KATEGORİ

Kuru Temizleme

Battaniye Nasıl Yıkanır?

Özellikle de kış günlerinde daha çok kullanılan battaniyelerin birçok çeşidi vardır. Kalitesi kadar; kumaşı, kalınlığı, deseni ve rengi değişebilir. Ayrıca günümüzde kış aylarında olduğu kadar mevsimlik ince battaniyeler de bulunup kullanılmaktadır. Battaniye deyince akla direk olarak kışın örtülerek ısıtma görevi sağlayan ürün gelir.

Battaniye Hangi Sıklıkla Temizlenmeli?


Bu ürünler hangi sıklıkta kullanılıyorsa o sıklıkta temizlemek gerekir. Özellikle de üzerine bir şey dökülerek lekelenen battaniye vakit kaybetmeden yıkanmalıdır. Herhangi bir lekesi olmasa da kışlık battaniyeler mevsiminde en az 2-3 defa, mevsimlik olan battaniyeler ise mevsim geçişlerinden önce yıkanarak kaldırılmalıdır.

Battaniye Nasıl Yıkanır?

Battaniyeler 2 çeşitte yıkanabilmektedir. Biri elde yıkama diğeri makinede yıkamadır. Battaniyenin türü kadar, yıkanma talimatları da dikkate alınarak işlem yapılmalıdır. Kış mevsimine girmeden önce özellikle kalın yünlü battaniyelerin yıkanarak hazırlanması gerekir. Çünkü kış mevsiminde her tür çamaşırın kuruması veya kurutulması güç bir durumdur. Yünlü ve kalın olan battaniyeler daha zor kuruyacağı için kışa girmeden önce yıkayarak hazır tutmak gerekir.

ELDE BATTANİYE YIKAMA


Bazı battaniyeler çok büyük olduğu için ayrıca çamaşır makinesi kapasite açısından düşük de olabileceği için bu gibi durumlarda elde yıkama yapılması gerekir.

·         Önce yıkanması gereken yer seçilir. Bu yer varsa eğer küvet yoksa büyük bir leğen olabilir.

·         Küvet ya da leğeni 30-40°C sıcaklıkta yani el yakmayacak sıcaklıkta suyla doldurun. Su ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun.

·         Artından temizliği için ağartıcı içermeyen deterjan dökün ve suyu köpürtün.

·         Daha hijyenik olması açısından suyun içine az miktarda amonyak dökebilirsiniz.

·         Battaniyeyi bu suyun içine koyun ve bastırın.

·         Ortalama 1-2 saat kadar deterjanlı suda bekletin.

·         Küvet ya da leğen içindeki su berraklaşana dek işlemi tekrar edin.

·         Battaniyenin lekeli olan kısımlarını ara sıra çitileyin.

·         Battaniyenin iyice temizlendiğinden eminseniz eğer bu suyu dökün ve yeniden ılık su hazırlayın.

·         Hazırladığınız bu ılık suyun içine az miktarda sirke damlatın.

·         Sirke battaniye üzerindeki lekeleri de çıkarma özelliğindedir.

·         Battaniyeyi güzelce durulayın, sıkın ve kurumaya bırakın.

·         Kurutmak için genelde açık havayı tercih edin. Uygun bir askıya asabilir ya da çamaşır teline sererek kurutabilirsiniz.

Battaniyenizde eğer çok sık lekeler oluyorsa o kadar sık temizliğini yapmanız gerekir. Ağır çıkmayan lekeler için ise hiç uğraşmadan bir kuru temizleme firmasına bırakmalısınız.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE BATTANİYE YIKAMA


Çamaşır makineniz kapasite açısından büyükse veya yıkayacağınız battaniye mevsimlik ince battaniyelerdense elde uğraşarak zahmet çekmektense makineye atarak yıkayabilirsiniz.

·         Battaniyeyi makine içine yerleştirin.

·         Makineyi aşırı sıcak suda yıkamamaya özen gösterin. Yüksek sıcaklık battaniye yapısını bozabilir, kenarlarından kıvrılmasına neden olabilir.

·         Makinenizi özellikle de 30-40°C ye ayarlayın. Makinenizde yün programı varsa eğer yün programını ayarlayın.

·         Deterjan gözüne varsa eğer sıvı deterjan dökün, yoksa da aldırmanızı öneririz. Toz deterjan battaniye üzerinde kalıntı bırakabilir ve çok durulansa bile geçmeyebilir.

·         Makineyi çalıştırın.

·         Battaniye yıkandıktan sonra bir yere sererek kurutun ve kullanmaya devam edin.

Battaniyenizdeki lekeler çıkmadıysa ya da çıkarılması zor inatçı lekeler bulaştıysa makine ya da elde yıkamayı tercih etmeden önce direk kuru temizlemeye verebilirsiniz. Bu şekilde kısa sürede daha etkili sonuç ede etmiş olursunuz ve sorun da yaşamazsınız.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...