KATEGORİ

Güvenlik

Yangın Alarm/Algılama Sistemleri Nedir?

Günlük yaşantıda kapalı veya açık fark etmez, her alanda yangın çıkabilir. Bu gibi durumlara karşı önlemlerimizi ne derece aldığımız önemlidir. Yangın durumlarına karşı bir zorunluluk getirilmiş olsa da yine de bu duruma uymayan kişilerin var olduğunu biliyoruz. Yangın Alarm Sistemleri hakkında merak edilen diğer detayları da makalemizde bulabilirsiniz.

Yangın Alarm Sistemleri


Yangın halinde en kısa süre içinde yangının algılanması ve bu nedenle müdahalenin daha erken bir şekilde yapılmasını sağlayan sistemlerdir. 2002 yılında yapılan düzenlemeler ile kurulması zorunlu sistemler arasında yerini almıştır.

Dedektör sayesinde alev, ısı ve duman varlığını sezmektedir. İnsan hayatının korunmasını ve işletme bünyesindeki bütün demirbaş ve ticari varlıkların asgari hasar ile yangını atlatmasına yardımcı olmaktadır.

Yangın alarm sistemlerinde ücret projeye ayrıca kullanılan malzemeye göre değişmektedir.

Yangın Algılama Sistemleri

Kendi aralarında birkaç çeşidi vardır.

1-Konvansiyonel Sistemler


Bölge olarak panele tanımlanmaktadır. Bu sayede yangın ihbarları bölge olarak gelmektedir. Genellikle evlerde ve küçük işetmelerde kullanılmakta olan basit sistemler denilebilir.

2-Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri


Gelişmiş sistemlerdir. Alarm durumunda panele tanınan referans değerlerini kontrol eder, yangın alarmının gerçek olup olmadığı kanaatine varır. Dedektörler ısı ve duman değerlerini panele sürekli göndermektedir.

3-Akıllı Yangın Algılama Sistemleri


İnteraktif yangın algılama sistemlerindeki gibi tüm dedektörler noktasal sisteme tanıtılır. Saha elamanları ve panel sürekli veri alışverişinde olur. Loop üzerinde oluşacak arızalar kısa sürede tespit edilebilir. Ayrıca dedektörler alarm halinde yangın olup olmadığına kendi karar verir. Bu yüzden çok elemanlı sistemlerde yangın ihbar süresi kısa olmaktadır.

YANGIN DEDEKTÖRLERİ

1-Optik Duman Dedektörü


Büyük parçalı beyaz duman oluşturacak yangınlarda en kısa sürede yangın varlığının tespit edilmesi amacı ile kullanılır.

2-Işın Tipi Dedektörler


Kızılötesi ışın gönderir, yangının etmen olduğu alevlerin bu ya da benzer ışınlara engel olması halinde yangın varlığını algılamakta olan detektörlerdir. Geniş hacimli yerlerde tercih edilebilir.

3-Alev Dedektörleri


UV yani morötesi ışınları algılar, yangını saptar. Güneşten gelen morötesi tayftaki ışınları da algılamaktadır.

4-Hava Emmeli Hassas Duman Algılama Sistemi


Ortamdan borular ile hava emmektedir. Emdiği havayı hassas, lazer tabanlı partikül ölçme sistemleri ile taramaktadır. Hava emmeli hassas duman algılama sistemleri bu sayede ortam havasındaki değişiklikleri fark eder. Ortam havasındaki küçük partikülleri sürekli sayar. Düşük durumdaki duman değişikliklerinden bile haberdar olunmasına yardımcı olur.

5-Isı Dedektörleri


Isı hassasiyeti yüksek olan yarı iletkenler ile sabit sıcaklıktaki değişimleri algılar. Ortamdaki sıcaklığı belli bir seviyenin üzerine çıkarsa eğer alarm verir.

6-Isı Artış Dedektörü


Ortam sıcaklığında ani sıcaklık değişikliklerini kısa sürede algılar. Yangının başlaması itibari ile alarm verir. Duman dedektörlerinin kullanılmadığı yerler için ideal tercihtir.

YANGIN BUTONLARI

1.      


Adresli Butonlar

2.       Konvansiyonel Butonlar

YANGIN PANELLERİ

Konvansiyonel, akıllı ve analog olarak 3 farklı sistemin kullanıldığı panellerdir.

Az sayıda dedektör kullanılan, genelde küçük hacimli yerlerde kullanılan konvansiyonel sistemlerdir. Tam tersi çok fazla dedektör kullanılan geniş hacimli yerlerde analog adresli sistemler kullanılır.

Adresli sistemlerde bütün algılama elamanlarının kendine özel adresi bulunmaktadır. Panel ve devre elemanları arasında sürekli devam etmekte olan haberleşme vardır. Bu sayede değişken durum hemen panele yansıtılabilmektedir.

Yangın hangi noktada ise sistem elemanlarının adresi belli olduğundan tehlikeli olan bölge noktasal olarak saptanabilmektedir.

YANGIN SİRENLERİ

1.      


Elektronik Sirenler ve Flaşörler

2.       Adresli Elektronik Sirenler ve Flaşörler

YANGIN MODÜLLERİ

Tahliye sistemlerinin daha önceden belirlenmiş olan protokollere uygun, aktive edilmesini ayrıca ışıklı-sesli uyarı sistemlerinin çalışmasına yardımcı olur. Konvansiyonel tip dedektör ve butonların adreslenebilmesine de yardımcı olmaktadır. Fan ve damper gibi duman kontrol ürünlerinin, sprinkler sistemlerin, alarm ve aruza sinyallerinin izlenmesi adına da kullanılabilmektedir.

Yangın Alarm Sistemi Bağlantı Şeması

 

Yukarıda bir açık ve bir kapalı 2 looplu temel bir yangın alarm sistemi şeması bulunmaktadır.

Yangın alarm sistemi için mutlaka uzman ve güvenilir firmalardan yardım almanızı öneririz. Ayrıca bulunduğunuz yer ne olursa olsun mutlaka yangın gibi kötü durumlara karşı mutlaka yangın alarm sistemlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu Konuya 0 Yorum Yapıldı.


Görüşlerini Bildir...