KATEGORİ

Haşere İlaçlama

Evde Haşerelere Karşı Ne Tür Önlemler Alınabilir?

Bazen huzur dolu olan evlerimizde istemediğimiz canlılar ile beraber yaşamak zorunda kalabiliriz. Bu canlılar; yürüyen, uçan ve kemirgen olarak sıralanabilir. Evde çeşitli haşerelere denk gelmemek adına bazı önlemleri almak gerekir.

Evde Haşerelere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

·         Evinizde hangi haşere olduğunu bilin.


Haşerelerden kurtulma yöntemleri genelde aynıdır. Ancak her çeşit haşereden kurtulmak adına farklı uygulamalar gerekebilir. Bu nedenle evinizde karşılaştığınız haşerenin ne tür olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Daha önce karşılaşmadığınız veya görmediğiniz bir haşere ise resmini çekerek internetten adını veya türünü öğrenebilirsiniz. Haşere türü doğru önlem almak için şarttır. Mesela evinizde uçan sinekler varsa eğer ve bu sinek meyve sineğiyse açıkta duran meyveleri mutlaka mutfağınızdan veya ortamdan kaldırın.

·         Eviniz hep kuru olsun.

Genelde böcek ve kemirgen canlılar nemli ortamları sever. Hayatta kalabilmeleri için suya gereksinimi oldukları için nemli ortamda yaşamayı severler. Biz insanlar nasıl susuz kaldığımızda su içmeye ihtiyaç duyuyorsak böcek ve kemirgenler de öyledir. En ufak bir su birikintisi onlar için yaşam kaynağı niteliğindedir.

1.       Su sızdıran musluk gibi yerler varsa tamirini mutlaka yaptırın.

2.       Tezgahın üzerinde veya zeminlerde su kalmadığından emin olun, su varsa kurulayın.

3.       Çiçeklerin altındaki saksı tepsileri suluysa süzün, susuz bırakın.

4.       Evcil hayvanlarınızın suyunu gece dışarıda bırakmayın.

Çünkü böcekler genelde gündüzleri kaybolur, geceleri yiyecek ve su arayışına çıkar.

·         Evinizi her zaman temiz tutun.


Temiz bir ev haşereler için cazip bir yer değildir. Haşerelerin, kemirgenlerin ve böceklerin evinize gelme sebebi su ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılamalarıdır. Bu nedenle en sık mutfak ve banyolarda görülür. Açıkta kalan meyveler, meyve sineğini evinize çeker. Yere yemek kırıntıları düşerse de hamam böcekleri için ziyafet niteliğinde olur. Evinizi her zaman temiz tutarsanız haşerelerle baş etmek durumunda kalmazsınız.

1.       Yemek sonrası yere birkaç yemek kırıntıları düşerse hemen süpürün.

2.       Yiyeceklerin üzerini açık bırakmayın.

3.       Gıda ürünlerini kapalı tutun, gerekirse kavanoza koyun.

4.       Bakliyatları ve pirinci her zaman serin yerlerde muhafaza edin. Bu durum söz konusu değilse eğer buzdolabına koyarak dolabınızda saklayabilirsiniz.

5.       Mutfakta bulaşık bekletmeyin. Bulaşıkları direk yıkayın veya makinenizi bulaşık içinde bırakmayın.

6.       Mutfak ve banyonuzda çıkan çöpü direk atın. Ortamda bekletmeyin. Çöp kovalarını da günü birlik yıkayın. Temiz bırakın.

7.       Yere yiyecek dökülsün veya dökülmesin fark etmez, mutfağınızı her zaman temiz tutun, yerleri günlük olarak silin.

Bu önlemleri alırsanız evinizde haşerelerle karşılaşmazsınız.

·         Eviniz derli toplu olsun, dağınık olmasın.


Dağınıklık bir nevi haşereler için gizlenmektir. Evinizde bulunan tüm eşyaların derli toplu olması gerekir. Eviniz dağınık olursa eğer (özellikle de aradığınızı bulamayacak kadar) bu durumda haşereler hatta kemirgenler çok kolay saklanabilir. Unutulmamalıdır ki düzen zararlı canlılar tarafından sevilmez.

1.       Kıyafetlerinizi gardırobunuza kaldırın. Dolapların içi düzenli olsun. Sürekli havalandırın. Belirli dönemlerde dolabı boşaltın, dolap ve çekmeceleri temizleyin.

2.       Mevsim geçişlerinde kıyafetlerinizi kaldırırken vakumlu poşetler kullanın. Uzun süre havasız ve kapalı kalan dolap içinde veya yatak bazasında bekletilen kıyafetlerde güve olabilmektedir. Küçük bir delik bile haşerelerin giriş çıkışları için yeterlidir. Bu konuda plastik vakumlu poşetler güveler için ayrıca diğer haşereler için de tam koruma sağlayabilmektedir.

3.       Evinizde gazete, dergi biriktirmeyin. Varsa eğer direk ortamdan dışarı çıkarın veya atın.

4.       Ortamda ayrıca karton kutu, kağıt tomarları biriktirmeyin. Bu tür yığınlar eskilerin de söylemiş olduğu gibi toz yığınıdır. Ayrıca haşereler için de gizlenme yeri denilebilir. Fareler tarafından da elbette ki kemirilebilmektedir.

Bu yüzden eviniz her zaman daha düzenli ve toplu olsun. Görüntü ve çeşitli haşerelerden uzak durmak için evinizdeki fazlalıkları mutlaka atın.

·         Evcil hayvanınız varsa temizliğini düzenli olarak yapın.


Evinizde sizinle birlikte yaşayan köpek veya kediniz olabilir. Onların temizliği de sizin temizliğiniz kadar önemlidir. Genel olarak sokakta yaşamakta olan kedi köpekten eve daha çok pire taşınmaktadır. Ancak evde yaşayan bu tür canlılar için temizlik veya bakım ihmal edilirse pirelenme durumu olabilir. Evcil hayvanınızın tüylerini çok sık taramalı, çok sık banyo yaptırmalı, temizliğine önem vermelisiniz. Pirelenme durumu olursa da mutlaka dostunuz için pire şampuanı temin ederek, pire şampuanı ile güzelce yıkamalısınız.

·         Haşerelerin evinize girmesine engel olun.


Haşere, böcek ve kemirgenler evinize; çatlaklardan, duvar arasında kalan boşluklardan, kapı altlarından, yıpranmış ve çürümüş yüzeylerden, pervazlardan girebilmektedir. Özellikle de ahşap olan yerlerden girmesi daha kolaydır.

1.       Evinizin bir yerlerinde boşluk ya da çatlak varsa silikon, tutkal ya da macun yardımı ile mutlaka kapatın.

2.       Süpürgelikleri, lavabo giderlerini, kanalları, dolapları, elektrik prizlerini ve boruları mutlaka kontrol edin. Genelde bu tür yerlerde çatlaklar oluşmaktadır. Bu alanları silikon kalafat ile onarmanız gerekir.

Bu tür önlemler alınırsa eviniz haşerelere karşı koruma olur.

·         Haşere önleyici ürünler kullanın.


Evinizi temiz ve havadar tutmanıza rağmen yine de istemediğiniz canlılarla karşılaşıyorsanız bu durumda haşere-böcek yemlerinden almanız gerekir.

1.       Böceklerin daha sık dolaştığı yerlere yapışkanlı bantlar yapıştırın.

2.       Borik asit çoğu haşere için evde hazırlanabilen en etkili zehirlerden biridir. eczanelerden veya tıp kimyasalları satan yerlerden temin edebilirsiniz. Borik asidi toz haldeyken çatlaklara ve boşluklara serpiştirin. Bal ve fıstık ezmesi gibi şekerli yiyeceklerle karıştırarak macun haline de getirebilirsiniz. Bu karışımı haşerelerin daha sık görüldüğü yerlere küçük kartona sürerek koyabilirsiniz. Şeker genelde haşere ve böcekler tarafından çok sevilir. Borik asit mide zehri açısından güçlü etkidedir. Bu nedenle evde eğer çocuk ya da evcil hayvan varsa zehrin çocuk veya evcil hayvanın ulaşamayacağı yerlere koymalısınız. Buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

3.       Tablet şeklinde satılan yemlerden temin edebilirsiniz. Evinizde haşere ya da böcekler en çok nerede dolaşıyorsa oraya tableti yerleştirebilirsiniz. Ancak haşerenin türüne göre yem değişebildiği için türüne göre yem tercih etmeniz gerekir. Mesela karında yemi ile hamam böceği yemi farklı özelliktedir. Evinizde karşılaştığınız haşerenin türünü bilerek ona göre yem satın almalı ve kullanmalısınız.

4.       Evinizde yoğun şekilde böcek istilası varsa eğer ve aldığınız önlemlere rağmen yine de azalma yok aksine çoğalma varsa eğer; sprey ilaçları kullanmalısınız. Sprey kullanırken ortamda bulunan yiyecekleri kaldırın ve eşyaların üzerini de mutlaka kapatın.

Bu öneriler sayesinde yine evinizde haşereler ile mücadele etmek durumda kalmaz ve bu konuda başarılı olabilirsiniz.

·         Balkon ve bahçedeki böcekler için kuşlardan yardım alın.


Balkon ve bahçelerde genelde daha çık böceklenme görülür. Bu tür yerler için en doğal yöntem kuşları bu tür yerlere çekmekten geçer. Kuşlar böcek yiyerek doğal yolla onları balkonunuzdan veya bahçenizden uzaklaştıracaktır. Bunun için de balkonunuza ya da bahçenize kuşların gelmelerini sağlamak adına su çanağı koyabilirsiniz. Ara sıra bulgur, ekmek ıslatabilir, kuşlara yem hazırlayabilirsiniz. Bu sayede kuşlar ortama geldiğinde ortamdaki haşereleri de yok etmiş olacak.

Evdeki haşereler ile baş etmek oldukça zordur. Bu gibi yöntemler bazen işe yaramayabilir, işe yarasa dahi etkisini kısa sürede yitirebilir. Bu yüzden tavsiye edilen şey ve en etkili şey profesyonel böcek ilaçlama firması yardımı almaktır. Kökten çözümün tek şartı da budur.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...