KATEGORİ

Kuru Temizleme

Peluş Oyuncak Nasıl Yıkanır?


Peluş Oyuncak Nasıl Yıkanır?

Çocuk büyük fark etmez en sevilen oyuncaklardan biri de peluş oyuncaklardır. Genelde bir yerde duran ya da çok oynanmayan peluş oyuncaklar birçok bakteriyi barındırabilir. Sadece kirlendiğinde değil sıklıkla temizliğini yapmak gerekir. Temizliği ıslak mendillerle yapılamaz. Bu yüzden elde ya da makinede yıkanması daha hijyenik olacaktır. Ancak dikkatli yıkanmadığı taktirde yumuşak olan tüyleri gidebilir, sertleşebilir ya da özelliğini yitirebilir. Bu yüzden yıkamadan önce kuralları bilmek gerekir.

Peluş Oyuncak Yıkamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?


Peluş oyuncak genelde makinede daha temiz yıkanır. Ancak elde de yıkanabilmektedir. Makinede yıkamaya karar verdiyseniz direk makine içine atmayın. Aksi halde zarar görebileceği gibi şekli de bozulabilir. Bu yüzden makineye atmadan önce poşete koymalı veya uygun bir yıkama torbasına konulmalı makineye öyle yerleştirilmelidir. Bu şekilde hem tüyleri zarar görmez hem de daha hijyenik temizlenmiş olur.

Makine ya da elde yıkamada suyun sıcaklığı önemlidir. Su aşırı sıcak olmamalı ve ılık suda yıkanmalıdır. Ancak her tür peluş oyuncak aynı özellikte değildir. Bazı peluş oyuncaklar sıcak suda zarar görmeyebilir. Bu durumu bilmediğiniz için yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Peluş oyuncakta eğer; fiyonk, boncuk, pil, şapka, takı ya da aksesuar varsa makineye atmayın. Bu tür malzemeler peluş oyuncağın görüntüsüne zarar verir ve makine parçalarını bozabilir.

Peluş Oyuncak Makinede Nasıl Yıkanır?

·        


Öncelikle deterjan seçimini doğru yapmalısınız. Özellikle de kimyasal madde olmayan deterjan kullanmalı, çamaşır suyu kullanmamalı veya az kullanmalısınız. Aksi halde oyuncak kurusa bile üzerinde deterjan kalıntıları ile deterjan tadı kalabilir. Çocuğunuzun veya bebeğinizin oyuncağı ise; ağzına sürmesi durumunda zehirlenmeye neden olabilir veya vücudunda alerjik etki yaratabilir.

·         Oyuncağın üzerindeki etikette yıkama talimatı mutlaka belirtilmiştir. Kaç derecede nasıl yıkanması gerektiği yazıyordur. Etiketi okuyun ve talimatlara uyun.

·         Oyuncak eğer makinede yıkanabilir etiketine sahipse orada belirtilen sıcaklık derecesini ayarlayın. Deterjanı ekleyin.

·         Peluş oyuncağı bir poşetin ya da torbanın içine koyarak makinenize atın. Sonra makineyi çalıştırın ve yıkamaya bırakın.

·         Yıkama aşaması bittiğinde çamaşır teline bırakarak kurutabilirsiniz.

·         Yıkama aşamasından sonra üzerinde deterjan kalıntıları olmadığından emin olun, iyice kuruduğundan eminseniz işlemi sonlandırın.

Peluş oyuncak üzerindeki etikette makinede yıkanmaz gibi bir bilgi varsa eğer makineye kesinlikle atmayın. Elde yıkamanızı öneririz.

Peluş Oyuncak Elde Nasıl Yıkanır?


Bazı peluş oyuncaklar pilli veya aksesuarlı olur. Bu da makineye atılarak yıkanamayacağı anlamına gelir. Bu gibi durumlarda en ideal yöntem elde yıkamadır. Ancak elde yıkarken de hangi temizlik malzemelerinin kullanılacağı ve nasıl bir temizlik yapılacağı da önemlidir.

·         Önce peluş oyuncağı 1 gün boyunca suda bekleyin. Su çok sıcak ya da soğuk olmasın. Bu şekilde kirlerinden arındırmış olursunuz.

·         Elde yıkayacaksanız eğer herhangi bir deterjan kullanmayın. Daha yumuşak ve sağlıklı yıkama için bebek şampuanı tercih edebilirsiniz.

·         Peluş oyuncağa bebek şampuanı dökün. Suyun içinde temiz ve yumuşak bir bez ile ovalayın. Lekeleri çıkana kadar sert olmamak koşulu ile yumuşak hareketlerle yıkamaya devam edin.

·         Yıkama aşmasından sonra güzelce durulayın, köpükten tamamen arındığından emin olun ve kurumaya bırakın.

·         İyice kurutmadan işlemi sonlandırmayın.

Bu yöntem ile peluş oyuncak hem daha yumuşak hem de daha temiz olacaktır. Tüyleri özelliğini yitirmeyecek tertemiz görüntü ile hijyen sağlayacaktır.

Deterjan-Şampuan Kullanmadan Doğal Yöntemle Peluş Oyuncak Yıkama


Gereken Malzemeler

·         Banyo fırçası

·         Plastik yıkama torbası

·         4 tane kabartma tozu

Uygulama

Öncelikle peluş oyuncağı güzelce ıslatın. Sonra yıkama torbasına koyun. Torbanın yarısını su ile doldurun. Sonra üzerine kabartma tozunu ekleyin. Torbanın ağzını sıkıca bağlayın ya da kapatın. Yaklaşık 5 dk. kadar torbayı çalkalayın. Sonra torbayı açarak peluş oyuncağı çıkarın ve banyo fırçası ile fırçalamaya başlayın.

Kabartma tozu lekelerin yumuşamasını sağlar. Fırça yardımıyla da lekeler fırçalanarak kısa sürede lekelerden kurtulmuş olursunuz. Yıkama aşamasından sonra kurumaya bırakın. Bu yöntem en doğal peluş yıkama yöntemidir. Aklınızda acaba üzerinde deterjan ya da diğer malzeme kalıntıları kaldı mı gibi düşünceleriniz olmaz. Gönül rahatlığı ile peluş oyuncağı bebeğinize ya da çocuğunuza verebilirsiniz.

 Peluş oyuncak pilliyse veya çeşitli aksesuarları varsa bu durumda suya sokmadan karbonatlı veya sirkeli su yaparak temizleyebilirsiniz.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...