KATEGORİ

Kuru Temizleme

Gelinlik Yıkamanın Püf Noktaları

Gelinlik temizliğini zorlaştıran etmen gelinlik seçimidir. Ağır taşlı bir gelinlik satın aldıysanız temizlenmesi zor demektir. Kumaş açısından çok kırışmayan, leke tutmayan kumaşları tercih ederseniz gelinliğinizi temiz tutabilir ve bir ömür saklayabilirsiniz.

Ortam her ne kadar çamur, su içermiyor olsa da çoğu zaman gelinliklerin uç kısımları lekelenebilmektedir. Özellikle de kır düğünü gibi durumlarda gelinliğin lekelenmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bir de düğünüzün yağmurlu bir güne denk geldiyse işiniz daha da zor…

Gelinliğinizin kumaşı ne olursa olsun kirlenmesinin önüne geçemezsiniz. Ancak önemli olan kumaş değil benim beğenmem ve zevkime uygun olması diyorsanız önerimiz gelinliğinizi temizletmek adına bir kuru temizleme firmasından yardım almanızdır. Aksi halde evinizde sağlayacağınız çözümler, gelinliğinizi bir daha asla kullanılamaz hale dönüştürebilir.

Gelinlik Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

·        


Gelinliğinizi yüksek ısıda yıkamayın.

·         Lekeleri çıkmıyorsa çok uğraşmadan kuru temizlemeye verin. Aksi halde kumaş yıpranabilir.

·         Çamaşır suyu kullanmayın. Çünkü çamaşır suyu kumaş elyaflarını yıpratıcı özelliktedir.

·         Temizliği için beyazlatıcıları tercih edin.

·         Deterjanın gelinlik üzerinde leke bırakmaması için önce suda çözülmesini bekleyin.

·         Gelinliği satın aldığınız yerle görüşerek nasıl yıkanabileceği konusunda bilgiler alın. Gelinliği satın aldığınız yer gelinlik kumaşına hakim olduğu için size en doğru yıkama tekniğini sunacaktır.

Gelinliğinizin işlemeler, özel taşları, boncukları varsa temizlik sırasında daha çok dikkatli olmaya çalışın. Zira üzerindeki işlemler, boncuklar ya da taşlar zarar görürse gelinliğinizi bir nevi çöpe atmış olursunuz.

Temizlenen Gelinlik Nasıl Saklanmalı?


Gelinliğinizi temizlediniz, pırıl pırıl oldu. Şimdi sıra saklamada… Birçoğunuz askıya asarak saklamayı tercih ediyor ancak bu çok da iyi bir yöntem değil. Askıya asılan çamaşırlar rutubet ya da neme maruz kalabilir. Bu da gelinliğinizde sarı noktalı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca gelinliğinizi sürekli çıkarıp bakmayacağınız için, uzun süre muhafaza edeceğiniz için oluşan lekeler kumaşın bozulmasına sebep olabilir. Hatta daha uzun vadede kumaşta yırtılma gibi durumlar da olabilir.

Gelinliğinizi iyice temizleyip kuruttuktan sonra düzgün bir şekilde katlayın, uygun bir kutunun içine saklayın. Dilerseniz saklama konusunda vakumlu hurçları da kullanabilirsiniz. Böyle bir imkanınız olmazsa eğer gelinliğinizi beklediğiniz titizlikte muhafaza edemezsiniz.

Ayrıca dolabınızda, yatağınızın altında da muhafaza edebilirsiniz. Önemli olan kuru ve serin yerde saklamanızdır. Nemli veya ıslak alanlarda rutubete maruz kalarak zarar görebilir.

Evde Gelinlik Nasıl Yıkanır?


Aslına bakılırsa en etkili ve iyi sonuç alabileceğiniz yöntem kuru temizlemeye vermektir. Ancak yine de evde kendiniz temizlemek isterseniz;

Büyük bir kova ya da leğenin içine su doldurun. Deterjan ve tül perde deterjanı ekleyin. Deterjanın suda iyice çözüldüğünden emin olun. Sonra gelinliğinizi bu suya batırın. Tüm yüzeyleri suya batmış olsun. Bu şekilde yaklaşık 2 saat kadar bekleyin. Ardından suyu dökerek yeniden ılık su hazırlayarak deterjan ekleyin. Gelinliği yeniden bu suyun içine batırın. Kirli kalan yerleri diş fırçası ile köpürterek yavaşça fırçalayın. Çitileme yapmayın. Yumuşayan kirler bu şekilde çıkacaktır. Bu suyu dökün. Sonra yeniden soğuk su hazırlayın. İçine herhangi bir deterjan dökmeyin. Gelinliğinizi soğuk suya batırın-çıkarın. Üzerinde yer alan köpüklerden arındırana kadar durulamaya devam edin. Gelinlik üzerindeki köpükler gittiyse bu suyun içine tül perde parlatıcısı ile yumuşatıcı ekleyin. Gelinliği tekrardan bu suya batırarak yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Sonra yine sadece soğuk su ile durulamaya yapabilirsiniz. Gelinliğinizi kesinlikle sıkmayın, askıya asın ve kurumaya bırakın.

Gelinliğiniz kuruduktan sonra güzelce katlayarak veya asarak muhafaza edebilirsiniz.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...