KATEGORİ

Kuru Temizleme

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri mont veya deri ürünlerinin makineye atılarak yıkanmayacağınız sanırım herkes biliyor. Yine de makineye atmayı denerseniz yıkama sonrası deri montunuzu daha kullanamaz hale dönüştürdüğünüze şahit olursunuz. Bu yüzden deri montlar veya ürünler silinerek temizlenmeli, düzenli şekilde bakımı yapılmalı veya kuru temizleme firmalarına bırakılmalıdır.

Deri Mont Nasıl Temizlenir?


Temiz suya yumuşak bir bezi batırarak bezi sıkın ve deri montunuzu silin. Silme işlemi sonrasında yine temiz ve kuru bir bez ile nemini alın. Ardından plastik ya da ahşap bir askıya asın. Demir askı kullanırsanız omuz bölgelerinde iz yapma ihtimali yüksektir. Askıya astığınız deri montunuzu direk dolaba kaldırmayın. Nemli kalmaması adına pencere ya da kapı koluna askıyla birlikte asın. Kuruduktan sonra dolabınıza yerleştirin.

Deri Mont Bakımı Nasıl Yapılır?


Montunuz kirlenmeden rutin bakımlarını yaparsanız daha hijyenik ve temiz bir görüntü sağlar. Bu işlemi de vazelin veya zeytinyağı ile yapabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağı veya vazelini pamuk yardımı ile deri montunuza masaj yapar gibi eşit şekilde sürün. Ahşap veya plastik askıya asarak kapı ya da pencere kolunda 1 gece kadar bekletin. Sürdüğünüz zeytinyağı veya vazelini emdiğinden emin olun. Vazelin ya da zeytinyağını emmişse eğer dolabınıza kaldırabilir veya giyerek dışarı çıkabilirsiniz.

Lekeli Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Dolapta rutubete maruz kalarak kirlendiyse eğer temiz su ve süngerle yavaşça silebilirsiniz. Çay-kahve gibi lekeler bulaştıysa eğer kuru bir bezle direk leke kurumadan silmelisiniz. Boya gibi ağır ve çıkması mümkün olmayan lekeler bulaştıysa kuru temizlemeye vermekten çareniz yoktur.

İçi Kumaş Olan Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Geniş bir kabın içine ılık su doldurun. İçerisine beyaz banyo sabunu veya arap sabunu koyarak köpürtün. Daha sonra montunuzu katlamadan direk bu karışımlı suya bastırın. İç kumaş kısmı yavaşça çitileyin. Sonra bekletmeden direk durulamaya geçin. Kuru bir havluyla deri montu kurulayın. Askıya asarak kurutun. Kumaştan su damlayabileceği için altına mutlaka bez ya da kap koyun. Çabuk kurumasını istiyorsanız eğer kalorifer yanına koymayın ve saç kurutma makinesi de çalıştırmayın. Tüm ısıtıcı cihazlardan ve ürünlerden uzak bir yerde kurutmaya bırakın. İyice kuruduğundan eminseniz giyebilir veya dolabınıza kaldırabilirsiniz.

Deri Mont Temizliğinde Yapılan Hatalar

1.       Makineye atarak yıkamak

2.       Üzerindeki lekeleri yok etmek için deri ayakkabı boyası ile boyamak

Bu gibi hatalar birçok kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Deri montunuzda çıkaramayacağınız lekeler veya çıkaramayacağınızı düşündüğünüz lekeler varsa eğer direk kuru temizlemeye verin. Aksi halde yapacağınız her tür işlem deri montunuzun artık kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

 

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...