebep olabilir.

·         Durulama işlemi tamamlandıktan sonra yine suyu dökün ve yorganı sıkmadan ancak fazla suyunu alarak kurutma aşamasına geçin.

·         Yıkanan ve durulanan yorganınızı kurutmak için bir yere sermeniz gerekir. Bir yere asarsanız su tek tarafa toplanır ayrıca yorgan eşit oranda kurumaz.

·         Yorganı kurutmak için serebileceğiniz bir yer yoksa eğer çamaşır telinin üzerine yayın.

·         Yorgan iyice kurumadan, nemli kalmadan almayın. İyice kuruduğundan emin olun.

Sonra yorganınızı ister kullanabilir ister kaldırabilirsiniz. Bu gibi işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız veya yorganınızdaki lekeler uygulamalar neticesinde çıkmıyorsa daha fazla uğraşmadan kuru temizlemeye verin. En etkili yöntem kuru temizlemedir. 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...