KATEGORİ

Haşere İlaçlama

Jel Böcek İlaçlama Nasıl Uygulanır?

Haşerelerden kurtulmanın bir diğer yöntemi olan Jel İlaçlama konusunda merak edilen bilgileri aşağıdaki metinde derleyerek sunduk. Bu konudaki sorularınızın yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Jel İlaçlama Hangi Haşereler İçin Etkili Bir Yöntemdir?


Bu ilaçlara “böcek jeli” de denilebilir. Bir tüp içinde yer alır. “Hamam Böceklerini Yok Etmek” için kullanılır. Oldukça çekici yemlerdir. Pastane veya mutfak gibi en çekici gıda maddelerinin olduğu yerlerde bile tercih edilmek adına tasarlanmıştır. Ancak jelin kaliteli olması gerekir. Böcek jeli hamam böcekleri ile mücadele etmede en etkili olan yöntemdir. Sadece hamam böcekleri için uygulanan yöntemdir. Karınca, sinek, akrep gibi haşereler üzerinde etkisinin olmadığını belirtmek isteriz.

Jel İlaçlama ve Domino Etkisi

Bu ilaçlar diğer böcek ilaçları gibi değildir. Temas ile haşereleri öldürmez. Çekici bir yem oldukları için amaç; haşerenin yemi yemesini sağlamaktır. Hamam böceği yemi yedikten sonra direk ölmez. Bir süre kadar yaşar. Genel olarak yuvasında ölür. Hamam böcekleri özellikleri gereği birbirlerinin dışkılarını, kusmuklarını ve ölülerini yemektedir. Hamam böceği jelinden etkilenerek yuvasında ölen hamam böceğini, diğer böcekler de yemeye başlayacaktır. Yem yiyerek ölen hamam böceğini yiyen böcekler de bir süre sonra ölür. Onları da diğer böcekler yedikçe bu döngü aynen devam eder. Uygulama eğer doğru şekilde yapıldıysa salgın hastalığa benzer şekilde yayılır, hamam böceği varlığı en ücra köşedeki yuvanın korunması ile son bulur.

Jel Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?


Jel haldeki yemler tespit edilen böcek yuvalarının içine ve olabildiğince yakın yerlere damlalar halinde konulur. Bu konuda dikkat edilecek olan şey hiçbir böcek yuvasını es geçmemek, gözden kaçırmamaktır. Bu nedenle bu konuda uzman yardımı almak şarttır.

Jel ilaçlama ilacı rastgele belirli aralıklar belirleyerek o yerlere yem damlatma işi değildir. Gözden kaçırılan bir böcek yuvası yüzünden beklenen kesin sonuç elde edilemez. Belirlenen yerlerdeki böcekler ölür ancak gözden kaçan yerlerdeki böcekler ortamda gezmeye devam eder. Müşteri ise sorundan kesin olarak kurtulmamış olur. Hatta böcekler çok çabuk üreyebildiği için bu sorun daha kötü bir boyuta ulaşabilir.

Mesela bir bulaşık makinesi ya da buzdolabının motor kısmına yuva yapmış hamam böceğinin yuvası yüzlerce böcek bulundurabilmektedir. Bu yuva görülmez de es geçilirse eğer uygulama sonrası bu yuvadaki böcekler açığa çıkacaktır. Bu da işin ne kadar dikkatsiz yapıldığını kanıtlayacaktır. Motor aksamına ulaşmak adına ise makinenin yerinden ortaya doğru çekilmesi, vidalarının açılması, uygulamayı yapması gerekir. Bu zahmetli bir iş gibi görünse de gözden kaçtığında hiçbir sonuç elde edilememesine neden olur.

Bu düşünce ile önerimiz; haşerelerin yaşam noktalarını bilen, bu konuda bilinçli ve tecrübeli olduğu kadar sertifikalı da olan bir firma ile görüşerek yardım almanızdır.

Jel İlaçlama Nerelere Uygulanır?

Jel genelde böceklerin yuvalarının olduğu ve gezdiği yerlere uygulanmalıdır. Bu yerler;

·         Dolapların içi,

·         Elektrik prizleri,

·         Makinelerin motor aksamları

·         Elektrikli ev aletleridir.

Ancak elektrikli ev aletlerine sıvı ilaç kullanmak aleti bozabilir. Ayrıca kısa devre yapmasına sebep olabilir. Bu yüzden uygulamanın elektrikli ev aletlerine yapılması sakıncalı olabilmektedir.

Uygulama Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?


En kolay ve zararsız ilaçlama yöntemlerinden biridir.

·         İlaçlama işlemi öncesi ortamda herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur.

·         İlaçlama sırasında ayrıca sonrasında evden ayrılması zorunludur gibi bir durum söz konusu değildir. Yani ortamda kalabilirsiniz.

·         Temizlik ihtiyacı gerektirmez.

·         Evcil hayvanlarınız varsa evden uzaklaştırmanıza gerek yoktur.

·         Kokusuz bir ilaçlama yöntemi olduğu için pencere ya da kapıları açarak ortamı havalandırma gibi bir koşulu yoktur.

·         Ortam içinde bebek malzemeleri varsa ortadan kaldırmaya gerek yoktur.

·         Ortamda gıda maddeleri varsa yine ortamdan uzaklaştırmaya gerek yoktur.

En zararsız olan bu uygulamayı yaptıracağınız firma seçimlerinizi mümkün olduğunca referans alarak yapmalısınız.

Uygulama Ücreti Ne Kadar?

Uygulama ücretleri uygulama yapılacak alandaki haşerelerin fazlalığına yani kullanılacak olan jelin miktarına göre değişmektedir. Ortamı yerinde görmeden direk ortalama da olsa fiyat bilgisi aktarmak doğru olmaz. Ayrıca piyasada işi layığı ile yapan firma kadar sadece maddiyat için yapan firmalar da vardır.

Önemli olan ise kesin sonuç alabileceğiniz bir firma bulabilmeniz ve tutarı ne olursa olsun neticeye bakmanızdır. Maddiyat da sizler için önemli olabilir ancak işlemi ucuza yapan firmalar ucuz ve kalitesiz malzeme kullanan firmalardır. Bu sorununuz tek seferde değil birkaç seferde çözümlenebilir. Bunun için de uygulamanın maliyeti artabilir. Tek seferde bu sorundan kurtulabileceğiniz; güvenilir, profesyonel, sertifikalı ve size referans gösterebilecek firmalardan yardım almanızı öneriyoruz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...