KATEGORİ

Haşere İlaçlama

Hamam Böceği Nasıl İlaçlanır?

Hamam böcekleri tüyler ürperten, gören kişiyi ortamdan uzaklaştıran, hatta korkutan böcek türlerinden biridir. Hamam böceklerinin istila ettikleri ortamlar ancak ilaçlama yapılarak kesin sonuç getirebilir. Aksi halde ortamda kendinizce aldığınız önlemler ile kesin sonuca varamazsınız. Ayrıca bu böceklerle baş etmek gerçekten zordur. Bir ortamda bir hamam böceği ile karşılaştıysanız emin olun sadece gördüğünüz değil göremedikleriniz de var demektir. Bu yüzden önerimiz bu gibi durumlarda böcek ilaçlama firmaları ile görüşerek yardım almanızdır.

Hamam Böceği


Blattodea takımını oluşturan böcek türleridir. Takımın ismi Yunanca blatta sözcüğünden türemiştir. Sözcük anlamı ise “hamam böceği” dir. 6 farklı familyada ortalama 4.500 tür vardır.

Hamam Böcekleri Nereden Nasıl Gelir?


Acıktığı için gelir. Hamam böcekleri hemen her şeyi yiyebilecek özelliktedir. İnanılır gibi değil ancak ölmüş bir hamam böceği başka bir hamam böceği için lezzetli bir yiyecek konumundadır. Hamam böcekleri kendi cinsinden olan ölü böcekleri bile yiyebilmektedir. Ortamda aktan bir musluk, sızdıran bir boru varsa eğer hamam böceği gelme riski de yüksek demektir. Eskimiş olan pencere pervazlarından bile gelebilirler. Duvarlarda çatlaklık varsa gelebilirler.

Hamam böceklerinin yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından ihtiyaç duydukları şeyleri bilmek gerekir. Hamam böcekleri; su, gıda, ve sıcak ortamları sever. Genelde en sık görüldükleri yerler ise lağımlardır. Evlere ya da kapalı ortamlara ise; borulardan, kapılardan veya açık pencerelerden girebilirler. Çok hızlı şekilde üremektedirler. Bu sayede ortamı kısa sürede istila edebilirler. Yaz aylarında daha da çoğalırlar. Genelde geceleri açığa çıkarlar. Kapalı alanlarda genelde kenar köşelere yumurta bırakırlar. Evcil hayvanların açıkta kalan yemleri dahil olmak üzere hemen her şeyi yiyebilecek özelliktedir. Bu açıdan evde tadilat gerektiren işlemlerin bir an önce yapılması, evin sürekli hijyenik olması gerekir.

Hamam Böcekleri Nasıl Oluşur?


Dünyanın her yerinde en pis ortamlarda en zor koşullara rağmen yaşayabilirler. Bu özellikleri ise her an evde ya da kapalı ortamlarda hamam böceği görme riskini açığa sermektedir. Özellikle sulu yerlerde yaşarlar. Asıl yaşam kaynakları ise karanlık ve nemli olan yerlerdir. Evinizde tek tük bile olsa onların yumurtalarını ve asıl yuvalarını bulmanız gerekir.

Hamam Böcekleri Nerelere Yuva Yapar?

·         Boruların çevresindeki küçük deliklere,

·         Lavabolara,

·         Boşluklara,

·         Kanalizasyon çukurlarına,

·         Tuvaletlere,

·         Mutfak tezgahlarının altına,

·         Garajlara,

·         Bodrum katlarına

·         Banyolara

·         Parkelerin süpürgelik kısımlarına

·         Fayans aralarına

·         Kapı çerçevelerine

·         Elektrik prizlerine

·         Bulaşık makinelerinin içine bile yuva yapabilmektedir.

Hamam Böceği Nasıl İlaçlanır?


Hamam böceklerinden kurtulmak için en sağlıklı ve etkili yöntem “jel ilaçlama yöntemi” dir.

Genelde geceleri açığa çıkan hamam böceklerinin, kişisel alanlardan yuvalarına geçtikleri alanlara kadar jel ilaçlar sürülür. Burada yer alan yemleri yiyen hamam böcekleri yuvalarına gider. Yuvalarında ölür. Burada önemli olan şey ise yuvalarında ölmesidir. Jel ürünlerin yuvalarına ulaşıyor olmasıdır. Bunun sebebi ise hamam böceklerinin koloni halinde yaşamasıdır. Yani ortamda bir tane amam böceği varsa eğer yuvalarında yüzlerce olabilmektedir. Hamam böceklerinin yumurtaları kapsül şeklinde olur. Genelde yumurtalarını sırtlarında taşırlar. Taşıdıkları için de gezerken yumurtaları ortalığa saçabilir ya da bırakabilirler. Bu sayede hemen her yerde yuva kurabilirler. Uygulanan jel ilaçlama yöntemi sayesinde yuvalarda bulunan yumurtalara bile müdahale edilebilmektedir. Yuvalarında öldükleri için ilaçlama uygulaması sonrasında kişiye sorun çıkarmaz.

Ölen hamam böceği diğer hamam böcekleri tarafından yenir. Zehirli yem yiyerek ölen hamam böceğini yiyen diğer hamam böceği de ölmüş olur. Bu döngü bu şekilde devam eder ve ortamda hamam böceği kesin ve kalıcı şekilde yok edilmiş olur.

Bu uygulamanın profesyonel ekiplerce yapılması gerekir. İşinde uzman olan ekipler hamam böceklerinin yuvasını bilir, her konuda bilinçli olduğu için bilinçli hareket edilir ve kesin sonuç elde etmiş olursunuz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...

Bizi Takip Edin