KATEGORİ

Kuru Temizleme

Tafta Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüze bakacak olursak eğer çoğu kumaşta tafta etkisi bulunmaktadır. Bu tür kumaşların temizliğinin evde veya makinede değil de kuru temizlemede yapılması önerilir. Taftanın bilinen en büyük özelliklerinin başında sert olması yer alır. Eğer yanlış bir temizlik uygulaması yapılırsa bu sertliği kaybolur ve kumaş özelliğini yitirebilir.

Tafta Nasıl Temizlenir?


Günümüzde özellikle de asetat, suni ipek ve naylon taftalar kullanılmaktadır. Taftaların temizliği de kendi içlerinde değişmektedir.

Tafta kumaşlı ürününüzü eğer kuru temizlemeye vermek istemiyorsanız temizliğinden tutun da kurutma evresine kadar olan tüm aşamaları bilmeniz gerekir.

Asetat ve Suni İpek Tafta Temizliği Nasıl Yapılır?


Bu kumaşlar genelde; yatak örtülerinde, yastık kılıflarında ve perdelerde kullanılır. Bu tarz kumaşlar elde yıkanacaksa eğer bol suda yıkanmalıdır. Bol su taftanın kırışmasını veya buruşmasını önleyecek bu tür durumlara maruz kalmadan temizlenmesini sağlayacaktır. Taftadaki kirlerin daha iyi temizlenmesi için sürekli suya batırarak çıkarmalısınız.

Bu tarz ürün ve kumaşları küvette yıkamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede durulama işlemi için eski kirli suyu kolayca atabilir ve direk yeni suyu doldurarak vakit kaybetmezsiniz. Vakit kaybetmediğiniz için de yine kumaş daha zor kırışacaktır.

Tafta kumaşı yıkadıktan sonra sıkmamanız gerekir. Sıkmadan asarsanız eğer sertlik kazanır. Yatak örtüsünü yıkadıysanız eğer ve askıya asarsanız kumaş üzerinde ip ve mandal izi olacaktır. Ütüleme aşamasında ise işiniz zorlaşacaktır. Bu yüzden bu tarz büyük ürünleri 3 veya 4 adet paralel ipe sermeli veya kumaşın sadece kenarlarına 3 veya 4 tane mandal takmalısınız.

Naylon Tafta Temizliği Nasıl Yapılır?


Elde yıkamayı tercih ettiğiniz naylon tafta kumaşı için ılık su kullanmalısınız. Ilık su içine naylon kaftan kumaşlı ürünü yerleştirin. Birkaç kez ürünü suya batırıp çıkarın. Sonra durulama işlemine geçmelisiniz. Bu işlemi mutlaka birkaç kez tekrar edin. Naylon taftalar; genelde kalın ve hafif destekleyiciye gereksinim duyan yarım kombinezonlar veya astarlarda kullanılmakta olan sertleştirilmiş kaftanlardır. Sertleştirilen taftalar ile çok fazla uğraşmamak gerekir.

Taftada Leke Varsa Nasıl Temizlenir?


Tafta gibi kumaşlar kirliyse eğer ıslatılmadan kirli olan kısımları leke temizleme deterjanı ile silinebilir. Sonra temiz ve düz bir zemine yayılarak kir izleri yumuşak ve doğal kıllı fırça ile fırçalanabilir.

Bu yöntem için aynı oranda ılık su ve sıvı deterjan kullanmanız gerekir. Sabun veya deterjan köpüğü ile dolu olan suya, taftalı ürünü batırıp çıkarmalısınız. Sonra 2 kez durulama işlemi uygulayabilirsiniz. Durulama işleminden sonra bel kısmından mandalla asarak köpüklerini akıtmalısınız. Bu uygulama orijinal sertliğini kaybetmemesine neden olur.

Tafta Kumaş Nasıl Ütülenir?


Tafta kumaşlar sert kumaşlar olduğu için hafif nemli şekildeyken ütülenmelidir. İyice kuruttuğunuz taftanın ütülenmesi zordur ayrıca kırışıklıklar da emin olabilirsiniz ki ütüleseniz bile düzelmeyecektir. Bu yüzden hafif nemliyken ya da hafif ıslakken ütülenmesi önerilir. Kırışıklıkları önlemek adına dilerseniz kola kullanabilirsiniz.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...