KATEGORİ

Haşere İlaçlama

Hamam Böceğinden Kurtulmanın En Doğal Yolları

Genelde evlerde ve ofislerde en sık karşılaşılan haşereler hamam böcekleridir. Evde veya ortamda hijyen sağlanmadığı zaman, yiyeceklerin kapları açık bırakıldığı zaman, komşuların konutlarında hamam böcekleri olduğu zaman, ortamda tadilat gerektirecek tesisat sorunları olduğu zaman hamam böcekleri açığa çıkabilir ve üreyebilir. Hamam böcekleri genellikle konutlarda yiyecek ve su aramak için girmektedir. Alman, Amerikan ve Şark hamam böcekleri olarak 3 çeşide ayrılmaktadır. Çirkin görünüşte olan hamam böcekleri mikrop ve bakteri taşıdıkları için çeşitli hastalıklara da sebep olabilmektedir. Ayrıca çok hızlı üreyebildikleri için ortamda görülen hamam böceklerinden bir an önce kurtulmak gerekir. Bu küçük sevimsiz hayvanları kimyasal ilaç olmadan da yok edebilmeniz mümkündür.

Hamam Böceklerinden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir?BORAKS VE TOZ ŞEKER

Boraks hamam böceklerinin çoğalmasını ve eve girmesini önlemektedir. Boraksın etkisini artırmak adına şekerle beraber kullanılması gerekir. Hamam böcekleri şekeri sever. Boraksa şeker eklendiğinde ise hamam böcekleri kapana kısa sürede kısılabilir.

Kullanılacak Malzemeler

·         Boraks ya da karbonat

·         Toz şeker

UYGULAMA

1 birim şeker ile 3 birim boraks karıştırılmalıdır. (Birim kullanılacak olan alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Ne kadar şeker kullanırsanız kullanacağınız şekerin 3 katı boraks kullanmanız gerekir. Mesela 1 tatlı kaşığı toz şeker kullanacaksanız 3 tatlı kaşığı boraks kullanmalısınız.) hamam böceklerinin gezdiği yerlere bu karışımı serpin. Karışımı hazırlarken mutlaka eldiven giyin. Karışımı hamam böceklerinin gezdiği yerlere serptikten sonra ellerinizi güzelce yıkayın ve dezenfekte edin.

Boraks genelde eczanelerde bulunur. İnternet sitelerinden de temin edilebilir. Boraks bulamadığınız durumlarda boraks yerine karbonat da kullanabilirsiniz.


2.       TOZ KIRMIZI BİBER

Hamam böceklerini yok etmek için kullanılan doğal yöntemlerden biridir.

Kullanılacak Malzemeler

·         1 tane beyaz soğan

·         4 bardak kadar su

·         1 diş kadar sarımsak

·         1 yemek kaşığı kadar toz kırmızı biber

UYGULAMA

Soğan ve sarımsağı ya rendeleyin ya da blendırdan geçirin. Tencereye 4 bardak suyu koyarak kaynatın. Püre haline gelen soğan ve sarımsak ile birlikte toz biberi de ekleyerek kaynayan karışımı ocaktan alın, soğumaya bırakın. Bu karışımı bir sprey şişesine boşaltın. Hamam böceklerinin gezdiği yerleri tespit ederek oralara sıkın. Sprey şişesi yoksa veya bulamıyorsanız bezi bu suya batırın fazla suyu sıkın ve hamam böceklerinin gezdiği yerleri bu bez ile güzelce silin.


3.       TOZ KAKAO

Kullanılacak Malzemeler

·         2 yemek kaşığı kadar un

·         1 yemek kaşığı kadar toz kakao

·         4 yemek kaşığı kadar boraks

UYGULAMA

Tüm malzemeleri bir kap içinde karıştırın. Hamam böceklerinin gezdiği yerlere bu karışımı serpin. Karışımı hazırlarken mutlaka eldiven kullanın. Uygulama sonrası da ellerinizi mutlaka bol suda yıkayın.


4.       ÇEKİLMİŞ KAHVE

Kullanılacak Malzemeler

·         Bir miktar çekilmiş kahve

·         Bir miktar su

UYGULAMA

Çekilmiş kahvenin kokusu hamam böceklerini kendine çekecektir. Çekilmiş filtre kahve ile suyu karıştırarak hamur kıvamına getirin. Oluşan bu hamuru küçük kaplara koyun. Daha sonrasında hamam böceklerinin gezdiği yerlere bu kapları koyun. Hamam böcekleri ne kadar çoksa hamuru o kadar çok yaparsanız iyi olur.


5.       DEFNE YAPRAĞI

Defne yaprağı geçmişten bugüne hamam böceklerini yok etmek için kullanılan en doğal bitkilerden biridir. Kokusu sebebi ile hamam böceklerini bulunduğu ortama geçer ve yok eder.

UYGULAMA

Aktardan defne yaprakları alın. 1 avuç defne yaprağını blendırdan geçirin. Toz haline gelecektir. Bu tozu hamam böceklerinin bulunduğu yerlere serpiştirin. Defne yaprağı kokusuna gelen ve kokuyu çeken hamam böcekleri ölecektir.


6.       HAŞLANMIŞ PATATES

Haşlanmış patates ve içine eklenen malzemeler de hamam böceklerinden kurtulmanın en doğal yollarından biridir.

Kullanılacak Malzemeler

·         3-4 tane haşlanmış patates

·         Bir miktar toz şeker

·         Bir miktar sıvı yağ

·         1 paket kadar borik asit

UYGULAMA

Öncelikle patatesleri haşlayın. Ortamdaki hamam böceği miktarına göre kullanılacak malzemeleri artırabilirsiniz. Sonra eldiven kullanarak haşlanan patatesleri, sıvı yağı, şekeri ve borik asidi karıştırın. Karışımı güzelce yoğurun. Bu karışımdan küçük toplar hazırlayın. Özellikle de çocukların ulaşamayacağı yerlere koyun veya çocukları ortamdan uzak tutun. Dilerseniz küçük toplar halinde dilerseniz ince tabaka halinde hamam böceklerinin bulunduğu yerlere bu karışımı yerleştirin veya sürün. 15 gün sonra yerleştirdiğiniz karışımı alın yeniden yaparak yeniden aynı ortamlara yerleştirin. 2 sefer uygulamanızdaki sebep kesin sonuç alabilmenizdir. 2.uygulama sonrasında hamam böceklerinden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

7.       PUDRA ŞEKERİ VE KARBONAT


Kullanılacak Malzemeler

·         Az miktarda karbonat

·         Az miktarda pudra şekeri

·         1 çay kaşığı kadar boraks

UYGULAMA

Karbonat, pudra şekeri ve boraksı karıştırın. Hamam böceklerinin olduğu yerlere veya olabildiğine inandığınız yerlere bu karışımdan yerleştirin. Ortamdaki çocuk ve evcil hayvanların bu karışıma erişmesini engelleyin. Bir süre sonra hamam böceklerinden kesin olarak kurtulmuş olacaksınız.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin