KATEGORİ

Haşere İlaçlama

Fare İstasyonu Nedir?

Fareler hızlı üreme ve toplu yaşama özellikleri sebebiyle yuvalandıkları bölgeleri tıpkı haşereler gibi istila etmektedir. Fareler hemen her şeyi kemirebilme ve ısırabilme gibi özelliğe sahiptir. Dişleri bu konuda güçlüdür. Mobilyalar, besin kaynakları, kablolar, kıyafetler kısacası hemen her tür eşyaları kemirerek zarar verebilir. Ayrıca fare idrarı kadar fare pisliği de tehlikeli durumlardır.

Farelerle ve fare atıklarıyla temas edildiğinde salgınlar ve ölümcül hastalıklar oluşabilir. Vücutlarında yer alan virüs ayrıca mikropları atık yolu ile hayvan ve insanlara bulaştırırlar. “Kara Ölüm” olarak isimlendirilen “veba” fareler üzerinde yaşamakta olan pireler ile insanlara bulaşmaktadır.

Fare İstasyonu Nedir?


Farelerin güvenle kontrol altına alınmasını sağlamak amacı ile ortalama 20 cm boylarında kutu şeklinde kapalı ve açık mekanlarda uygulanabilen fareyle mücadele yöntemidir.

Fare İstasyonunun Faydaları Nelerdir?

·         Fare zehri tehlikelidir. Özellikle de insanlar ya da diğer hayvanlar yanlışlıkla kapanlardaki zehirli yeme temas ettiğinde tehlikeli olabilmektedir. Fare istasyonlarında ise bu durum söz konusu değildir. Kapalı kapaklar olduğu için bu tür durumların da önüne geçmektedir.

·         Giriş ve çıkışları vardır. İçindeki zehirli yemi yiyen fareler oradan ayrılır. Yani fare yem istasyonuna girdikten sonra zehirli yemi yer ve oradan gider.

·         Karanlık bir ortam yarattığı için farelerin kendini tedirgin hissetmesini önler. Bu sayede fareler direk yeme yönelir. Açık kapanlara ve tedirgin edici mekanlara yaklaşmayan fareler için fare kutusu daha güven vericidir.

·         Fareler fare istasyonu içine yerleştirilmiş olan zehirli yemin kokusuna dayanamadığı için kısa süre içinde istasyona yönelir. Zehirle temasından sonra ciddi bir susuzluk yaşamaya başlarlar. Bu sayede bulundukları alanı kısa sürede terk ederek su aramaya giderler. Su ile temas ettikten sonra ortalama 10 saniye içinde ölürler.

·         İçerisine yerleştirilmiş olan zehirli yemi özellikle de yağışlardan, rutubetten ve rüzgardan korumaktadır. Bu sayede bozulmaz, uzun süre kullanılabilir.

·         Ortamda bulunan çocuk ya da diğer hayvanların zehre temas etmemesi amacıyla kilitli tutulur. Fare istasyonları eğer bir firma tarafından yerleştirilmişse anahtarı yalnızca görevli teknisyenlerde olacağı için kimse erişemez.

·         Fare istasyonunda yer alan zehirli yemi yiyen fareler genelde 3-5 gün içerisinde ölmektedir. Bu açıdan fare istasyonu çok sık kontrol edilmeli, yemlerin tüketip tükenmediği kontrol edilmelidir.

Kısa sürede kesin sonuç elde edilen ayrıca sağlığı tehlikeye atmadan ve hiçbir sorun yaşanmadan sonuç alınan bu yöntem için mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Bu yöntem sadece fareler için değil tüm kemirgen hayvanlar için de etkili bir yöntemdir.

Fare İstasyonları Ne Kadar?


Bu konuda net bir bilgi vermek doğru olmaz. Uygulama ücreti firmasına göre değişebildiği gibi birçok etmene bağlı da değişebilmektedir.

Ücretlendirme yapılırken şu bilgiler göz önünde bulundurulmaktadır:

·         Uygulama yapacak olan alanın büyüklüğü

·         Kullanılacak olan fare ilacının miktarı

·         Ortamı istila eden farenin türü ve sayısı

Bu bilgiler göz önünde bulundurularak kişi ya da kişilere ücret bilgisi aktarılır, onaylanırsa uzman ekiplerce işlemler yapılır ve sorun çözümlenmiş olur.

Unutulmamalıdır ki; fareler insanları ve ortamda yer alan hemen her eşyayı kemirebilen, üstelik kemirirken salgıladıkları salya sayesinde morfin etkisi yaratarak insan ya da hayvanları uyku sırasında ısırıldıklarını fark ettirmeyen, koku alma duyuları çok fazla gelişmiş olan hayvanlardır. Onlardan kurtulmak için profesyonel destek alınması gerekir. Bu yüzden önerimiz bulunduğunuz yerdeki farelerden ya da kemirgenlerden kesin ve kalıcı olarak kurtulmak adına mutlaka uzman yardımı almanızdır.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...