KATEGORİ

Kuru Temizleme

Kuru Temizleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Takım elbiseler, gelinlikler, abiyeler, tuvaletler özellikle kuru temizleme gerektiren ürünlerdir. Tabi bu ürünler dışında günlük yaşantıda kullandığımız birçok ürün de kuru temizlemeye ihtiyaç duyabilir. Kuru temizleme işlemi genelde Kuru Temizleme Firmaları tarafından yapılmaktadır. Piyasada bu işi yapan birçok firma bulabilirsiniz. Ancak güvenilir firma bulursanız sorun yaşamazsınız. Kuru Temizleme Nasıl Yapılır diye merak edenler için oluşturulan makalemizi inceleyebilir, konu hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?


1.AŞAMA

Kuru temizleme işlemi için gelen giysi ya da tekstil ürünleri önce incelenir. Leke belirlenirse eğer müşteriden bilgi alınır. Kumaş üzerinde bir deformasyon görülürse de kullanıcıya mutlaka bilgisi verilir. Temizlenecek olan ürünün etiket talimatları incelenir ve uygulanacak temizleme işlemine karar verilir. Kuru temizleme için uygun olmayan ya da uygunluğundan şüphe edilen ürünler hakkında müşteri bilgilendirilir. Ürüne yapılacak olan işlem ise bilgilendirme durumuna göre belirlenmektedir.


2.AŞAMA

Gelen ürünlerin karıştırılmaması için numaralandırma yapılır. Tekstil ürünleri renklerine göre gruplandırılır. Bazı tekstil boyaları gevşektir. Üretici firmalar gereken testleri yapmazsa eğer kuru temizleme çözücüsüne daldırıldığında boya akabilir. Renk bulaşmasını engellemek adına açık renkli çamaşırlar ile kuru temizleme yapılmaz. Bu nedenle de açık ve koyu renkli kumaşlar gruplandırılır, ayrı sepetlere atılır.


3.AŞAMA

Temizleme sepetine atılan ürünlere kabinli leke masalarında leke çıkarıcılar kullanılarak ön leke çıkarma işlemi yapılır. Ön leke çıkarma işlemi; lekelerin tamamen çıkarılmasını sağlayabilir. Ayrıca kuru temizleme işlemi için de hazırlık yapılmış olur. Bu sırada ilk kontrol aşamasında fark edilmeyen leke ya da deformasyon görülürse ürün sahibine telefon açılarak mutlaka bilgisi verilir.


4.AŞAMA

Giysilerin içi dışı kontrol edilir. Plastik kalem gibi nesneler kuru temizleme çözücü banyosunda çözünebileceğinden çamaşıra kalıcı zarar verebilir. Bazı süs bağlayıcılar üretici tarafından gerekli testler uygulanmazsa kuru temizleme çözeltisine karşı dayanıklı olmayabilir veya kuru temizleme makinesinde mekanik temizleme aksiyonuna dayanamayabilir. Böyle bir durum varsa eğer sökülür, kuru temizleme işlemi sonrasında yeniden yerine dikilir. Tüy ile doldurulmuş yatak örtüleri ya da püsküllü örtüler gibi bol delikli ürünler bir torba içine konulur sonra kuru temizleme işlemi uygulanır.

5.AŞAMA

Kuru temizleme makinesi evlerde kullanılmakta olan çamaşır ve kurutma makinesinin bileşimidir. Kıyafetler ya da ürünler kuru temizleme makinesinin çekirdeğini meydana getiren yıkama santrifüj bölmesine yerleştirilir. Yıkama bölmesi; dış bölme içinde dönmekte olan yatay ve delikli tambur içermektedir.

YIKAMA

Yıkama çevrimi esnasında tambur bölme ortalama 1/3 oranında çözücü ile doldurulur. Dönerek çamaşırlar alt üst olur. Bu sırada kuru temizleme makinesi tamburundaki çözücünün sıcaklığı 30°C de muhafaza edilir.

Sonra çözücü arıtma kazanıyla kondansatör içermekte olan yoğuşturma ünitesine yollanır. Yoğuşturulan çözelti ayırma ünitesine gönderilir. Ünitede kalan su kuru temizleme çözücüsünden ayrılır. Sudan ayrılmakta olan kuru temizleme çözücüsü direk temiz çözücü tankına aktarılır.

Bir yıkama çevrimi normalde giysinin tipi ile birlikte kirliliğine bağlı olarak 8-15 dk. arasında yapılmaktadır. İlk 3 dk. da çözülebilir kirler, perklorotilen içinde çözünür ve çıkar. Yerleşen, zor kirlerin çözünmesi 3 dakikayı daha alabilir. Hidrokarbon çözücü kullanılan makinelerin yıkama çevrimi; kirler daha yavaş çözüneceği için en az 25 dakikayı bulabilir.

DURULAMA

Yıkama çevrimi bittiğinde makine durulama çevrimini başlatmaktadır. Makineye yerleştirilen giysiler temiz çözücü tankından gelen arıtılmış çözücü ile durulanır. Temiz çözücü ile yapılan durulama işlemi kirlerin kirli çözücüden yeniden giysilerin yüzeylerine emilmesinin yaratabileceği renk atmasına da engel olur.

SANTRİFÜJ

Durulama evresinden sonra santrifüj işlemi başlar. Bu uygulamada; yeniden kullanılmak üzere kuru temizleme çözücüsü yeniden kazanılır. Bu çevirim; yıkama bölmesindeki çözücünün boşaltılmasın ve sepetin dakikada 350-450 devir hızlandırılması ile gerçekleştirilir. İşlem sonucunda; çözücünün büyük bir kısmı santrifüj sırasında kumaştan uzaklaşır. Sonra kuru temizleme makinesi kurutma çevrimine döner.

KURUTMA

Bu aşamada giysiler sepetin içinde devir daim yapmakta olan sıcak hava akımında alt üst edilir. Santrifüj çevriminden sonra kalan kuru temizleme çözücüleri buharlaştırılır. Sonra makineden atılan sıcak hava soğutma ünitesinden geçer. Bu ünitede ise; kuru temizleme çözücüsü buharlaştırılır, yoğuşturulur, yeniden arıtılan çözücü tankına geri döndürülür.

Yeni sistem kuru temizleme cihazları kapalı bir döngü sisteminden faydalanmaktadır. Bu sistemde ise; soğutulan hava tekrardan ısıtılır, tekrardan devir daimi yapılır. Bunun neticesinde kuru temizleme çözücüsünün geri kazanımı da artmış olur. Ayrıca hava kirliliği daha az olur.

HAVALANDIRMA

Kurutma çevrimi bittikten sonra kokulandırma yani havalandırma çevrimi gerçekleştirilir. Bunun için giysiler serinletilir. Serin dış havanın kıyafetler üzerinde ve sonra aktifleştirilmiş olan karbon ve polimer reçinelerinden yapılma bir buhar kazanım filtresinden geçirilerek kuru temizleme cihazında dolaştırılması ile geriye kalan çözücüler de çıkarılmış olur.

Havalandırma aşamasından sonra giysiler temizlenir. Son aşama olarak ütüleme ve apreleme işlemine hazır olur.

 

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...