KATEGORİ

Kuru Temizleme

Takım Elbise Yıkamanın Püf Noktaları

Özellikle de işi gereği takım elbise giymek zorunda olan bay ve bayanların işi gerçekten zordur. Günlük yaşantıda takım elbise rahatsız edici giysilerden biridir. Fakat mesleğiniz gereği çalışma saatleriniz içerisinde takım elbise giymek zorundaysanız maddiyat dışında bir de temizliği ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Tabi yine bu durum size maddi açıdan zorlar. Çünkü takım elbiseler öyle makineye atılarak yıkanabilen giysiler değildir. Takım elbise temizliği için kumaşın cinsi kadar takım elbise üzerindeki yıkama talimatlarını da dikkate almak gerekir.

Takım elbisenizin etiketinde temizleme yöntemi olarak sadece kuru temizleme öneriliyorsa kuru temizleme firmasına vermekten başka çareniz yok demektir. Ancak takım elbisenizi bir kez giydiyseniz bu direk kuru temizleme gerekeceği anlamına gelmez. İlla ki kirlenme olur ancak direk yıkama işlemi düşünülmemelidir. Takım elbisenizde inatçı lekeler oluşmadığı sürece evde kendiniz de belirli kurallar çerçevesinde yıkayabilirsiniz.

Takım elbiseler elde yıkanabilir mi? Kuru temizlemeye vermek şart mı? Takım elbise çamaşır makinesinde yıkanır mı?

Biliyoruz ki bu üç soru kafanızı karıştırıyor. Önerimiz; çok sık takım elbise giymek zorunda kalmıyorsanız ve üzerinde ciddi lekeler yoksa takım elbisenizi evde kendiniz de yıkayabilirsiniz. Ancak düğün, nişan veya kına sonrası, sık kullanımda veya ciddi kir, leke oluşumlarında kuru temizlemeye vermeniz gerekir.

Takım Elbise Nasıl Yıkanır?


Aşağıda sunacağımız bilgiler evde takım elbise temizlerken veya yıkarken dikkat etmeniz gereken işlem ve uygulamalardır.

Çamaşır Makinesinde Yıkama

·        


Takım elbisesini çamaşır makinesinde yıkamak istiyorsanız eğer soğuk su ile en düşür devri ayarlamalısınız.

·         Takım elbiseniz makinede yıkanabilir özellikte ise; 30°C sıcaklığa ayarlamanız gerekir. Toz deterjan yerine rendelenmiş sabun kullanırsanız daha iyi olacaktır.

·         Makinenizi yünlü programa getirerek yıkamalısınız. Sıkma işlemini durdurmalısınız.

·         Yıkama işlemi bittiğinde askıya asarak kurumaya bırakmalısınız.

·         Takım elbisenizde çıkmayan inatçı lekeler varsa eğer o lekeleri çıkarmak için uğraşmayın. Aksi halde leke daha fazla kumaşa işleyebilir. Bu durumda ceketinizi kuru temizlemeye vermeniz gerekir.

Takım elbisenizin etiketinde sadece kuru temizleme yapılabilir bilgisi varsa makine ya da elde temizlemeden mutlaka kuru temizlemeye vermelisiniz.

Elde Yıkama

·        

TaTakım elbisenizin ceketini kuru temizlemeye vermek istemiyorsanız makineye atmayın. Elinizde yıkayın ve çitileme işlemi yapmayın. Çitileme yaparsanız hem kumaşa zarar verebilirsiniz hem de ceketinizi pamuklanmadan koruyamazsınız.

·         Takım elbisenizin pantolon veya etek kısmı kumaşı uygunsa eğer makinede ya da elde yıkayabilirsiniz. Yine kumaşın özelliğini göz önünde bulundurarak ve kumaş etiketinde yıkama ve temizleme talimatlarını inceleyerek işlem yapmalısınız.

·         Elde yıkayacaksanız rendelenmiş sabunlu su içinde ortalama 1 saat kadar bekletin. Yüzeyini sürtmeden sadece leke olan yerleri yıkayın. 1 saat beklettikten sonra soğuk su ile iyice durulayın. Durulama sonrası elinizde sıkmadan direk askıya asın ve kurumaya bırakın.

·         Takım elbiseniz yün kumaşlı ise üst üste 2 günden fazla giymeyin. Birkaç gün ara ile dinlendirmeye bırakın.

·         Yünlü takım elbiseler nemi daha çok çekmektedir. Yıkama sonrası ütü yapacaksanız eğer ılık ütü ile nemli bir bez üzerinden ütüleme yapın. Yünlü takım elbisenizi de nem olmayan genelde kuru olan yerde muhafaza edin.

Takım elbisenizi çok sık kullanmıyorsanız temizlik işleri ile uğraşmak yerine direk bir kuru temizleme firmasından yardım alabilirsiniz. Ancak çok sık takım elbise giyiyorsanız kuru temizlemeye ödeyeceğiniz maliyet tutarı artacağı için belirtilen kurallara uyarak makine ya da elde takım elbisenizi yıkayabilirsiniz.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...