KATEGORİ

Kuru Temizleme

Evde Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizlemeler etkili ve pratik yöntemlerdir. Ancak maddiyatını da düşünecek olursak eğer sizi bu konuda zorlayabilir. Ayrıca gereksiz düşünebilir ve kuru temizleme işlemini onaylamıyor olabilirsiniz. Kuru temizleme firmalarına ücret ödemek yerine evde de kuru temizleme işlemi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? O halde Evde Kuru Temizleme Nasıl Olur? başlığı altında sunduğumuz bilgileri inceleyin ve aşamaları uygulayın.

Evde Kuru Temizleme Nasıl Olur?


1.AŞAMA

KIYAFETLERİ HAZIRLAMA

Öncelikle temizleyeceğiniz ürünün kuru temizleme şartlarına uygun olup olmadığını inceleyin. Bunun için etiketi okuyun. Ürün etiketinde mutlaka kumaş türüne göre yıkama talimatı belirtilmiştir. Genelde tekstil ürünleri çamaşır makinesinde yıkanmak için uygundur. Deri, süet, kürk gibi kıyafetler evde kuru temizlemeye uygun kıyafetler değildir.

Sonra kıyafetin ne kadar kirli olduğunu, lekenin hangi türde olduğunu ve ne kadar derine işlediğini inceleyin. Çok hafif bir veya birkaç leke varsa temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat giysinin neredeyse tamamında lekelenme varsa evde kuru temizleme işlemi yapmadan direk profesyonel kuru temizleme firmasından yardım almanız gerekir.


2.AŞAMA

LEKELERİ HAFİFLETMEK

Giysilerde lekelenme varsa önceden hafifletmek için uygun olan bir çözücüyü temin etmeniz gerekir. Lekenin türüne bağlı ve kumaşın tipine bağlı hangi leke çıkarıcı ürün uygun ise onunla lekeli olan kısımları hafifletmeniz gerekir. Leke çıkarıcıyı yalnızca leke üzerine uygulamalısınız. Süet, kürk veya deri gibi ürünlerde bu yöntemi uygulamamanızı öneririz.


3.AŞAMA

TEMİZLEME TORBASI

Giysi ya da tekstil ürününü kuru temizleme torbasına yerleştirin. Tek bir torbaya genelde 3-4 parça sığabilmektedir. Ancak benzer renkte olması şarttır. Yani bir torba içine siyah ve beyaz bir ürün kesinlikle konulmamalıdır. Ayrıca aynı torba içine birden fazla giysi yerleştirilecekse eğer yığıntı oluşturulmamalı ve eşyaların çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Yani önerimiz kuru temizleme torbasını tıka basa doldurmamanızdır.

Giysi ya da tekstil ürünlerini kuru temizleme torbasına bu kurallara uyarak yerleştirdikten sonra torbayı direk kurutma makinesine yerleştirin ve en fazla yarım saate ayarlayarak çalıştırın. Giysinin makinede uzun süre kalması, aşırı kırışması demektir. Bu yüzden fazla tutmamak gerekir.


4.AŞAMA

SONUÇ?

Son aşamada aldığınız sonuç önemlidir. Giysiyi çıkardığınızda olumlu bir sonuçla karşılaşırsanız direk asın ve dolabınıza kaldırın.

Olumlu bir sonuçla karşılaşmadıysanız eğer; yani kıyafetlerinizde hala lekeler varsa kıyafetlerinizi ütüleyin. Yine de leke varsa eğer yeniden leke çıkarıcı uygulayabilirsiniz. Sonra ütüleme işlemine geçebilirsiniz. Bu sırada tabi ütü sıcaklığını kumaşın özelliğine göre ayarlamalısınız. Ütüleme sırasında giysiye su serpiştirmeyin. Leke çıkarıcıdan az miktarda dökebilirsiniz. Ardından ütünüzün buhar püskürtme bölümü ile lekeli olan kısma buhar verebilirsiniz.

Evde uygulayacağınız bu yöntem çok zor olmasa da özen ve titizlik gerektirmektedir. Yöntemi uygulamak yerine bir kuru temizleme firmasından yardım alabilirsiniz. Lekeler çıkmıyor ya da yaptığınız uygulama sizi tatmin etmediyse yine işi kuru temizleme firmasına bırakmanızı öneriyoruz.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...